Հայաստանի դպրոցականների թիմը 4 մեդալ է նվաճել Կովկասյան 5-րդ մաթեմատիկական օլիմպիադայում
2020 թ․ մարտի 13-18-ը Ռուսաստանի Դաշնության Մայկոպ քաղաքում անցկացված Կովկասյան 5-րդ մաթեմատիկական օլիմպիադայում Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 9-րդ դասարանի 4 աշակերտները նվաճել են 4 բրոնզե մեդալ։ Այս մասին հայտնում է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը։
Պատանեկան լիգայում հանդես եկած բոլոր աշակերտները՝ Ստեփան Գևորգյանը, Վյաչեսլավ Պետրոսյանը, Հայկ Խաչատրյանը և Մարկ Մովսիսյանը պատանեկան լիգային և միջազգային օլիմպիադայի առաջին անգամ էին մասնակցում: Թիմը ղեկավարել է ֆիզմաթ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Սուրեն Գրիգորյանը։
Օլիմպիադայի անցկացման ժամանակ աշակերտները հնարավորություն են ստացել մասնակցելու տարբեր կրթական և մշակութային միջոցառումների, լսել հայտնի մաթեմատիկոսների դասախոսություններ, այցելել տեսարժան վայրեր։ Տեղեկացնենք, որ օլիմպիադային մասնակցել է մոտ 200 աշակերտ ՌԴ հարավային 14 տարածաշրջաններից և 10 այլ պետություններից, այդ թվում` Բելառուսից, Բուլղարիայից, Ղազախստանից, Աբխազիայից, Ադրբեջանից, Լյուքսենբուրգից, Ուզբեկստանից, Տաջիկստանից և Թուրքիայից:
Կովկասյան 5-րդ մաթեմատիկական օլիմպիադայի կազմկոմիտեն հայ դպրոցականների հաջող մասնակցության համար շնորհակալական նամակ է փոխանցել Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարին:

Junior Math Wizes from Armenia Win Medals at 5th Caucasian Mathematical Olympiad
Four 9th grade students from Armenia’s Shahinyan Special School of Physics and Mathematics won bronze medals at the 5th Caucasian Mathematical Olympiad held in Mykop, Russia, from March 13-18.
All the students in the Junior League - Stepan Gevorgyan, Vyacheslav Petrosyan, Hayk Khachatryan and Mark Movsisyan - participated for the first time in the Junior League and International Olympiad. The team was led by Suren Grigoryan, a mathematics teacher at the school.
During the Olympiad, students were given the opportunity to attend various educational and cultural events, listen to lectures by well-known mathematicians, and visit sightseeing.
200 pupils from 14 southern regions of Russia and 10 other countries, including Belarus, Bulgaria, Kazakhstan, Abkhazia, Azerbaijan, Luxemburg, Uzbekistan, Tajikistan and Turkey, participated in the Olympiad.
The Organizing Committee of the 5th Caucasian Mathematical Olympiad sent a letter of appreciation to the Minister of Education and Science of Armenia for the successful participation of Armenian schoolchildren.