Ռազմավարական դաշնակցությո՞ւն, թե՞ անհասկանալի անտարբերություն
Անցած շաբաթ վերջնականապես պարզվեց, որ Ռուսաստանը գնել է, ավելի ճիշտ' մինչեւ հունվարի 1-ը կգնի (գործընթացի մեջ է) Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ վերջին աղբյուրը՝ կառուցման ընթացքի մեջ գտնվող Իրան-Հայաստան գազատարի 40 կիլոմետրանոց հայկական հատվածը: Դեռ գարնանը, երբ ռուսական կողմին փոխանցվեց Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանի հինգերորդ բլոկը, համառ լուրեր տարածվեցին, որ «Հայռուսգազարդը» գնել է նաեւ Իրան-Հայաստան խողովակաշարի հայկական հատվածը:
Ապրիլի 6-ին համաշխարհային հսկաներից «Գազպրոմ» ընկերության կայքէջում տեղադրվեց եւ մեկ օր անց հանվեց տեղեկություն, համաձայն որի «Գազպրոմը» եւ Հայաստանի կառավարությունը 25 տարով համաձայնագիր են ստորագրել Իրան-Հայաստան գազատարի հայկական հատվածը գնելու մասին: Քանի որ Հայաստանում Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանի հինգերորդ բլոկի վաճառքը որոշակիորեն ընդվզում առաջացրեց, մեր երկրի պաշտոնյաները մեկը մյուսի հետեւից սկսեցին հայտարարել, թե գազատարը չի վաճառվել: Այսօր արդեն պարզվում է, որ եւ՛ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, եւ՛ պաշտպանության ու էներգետիկայի նախարարներ Սերժ Սարգսյանն ու Արմեն Մովսիսյանը պարզապես մոլորեցրել են հայ հասարակությանը:
Միակ պաշտոնյան արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն էր, ով չխուսափեց ճշմարտությունն ասելուց: Ապրիլի 20-ի մամուլի ասուլիսում իմ հարցին ի պատասխան Օսկանյանը նշել էր. «Ես դրա պատասխանը, անկեղծ ասած, չունեմ, գիտեմ, որ դրա շուրջ քննարկումներ, բանակցություններ են գնում: Այդ գազամուղը նույնիսկ դեռ չկա, այստեղ խոսքը չեղածը վաճառելու մասին է: Բայց խոսքն այսօր պետք է գնա, թե ով կկառուցի, դրա փողն ով կտա: Կարծում եմ' այսօր բանակցությունները դրա շուրջ են: Բնականաբար, հարց կտաք՝ եթե փողը տվեցին եւ կառուցեցին, երեւի թե նաեւ տերը կլինեն: Միգուցե, բանակցություններն ինքս չեմ վարում, մանրամասներին էլ այս պահին չեմ տիրապետում, որովհետեւ բավական հեղհեղուկ վիճակում է, բայց եթե կոնկրետ հարց եք տալիս' բացառու՞մ եմ, թե՞ ոչ «Գազպրոմին» Իրան-Հայաստան գազատարը վաճառելը, իհարկե ոչինչ չի կարելի բացառել»:
Անցած շաբաթ Երեւանում անց էր կացվում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը: Երեւանյան օրաթերթերից «Հայկական ժամանակը» ռուսական պատվիրակության անդամների փաստաթղթերի մեջ հայտնաբերել էր եւ տպագրել մեկը, որում պարզ գրված է. «2006թ. մարտի 31-ին «Գազպրոմը» եւ Հայաստանի կառավարությունը ստորագրել են 25 տարվա ժամկետով համաձայնագիր, որը որոշակիացնում է Հայաստանի տարածքում գազաէներգետիկ ծրագրերում համագործակցությունը: Համաձայնագիրն արձանագրում է Հայաստանի համար ռուսական բնական գազի գինը՝ 110 դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց 2006թ. ապրիլի 1-ից մինչեւ 2009թ. հունվարի 1-ը: Այս փաստաթղթով նախատեսված է նաեւ, որ «Հայռուսգազարդը» Հայաստանի կառավարությունից կգնի Իրան-Հայաստան կառուցվող գազատարի 40 կմ հատվածը եւ Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանի կիսակառույց հինգերորդ բլոկը: Նշված օբյեկտների նկատմամբ սեփականության փոխանցումը պետք է իրականացվի մինչեւ 2007թ. հունվարի 1-ը»:
Հայաստանում քաղաքական եւ տնտեսական որոշ շրջանակներ պնդում են, որ մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությանը լրջագույն վտանգ է սպառնում: Պատճառն այն չէ, որ հենց Ռուսաստանն է Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների գնորդը, այլ որ էներգետիկ համակարգի մոտ 90 տոկոսը պատկանում է մեկ երկրի, տվյալ դեպքում' Ռուսաստանին, որն ընդգրկում է եւ՛ էներգիայի ստեղծման, եւ՛ բաշխման, մատակարարման համակարգերը: Այսինքն' Հայաստանը կախված է մեկ կենտրոնից, եւ այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների մասին խոսելն այլեւս անիմաստ է դառնում: Ըստ էության, որոշակիորեն արժեզրկվում է նաեւ Իրան-Հայաստան գազատարի գաղափարը, որովհետեւ այդ գազատարը կարող էր ինչ-որ չափով ապահովել ոչ միայն Հայաստանի էներգետիկ անկախությունը եւ անվտանգությունը, այլեւ տարանցման դեր կատարել Վրաստանի համար:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ այլեւս Մոսկվայի ձեռքում է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունը, քանի որ այս կամ այն կերպ Ռուսաստանին է պատկանում մեր երկրի գրեթե ամբողջ էներգահամակարգը: Միակ օբյեկտը, որն ապահովում է Հայաստանի էներգիայի աղբյուրի մոտ 10 տոկոսը՝ Որոտանի ջրաէլեկտրակայնը, դեռեւս Հայաստանի սեփականությունն է, աշխատում է մեծ օգուտներով, սակայն չի բացառվում, որ ռուսները դա էլ գնեն:
Անցնող շաբաթ, սակայն, հայկական մամուլը եւ քաղաքական շրջանակները առավել մտահոգված էին եւ բավականին բուռն արձագանքեցին Ռուսաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի՝ Երեւանում արած հայտարարություններին: Զատուլինը համարվում է Կրեմլին մոտ կանգնած քաղաքագետներից, հետեւաբար նրա տեսակետն ինչ-որ տեղ ընկալվում է որպես պաշտոնական Մոսկվայի դիրքորոշում։ Պատգամավորը նախ Հայաստանը համեմատեց «Լեոպոլդ կատվի» հետ, ապա կոշտ տոնով հայտարարեց, որ Հայաստանի համար հասունացել է ռուս-վրացական հարաբերություններում ընտրություն կատարելու պահը։ Ավելի պարզ' ռուսները ցանկանում են, որ մենք ռուս-վրացական դիվանագիտական պատերազմում կանգնենք Ռուսաստանի կողքին' ընդդեմ մեր հարեւան Վրաստանի:
Ռուս–վրացական արդեն տարիներ շարունակվող լարված հարաբերություններից տուժում է նաեւ, եւ առաջին հերթին, Հայաստանը։ Քիչ է ասել տուժում է. երբ Մոսկվան ինչ–ինչ վերանորոգման աշխատանքներ կատարելու պատրվակով փակում է Վերին Լարսի անցակետը, որը, փաստորեն, Վրաստանի տարածքով Ռուսաստանին Հայաստանը կապող միակ օրինական ցամաքային ճանապարհն է, մեր երկրի շրջափակումը դառնում է առավել ամբողջական։ Այսինքն՝ Վրաստանը շրջափակելով՝ Ռուսաստանը շրջափակում է նաեւ իր ռազմավարական գործընկերը համարվող Հայաստանը։
Երեւանն առանց այն էլ ընտրություն կատարելու քիչ հնարավորություն ունի՝ հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ հարաբերություններ չունի երկու հարեւանների՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ, որոնք շարունակում են Հայաստանը «խեղդամահ անելու» եւ շրջափակման մեջ պահելու քաղաքականությունը։ Ու սա քիչ է, ռուսները, ըստ էության, մեզ խորհուրդ են տալիս ընտրություն կատարել վրաց–ռուսական հարաբերություններում։
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը պնդում է, որ Հայաստանը չունի իրավական որեւէ պարտավորվածություն, որպեսզի արտահայտի իր դիրքորոշումը Մ. Նահանգների, Կորեայի, Զիմբաբվեի, Ռուսաստանի կամ Վրաստանի միջեւ հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Ռուսաստանն ու Վրաստանն անկախ երկրներ են, Հայաստանը Վրաստանի հետ հարեւան է, ես կասեի' Երեւանը բավականին լավ հարաբերություններ ունի Թբիլիսիի հետ, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի հետ։ Հայաստանն իրավական պարտավորություն չունի իր տեսակետը հայտնել ռուս–վրացական հարաբերությունների առնչությամբ, քանի որ Հայաստանն այդ հակամարտությանը չի մասնակցում: Հնարավոր է ինչ–որ պահի Հայաստանն առաջարկի իր միջնորդությունը (ռուս-վրացական ճգնաժամը կարգավորելու հարցում), բայց ոչ այս իրավիճակում, քանի որ իրականում միջնորդություն չկա, եւ եթե դա անգամ ի հայտ գա, ապա առանց Հայաստանի էլ յոլա կգնան»,- ասում է Իսկանդարյանը։
Մոսկվաբնակ քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանը կարծում է, որ հարցադրումը սխալ կտրվածքով է դրվում: «Հայաստանը պետք է հայամետ դիրք գրավի' ելնելով իր շահերից, բայց, ինչքանով ես եմ հասկանում, Հայաստանը չի ձեւակերպում իր շահը, որպեսզի դա շատ հստակ ուղերձ լինի թե՛ դեպի Թբիլիսի, թե՛ դեպի Մոսկվա, քանի որ վրաց-ռուսական հակամարտությունից Հայաստանն է տուժում: Որոշ պասիվություն կա հայկական քաղաքականության ձեւակերպման մեջ: Ես կարծում եմ, որ հայկական քաղաքական ուժերը եւ արտգործնախարարությունը մտածում են, որ պասիվ պահելով գուցե այս փոթորիկն անցնի-գնա, եւ հարցերն իրենք իրենց կլուծվեն: Այդպես չի լինում, երբ ճգնաժամային իրավիճակներ են ստեղծվում»,- ասում է Միհրանյանը:
Չի թվում, թե մոտ ապագայում ռուս-վրացական հարաբերություններում ճեղքում կարձանագրվի: Երեւանում կայացած հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 11-րդ նիստում հայ պատգամավորներից ոմանք մտահոգություն հայտնեցին Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի տրանսպորտային շրջափակման կապակցությամբ, որից նախ եւ առաջ տուժում է մեր երկիրը:
«Եթե փակում եք Վերին Լարսը, մեզ պետք է նախապես ասեք, որպեսզի մեր արտահանողները կարողանան այլ շուկաներ որոնել: Իհարկե, մեզ շատ լավ հասկանում են: Մյուս կողմից, մեր կոլեգաները ասում են հետեւյալը' դանակը հասել է ոսկորին, եւ այլեւս մենք չենք կարող Սաակաշվիլիի ռեժիմի նկատմամբ զուսպ մնալ, չարձագանքել ամբողջ ուժով»,- ասաց Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Վահան Հովհաննիսյանը Նիկոլայ Ռիժկովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ազգային ժողովի պատգամավոր, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանի կարծիքով' ե րկարաժամկետ կտրվածքով ռուս-վրացական սահմանների փակ մնալը լուրջ վնասներ կարող է հասցնել Հայաստանի տնտեսությանը: «Վրաստանի միջոցով է մեր ելքը ոչ միայն դեպի Ռուսաստան, այլ նաեւ ԱՊՀ երկրներ, Եվրոպա: Առանց այն էլ արժեւորված դրամի պայմաններում, երբ Հայաստանից արտահանումը կրճատվել է, շրջափակումը կարող է կործանարար ազդեցություն ունենալ մեր երկրի տնտեսության համար»,- պնդում է նա:
Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի դասախոս, տնտեսագետ Անդրանիկ Թեւանյանը կարծում է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է Թուրքիայի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը առանց նախապայմանների, այսինքն' ընդունելով պատմական իրողությունները' Հայոց ցեղասպանության փաստը: «Պետք է տնտեսական հարաբերությունները զարգացնենք Թուրքիայի հետ, օգտագործենք տարածաշրջանային կոմունիկացիոն հնարավորությունները: Հայաստանին անհրաժեշտ են այլընտրանքային կոմունիկացիաներ»,- ասում է նա:
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնտեսության եւ Սփյուռքի հարցերով փորձագետ Հովսեփ Խուրշուդյանը
վրաց-ռուսական հարաբերությունների սրումը խիստ անցանկալի է համարում նախ եւ առաջ այն պատճառով, որ Հայաստանի համար պարունակում է մի շարք սպառնալիքներ:
«Առաջինը վերաբերում է æավախքին. ակներեւ է, որ որոշ արտաքին ուժեր, օգտվելով Վրաստանի ներկայիս իշխանությունների անհավասարակշիռ քաղաքականությունից, ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում հայության հանդեպ, փորձելու են ջավախահայությանը ներքաշել Վրաստանի դեմ ինչ-ինչ գործընթացների մեջ: Իսկ æավախքում իրավիճակի սրումը ուղղակի սպառնալիք է ոչ միայն ջավախահայությանը, այլեւ Հայաստանի անվտանգությանը, եւ կարող է բերել ամբողջ տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման»,- ասում է նա:
Մյուս սպառնալիքը վրաց-աբխազական եւ վրաց-օսական հակամարտությունների վերսկսումն է: «Վրաստանի կողմից ռազմական ճանապարհով այս խնդիրների լուծման հավանական հաջողումը կարող է վատ նախադեպ դառնալ ղարաբաղյան հակամարտության համար: Վերջապես, Հայաստանի ներկայիս դիվանագիտության թույլ լինելու պայմաններում ռուս-վրացական առճակատումը է՛լ ավելի է սահմանափակելու Երեւանի արտաքին քաղաքական ճկունությունը, ուժգնացնելու է Երեւանի համար Արեւմուտք-Ռուսաստան կոշտ երկընտրանքում անհապաղ ընտրություն կատարելու պարտադրանքը. ընտրություն, որը ներկա վիճակում կարող է կատարվել՝ ելնելով ոչ թե Հայաստանի ազգային-պետական շահերից, այլ իշխող կլանների»,- ասում է Խուրշուդյանը:
Հիշեցնենք, որ Վերին Լարսի անցակետը ռուսները փակել են դեռեւս հունիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը' վերանորոգման աշխատանքներ կատարելու պատրվակով: Իսկ վերջին ամիսներին առավել հաճախակի են դարձել Ռուսաստանի տարածքից ազգությամբ հայ քաղաքացիներին արտաքսելու դեպքերը: Դրան, անշուշտ, չի խանգարում շրջափակումը, որովհետեւ Ռուսաստանում մի կտոր հաց վաստակող հայերին վտարում են' օգտագործելով օդային ուղին:

Strategic Partnership or Incomprehensible Indifference?
It has finally become known that Russia has bought, or rather, will buy by January 1, 2007 the last strategically significant energy source of Armenia – the 40-kilometer section of the Iran-Armenia gas pipeline currently under construction . Last spring, when the Armenian government sold the 5 th energy unit of the Hrazdan thermoelectric power station (TPS) to Russia, persistent rumors were already spreading that ArmRosGazprom, cjsc had also bought the Armenian section of the Iran-Armenia gas pipeline.
O n April 6 , 2006 a press-release was posted on Gazprom's official website stating that the energy giant had signed a contract to buy from the Armenian government the first 40-kilometer section of the Iran-Armenia gas pipeline currently under construction, and that ArmRosGazprom, cjsc (in which Gazprom owns a 45-percent share) would be the construction contractor for the 197-kilometer-long second section of the pipeline , but t he next day, the press release on the Gazprom website was altered to contain no references to the pipeline. Since the deal on the 5 th energy unit of the Hrazdan TPS had caused a certain amount of public discontent, high-level Armenian officials stated one after another that the gas pipeline had not been sold. However, it turns out now that Prime Minister Andranik Margaryan, Defense Minister Serge Sargsyan and Energy Minister Armen Movsisyan were simply deceiving the general public.
Only Foreign Minister Vartan Oskanian didn't avoid admitting the deal. At his April 21 st press conference, the foreign minister said: “I don't, frankly, have an answer to that; I know there are discussions, negotiations over it. This pipeline doesn't even exist yet; we are talking here about selling something that doesn't exist. But today we should talk about who is going to build it, who is going to pay for the construction. I believe the ongoing negotiations are about this. You will, naturally, ask that if they pay for it and build it then they will, possibly, own it as well. Perhaps, but I am not negotiating myself and I don't have all the details at the moment, because the matter is in a fairly vague state; however, if you're asking the specific question of whether I rule out the selling of the Iran-Armenia pipeline to Gazprom or not – of course, nothing can be ruled out.”
On October 17, the 11 th session of the Armenia-Russia Interparliamentary Cooperation Commission was held in Yerevan. Haykakan Zhamanak learned from Russian parliamentarians and reported that “On March 31, 2006 the Gazprom company and the Armenian government signed a contract for 25 years specifying their cooperation in implementing gas and energy projects within the territory of Armenia. The contract fixed a price of $110 per 1,000 cubic meters of Russian natural gas to be paid by Armenia from April 1, 2006 to January 1, 2009. It was also envisaged that ArmRosGazprom, cjsc would buy the 5 th energy unit of the Hrazdan TPS and the 40-kilometer section of the Iran-Armenia gas pipeline . It was agreed to transfer the ownership of these installations to Russia by January 1, 2007.”
Some political and economic circles in Armenia insist that the energy security of our country is under serious threat. The reason is not that it is Russia that bought our energy resources but the fact that 90 percent of our energy infrastructure - including the systems of production, distribution and supply - belongs to one country, in this case, to Russia. In other words, Armenia is dependent on one center and there is no sense in talking about alternative energy sources anymore. The idea of Iran-Armenia gas pipeline is certainly depreciating since the pipeline could have to some extent secured not only Armenia's energy independence and security but also could have played a transit role for Georgia.
Thus, it can be said that the energy security of Armenia is in Moscow's hands since in one way or another almost the entire energy system of our country belongs to Russia. The only unit that is still Armenia's property, and provides for about 10 percent of our energy sources, is the Vorotan hydroelectric power plant. Though it operates at a good profit, it cannot be ruled out that it also might be bought by Russia.
However, last week the Armenian press and political circles were most concerned about statements made in Yerevan by Member of the Russian Parliament Konstantin Zatulin. Zatulin is a politician considered to be close to the Kremlin and his opinion is more or less regarded as the position of official Moscow. The parliamentarian first compared Armenia with the “cut Leopold” [a Russian cartoon character], and then declared in a tough tone that the time had come for Armenia to make a choice regarding Russian-Georgian relations. Or rather, the Russians want us to support them against the neighboring Georgia in the Russian-Georgian diplomatic war.
Armenia itself is a victim of the tense Russian-Georgian relations of the last few years. When Russia closes the frontier point of Upper Lars – virtually, the only land road connecting Armenia with Russia via territory of Georgia – under the pretext of reconstruction work, the blockade of our country becomes more complete. In other words, by blockading Georgia, Russia is also blockading Armenia, which is considered to be Russia's strategic partner.
Yerevan has little opportunity for choice, taking into account that it has no relations with two of its neighbors, Turkey and Azerbaijan, who continue their policy of “suffocating” Armenia through the blockades. And as if this is not enough, Russia, in essence, advises us to make a choice in the Russian-Georgian relations.
Political scientist Alexander Iskandaryan insists that Armenia has no legal obligations to express its position vis-à-vis Russia's relations with the United States, North Korea, Zimbabwe, or Georgia.
“Russia and Georgia are independent states; Armenia is Georgia's neighbor and, I would say, Yerevan has quite good relations with Tbilisi as well as with Russia. Armenia has no legal obligations to express its position vis-à-vis Russian-Georgian relations since Armenia takes no part in this conflict. It is possible that at some point Armenia may offer its mediation to overcome the Russian-Georgian crisis but not under the present circumstances when there is no such mediation and even if there were a need for a mediation they would get along without Armenia,” Iskandaryan says.
Moscow based political scientist Andranik Migranyan believes that the question is not put correctly. “Armenia has to have a pro-Armenian position, based on its national interests, but as far as I understand Armenia doesn't formulate its interests in a way to send a clear message to both Georgia and Russia that the Russian-Georgian conflict inflicts damage on Armenia. There is certain passivity in formulating the Armenian policy. I believe that political forces and the foreign ministry of Armenia think that if they are passive the storm will, perhaps, blow over and the issues will be settled by themselves. But that never happens in conflict situations,” Migranyan said.
It doesn't look as if there will be a breakthrough in Russian-Georgian relations in the near future. During the 11 th session of the Armenia-Russia Interparliamentary Cooperation Commission held in Yerevan, some of the Armenian parliamentarians expressed their concerns about the transport blockade of Georgia which inflicts damage on Armenia first of all.
“If you close Upper Lars you should tell us in advance to enable our exporters to find other markets. Of course, they appreciate our position. On the other hand, our colleagues say that they have lost all patience and are unable to remain reserved toward the Sahakashvili regime and not react with all their might,” Deputy Speaker of the Armenian Parliament Vahan Hovhanissyan said in a joint press conference with Nikolay Rizhkov.
According to Member of Parliament Tatul Manaseryan the closure of the Russian-Georgian border will cause serious damage to the economy of Armenia in the long term. “Georgia provides us with an outlet not only to Russia but also the CIS states and to Europe. In addition to the appreciated dram, when the volumes of export have decreased in Armenia, the blockade might have a catastrophic effect for the economy of our country,” he insisted.
Economics professor Andranik Tevanyan from the Armenian-Russian (Slavonic) University believes that it is necessary for Armenia to develop economic relations with Turkey without preconditions while acknowledging the historical realities – the fact of the Armenian genocide. “We should develop economic relations with Turkey, make use of the regional communication opportunities. Alternative communications are necessary for Armenia,” he said. Expert on economic and Diaspora related issues from the Armenian Center of Strategic and National Studies Hovsep Khurshudyan considers the worsening of Russian-Georgian relations undesirable first of all because it involves a number of threats to Armenia.
“The first relates to Javakhk; it is evident that some external forces taking advantage of the unbalanced policy of the current Georgian authorities toward national minorities, including Armenians, will try to inveigle the Javakhk Armenians into some actions against Georgia. And any aggravation of the situation in Javakhk is not only a threat to the Javakhk Armenians but also to the security of Armenia and might lead to a destabilization of the situation in the entire region,” he said.
The other threat is the resumption of the Georgian-Abkhazian and Georgian-Ossetian conflicts. “A possible success in resolving these problems through military means might create a negative precedent for the Karabakh conflict. And finally, under the conditions of the present diplomatic weakness of Armenia, the Russian-Georgian conflict will confine the foreign policy flexibility of Yerevan even more and will intensify the pressure on Yerevan to make a choice between Russia and the West – a choice that under the present conditions might not be based on the national interests of Armenia but on those of the governing clans,” he says.
We remind you that the Russians closed the Upper Lars border point on July 7, 2006 under the pretext of carrying out reconstruction work. And lately the incidences of Armenian citizens being deported from Russia have become more frequent. Of course, the blockade doesn't prevent this, since those Armenians who try to make living bread in Russia are sent home by air.