Ժողովրդավարություն` չի նշանակում ժողովրդին վարել
Աշխարհին առհասարակ չի հետաքրքրում այն, ինչ մենք ունեցել ու կորցրել ենք: Աշխարհին հետաքրքրում է այն, ինչ դեռ ունենք կորցնելու:
Իսկ ի՞նչ ունենք մենք:
Մենք ունենք մի երկիր, որի աշխարհագրական դիրքը, թեև խնդրահարույց, բայց կարող է և շահեկան լինել: Ունեք հարուստ պատմություն, որտեղ այսօր կարող ենք ցանկացած իրավիճակի նախադեպը գտնել` փորձ ու դաս առնելու համար: Ունենք մի երկիր, որը պահելու համար իրականում լուծում պահանջող քիչ հարցեր կան: Փոքրիկ ու հրապուրիչ մի երկիր, որտեղ իրենց դրսևորումն են ստանում տարվա բոլոր եղանակները: Ունենք մեծ ներուժի տեր, տաղանդավոր, ստեղծարար ազգաբնակչություն, որին միայն մի փոքր հնարավորություն տուր, և անհնարինը հնարավոր կդարձնի:
Մասնագետների հաշվումներով` բարգավաճելու օբյեկտիվ հնարավորության տեսանկյունից` Հայաստանը 150 անգամ Թուրքմենաստանի նկատմամբ ունի առավելություն, 20-25 անգամ` Ռուսաստանի ու Բելառուսի: (Եթե~ միայն մենք սիրեինք մեր հայրենիքն այնքան, ինչքան որ սիրում ենք պարծենալ նրանով):
Ուրեմն ի՞նչն է մեզ խանգարում օգտագործել մեր ունեցած հնարավորությունը: Ժողովուրդը վստահաբար պնդում է` իշխանությունները: Ժողովուրդը լվանում է ձեռքերը և իրեն ամենևին մեղավոր չի համարում երկրում տիրող իրավիճակի համար: Եվ դա միայն մի բան է նշանակում. մեր երկրում բացակայում է ժողովրդավարությունը:
Հայաստանի բնակչությունը ոչ մի պարագայում, ոչ մի ձևաչափով մասնակցություն չունի անձամբ իրեն վերաբերող հարցերի քննությանն ու որոշումների ընդունմանը. ո’չ իրական ու օբյեկտիվ հարցումների, ո’չ պատգամավորների միջոցով, ոչ էլ որևէ այլ կերպ: Դրան գումարած` ժողովրդավարության նմանակմամբ անցկացված ընտրությունները, և խնդրեմ`ժողովուրդը լիակատար ազատ է իրավիճակի պատասխանատվությունից: Այն ամբողջությամբ ընկնում է իշխանությունների վրա:
Իրականում, սակայն, երկրի առջև դրված անելիքների միայն տասը տոկոսն է պետության բաժինը: Եթե այդ փոքրաթիվ, բայց կարևոր խնդիրներին պետությունը կարողանա ճիշտ լուծում տալ, մնացած իննսուն տոկոսը ժողովուրդն, անկասկած, ինքը կլուծի:
Արդյունքում` նախ` ժողովուրդը միջոցից կվերածվի գործոնի, պահանջատերից` պատասխանատուի և վերջապես, որ շատ կարևոր է` մեր ժողովուրդը կսովորի որոշում կայացնել:
Եթե մի երկրի ժողովուրդ սովոր չէ որոշում կայացնելու, նա, միևնույն է, մի օր անպայման կկայացնի իր որոշումը` պատասխանատուներին պատասխանատվության կանչելով:
Հենց դրանից խուսափելու համար է, որ պետությունը ներկայացնում է իրականության դարձերեսը: Ի~նչ լավ է ամեն ինչ: Չկա խնդիր, չկա և այն լուծելու անհրաժեշտություն:
Լավ, վիճակն այսպիսին է: Իսկ ի՞նչ է պետք անել: Առաջին հերթին պետությանը բաժին ընկած հարցերը պետք է հայտարարվեն ու դրվեն օրակարգում:
Օրակարգում հարց դնելու նախադեպը մենք արդեն ունենք: Խոսքս կոռուպցիայի մասին է: Բավական եղավ ընդամենը խնդիրը հայտարարել, և պարզ դարձավ, որ այն ոչ միայն կա, այլև լուծում չի գտնում: Պատճառն այն է, որ վերը նշված տասը տոկոս խնդիրները պահանջում են համալիր լուծում:
Նախ` օրակարգում պետք է դրվի երկրում անպատժելիության մթնոլոտը արմատից վերացնելու խնդիրը: Օրենքի առաջ բոլորը պետք է հավասար լինեն:
Այս մոտեցումը չպետք է կրի հռչակագրային բնույթ: Այդ մասին ժողովուրդը ոչ թե պետք է լսի իշխանավորից կամ կարդա այս կամ այն նախընտրական ծրագրում, այլ դա պետք է լինի պետական մարմինների խիստ որոշակի քայլերի արդյունքում ժողովրդի արած եզրակացությունը:
Դրա համար նախ պետք է տալ մարտիմեկյան դեպքերի իրական գնահատականը: Պետք է վերանա արտադրման, ներկրման ու արտահանման մոնոպոլիան: Պետությունը պիտի վերջնականապես որոշի` 3 միլիոնի՞ շահը, թե՞ մոնոպոլի շահը: Պետք է խիստ պատասխանատվության ենթարկվեն ժամկետանց դեղեր, հիվանդածին սննդամթերք ներկրողներն ու արտադրողները: Պետք է կանխվի ներքին ցեղասպանությունը, որ ժողովուրդը չատի պետական պաշտոնյաներին: Չէ՞ որ ոչինչ այնպես չի խոցում մարդու հոգին, որքան անարդարությունը:
Հիմա` մի կարևոր խնդրի մասին: Խոսքս հայրենակցական միություններին է վերաբերում:
Մեծ եղեռնից փրկված այն հայերը, որոնք Հայաստան տեղափոխվեցին, իրենց կորցրած բնակավայրերից հոգեբանորեն չկտրվելու, իրենց ինքնության սերմն այս հողին պահ տալու համար այդ բնակավայրերի անուններով կոչեցին Հայաստանում իրենց բաժին հասած գյուղերն ու քաղաքները, ավաններն ու թաղամասերը ու համախմբվեցին նոր Այնթապի, Մալաթիայի, Արաբկիրի… շուրջը:
Ստեղծվեցին հայրենակցական միություններ, որոնք փրկօղակ եղան եղեռնը վերապրածների համար: Այդ միությունների շնորհիվ պահպանվեց մեր հայրենակիցների տեղային մշակույթը, խոսվածքը, սովորույթները: Այդպիսով փրկվեց նրանց հուշը, որ նույնն է, թե փրկվեցին այդ հուշը կրողները` նրանց մարդկային, քաղաքացիական տեսակը:
Այդ հայրենակցական միությունները մեծ ու կարևոր խնդիր ունեին լուծելու ու փաստորեն միանգամայն դրական դերակատարություն ունեցան:
Այսօր մեզանում գործող հայրենակցական միություններն իրենք են հոգեբանական խնդիրներ առաջացնում և այդ միություններին, մեղմ ասած, դժվար է դրական գնահատական տալը:
Դրանք շոկոլադապատ վնասակար նյութի պես մի բան են, որ ներքին թունավորում են առաջացնում: Նման հանրային միավորումներն արհեստականորեն ձևվել են մեր փոքրիկ երկրի վրա:
Անհրաժեշտ է վերանայել այդ միությունների գոյության ու գործունեության խնդիրը: Պետք է տալ դրանց անհրաժեշտության ապացույցը, նշանակության վերլուծությունը: Այդ միությունները, որոնք բացահայտորեն նպատակամղված են սատարելու այս կամ այն ընտրություններում այս կամ այն քաղաքական ուժին կամ գործչին, աննկատ մասնատում են մեր ժողովրդին:
Նրանք ոչ այնքան նպաստում են տվյալ տարածքի, այսպես ասած` նույն հող ու ջրի մարդկանց միախմբելուն, նրանց տեղային մշակույթը, կենցաղային տարրերը, պատմությունը պահպանելուն, որքան սահմանազատում են լոռեցիներին վայքեցիներից, սյունիքցիներից և այլն:
Հայրենակցական միությունները կտրատում են առանց այդ էլ հազար ու մի չափումներով պառակտված մեր ժողովրդին: Նմանատիպ միությունների ստեղծման իրական դրդապատճառը Հայաստանում ձևավորված «քվե բերողի» ինստիտուտում գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերելն է:
Որքան մեծ է հայրենակցական միությունը, այնքան մեծ է նրա ղեկավարի` որպես «քվե բերողի» քաղաքական կշիռը: Բայց հայրենակցական միությունների ամենասև գործը մեզանում այն է, որ նրանք հակակշռում են ազգային միասնության գաղափարին:
Այս «տարածքային կտրատվածությանը» գումարվում են բազմաթիվ այլ թիմային, կրոնական տարանջատումներ, որոնցից ազատվելու հրատապության մասին խորհելիս երիցս մարգարեական է հնչում Չարենցի ուղերձը` «Ով, հայ ժողովուրդ, քո միակ փրկությունը քո հավաքան ուժի մեջ է»: Ի դեպ, հենց այս ուղերձն են որպես իրենց գործունեության բնաբան ընտրում նշված տարանջատիչները:
Մեզանում տարակուսելի միտում ունեն նաև շարան-շարան, առանց իրական գաղափարական հենքի ստեղծված կուսակցությունները:
Պետականության կայացման համար անհրաժեշտ է նաև ձերբազատվել այդ թիմային, կուսակցական փոքրություններից: «Կուսակցամոլը թշնամին է իր ժողովրդի, բարեկամը` իր ժողովրդի թշնամիների»: Նժդեհյան այս ոսկե կանոնի լավագույն օրինակը բոլշևիզմն էր, երբ պետականորեն ազդարարվեց մեծ տեռորի մեկնարկը ու ամբողջ երկիրը վերածվեց տեռորիստական կառույցի:
«Կոմսյուգը» կուսակցական խանդավառությամբ իր ժողովրդի սերուցքին կորստյան մատնելու քվոտաներ էր պահանջում Մոսկվայից: Ազգուրաց, մոլեռանդ կուսակցամոլներն այդ տարիներին խորհրդային միության տարածքում 50 մլն անմեղ զոհ տվեցին` շատ ավելի, քան ֆաշիզմը:
Այսօր մեզանում մահվան քվոտային փոխարինելու է եկել «քաղաքակիրթ» քվեն: Ցավոք սրտի, քվե բերողների ձեռքերը հասնում են նաև կրթական հաստատություններին` տնօրենների միջոցով ծնողական համայնքի վրա ճնշում գործադրելու միտումով:
Քանի որ հիշեցինք Նժդեհին, խոսենք նաև մի ցավոտ հարցի մասին: Մեր անկախ երկիրն արդեն քանի տարի է` հանդուրժում է Նժդեհի անվան Սպանդարյան հրապարակի գոյությունը: Մեծ ազատասերն իր երազած անկախ հայերնիքում էլ գտնվում է կոմունիստական ճնշման տակ: Նժդեհի անվան հրապարակում Սուրեն Սպանդարյանի արձանի ներկայությունն ըստ իս կոմունիստների սրտով էլ չպիտի լինի: Գոնե նրանք ձեռնարկեին նվիիրյալ կոմունիստի արձանի օտարումը Նժդեհի անվան հրապարակից: Խոսքը կոմունիստական անցյալը ջնջելու մասին չէ, այլ մեր երկրի գաղափարական փնթիության:
Օրակարգում պետք է դնել արտագաղթի հարցը: Այն պետք է ոչ թե կասեցնել, այլ պետք է չնպաստել դրան: Մեր պետությունն ու կառավարությունը բարձրաձայն ու միանգամայն հստակ պետք է հայտարարեն, թե ուր է գնում Հայաստանը:
Ինչպիսին պետք է լինի երկիրը, ինչպիսին պետք է լինի քաղաքացին: Իմ համոզմամբ, անկախ այդ հայտարարության բովանդակությունից, այն մեծ չափով կկանխի արտագաղթը, քանի որ մարդիկ ավելի շատ լքում են Հայաստանը ոչ այն պատճառով, որ համաձայն չեն երկրի դիրքորոշման հետ, այլ այն պատճառով, որ ոչ մի կերպ չեն հասկանում այս երկրի դիրքորոշումը:
Այս բոլոր հարցերը օրակարգում դնելն ու դրանց համալիր լուծում տալը բխում է հենց պետական պաշտոնյաների շահերից: Խնդիրը միայն այն չէ, որ իրենք էլ են այս երկրում ապրում, իսկ վատ երկրում լավ ապրելն այնքան էլ հարմար բան չէ: Խնդիրը շատ ավելի պարզունակ է` վաղը նորից ընտրություններ են լինելու, ու նրանք վաղը նորից գնալու են ժողովրդի դուռը` քվեի հետևից: Ու կգա, հաստատ կգա մի օր, որ ժողովրդին թերագնահատող իշխանավորին չեն օգնի ո’չ հայրենակցական միությունները, ո’չ կուսակցությունները:
Այն անօգուտ ջանքերը, որ զուր վատնվում են, կիսով չափ կարելի է ուղղել այս խնդիրներին և ունենալ ժողովրդի անկեղծ վստահությունն ու աջակցությունը: Այդ դեպքում ժողովուրդն առանց կողմնակի միջամտությունների կտա իր քվեն իշխանավորին, որն էլ հանգիստ խղճով երկրի կեցության համար անհրաժեշտ խնդիրների իննսուն տոկոսը կբարդի ժողովրդի վրա, ու ժողովուրդն այդ բեռն ավելի թեթև ու սիրով կտանի, քան իր հանապազօրյա հացը մի կերպ փախցնելու բեռը: Դրան անմիջապես կհետևի երկրում տիրող իրավիճակի նկատմամբ ժողովրդի պատասխանատվությունը: Եվ հենց սա է ժողովրդավարությունը:
Այդ դեպքում, հաստատ, մեր ժողովուրդը կհարգի իր ներկան ու չի պարծենա իր անցյալով: Իր անցյալով պարծենում է չբավարարված ժողովուրդը: Բավարարված ժողովուրդը պարզապես ճանաչում է իր անցյալը` իր պատմությունն ու նրա տված դասերը:

Демократия ме значит власть на народом
Миру абсолютно неинтересно то, чем мы обладали и что потеряли. Мир заинтересован в том, что мы еще можем потерять.
А что мы имеем?
У нас есть страна, географическое положение которой, хотя и проблематичное, но может оказаться выгодным. Имеем богатую историю, где можно найти прецедент всякой ситуации, чтобы почерпнуть опыт и извлечь урок. Имеем страну, для сбережения которого на самом деле немного вопросов, требующих решения. Маленькую и привлекательную страну, где можно наблюдать все времена года. Имеем население большой внутренней силы, талантливое и созидательное, которому предоставь хоть малейшую возможность и оно невозможное сделает возможным.
По подсчетам специалистов, с точки зрения объективной возможности процветания, Армения в 150 раз превосходит Туркменистан, в 20-25 раз Россию и Беларусь. (Если бы мы только любили свою родину настолько, насколько любим хвалиться ею)
Тогда, что же нам мешает использовать свои возможности? Народ увервнно настаивает на том, что это власти. Народ умывает руки и не признает себя виновным за положение в стране. А это означает лишь одно: в нашей стране отсутствует демократия. Население Армении ни в коей мере и никоим образом лично не участвует в изучении вопросов и принятии решений, касающихся его: ни посредством реальных и объективных опросов, ни через депутатов, ни каким-либо другим образом. К этому добавьте выборы, проведенные с имитацией демократии и, пожалуйста, народ абсолютно свободен от ответственности за ситуацию. Все это полностью ложится бременем на власти.
Однако в действительности лишь десять процентов стоящих перед страной задач выпадает на долю государства. Если государство сможет найти правильные решения этим немногочисленным, но важным проблемам, то остальные девяносто процентов народ, без сомнения, будет в состоянии разрешить сам. В результате, во-первых, народ из средства превращается в фактор, из требующего в несущего ответственность и, наконец, что очень важно, наш народ научится принимать решения. Если же народ какой-либо страны не привык принимать решения, то он, в любом случае, однажды обязательно вынесет свой приговор – привлечь к ответственности ответственных. Во избежание этого государство представляет иную реальность. Как все хорошо! Нет проблем, нет и необходимости их решать.
Хорошо, ситуация такова. А что нужно делать? В первую очередь все государственные вопросы должны быть оглашены и поставлены на повестку дня. У нас уже есть прецедент постановки проблемы на повестку дня. Речь идет о коррупции. Достаточно было лишь огласить проблему и стало ясно, что она не только существует, но и не находит решения. Причина в том, что обозначенные выше десять процентов проблем требуют комплексного решения.
Во-первых, на повестку дня следует вынести проблему искоренения атмосферы безнаказанности. Пред законом все должны быть равны. Подобный подход не должен носить характер декларации. Об этом народ должен не слышать или читать в той или иной предвыборной программе, а это должно быть заключение народа, сделанное в результате определенных строгих шагов государственных органов. Для этого сначала необходимо дать реальную оценку событий 1-го марта. Должна исчезнуть монополия на производство, импорт и экспорт. Государство должно окончательно определиться: выгода трех миллионов, или выгода монополии? Строгую ответственность должны понести импортеры и производители просроченных лекарств и вредных продуктов питания. Необходимо прекратить внутренний геноцид, чтобы народ перестал ненавидеть государственных чиновников. Ведь ничто так не ранит душу человека, как несправедливость.
А теперь об одной важной проблеме. Речь идет о земляческих союзах.
Спасшиеся после геноцида армяне, которые переселились в Армению, дабы психологически не отдаляться от утраченного места жительства и посеять семя своей идентичности в эту землю, дали такие же названия селам и городам, поселениям и районам в Армении, объединились вокруг нового Айнтапа, Малатии, Арабкира ... Основали земляческие союзы, которые стали спасательным кругом для переживших геноцид. Благодаря этим союзам удалось сохранить местную культуру наших соотечественников, говор, обычаи. Так были спасены их воспоминания, что равнозначно спасению носителей этих воспоминаний - их человеческого, гражданского типа. Земляческие союзы должны были решить большую и важную проблему и они, фактически, сыграли вполне положительную роль.
Земляческие союзы, действующие у нас сегодня, сами создают психологические проблемы и таким союзам, мягко говоря, трудно дать положительную оценку. Они словно вредное вещество, покрытое шоколадом, вызывают внутреннее отравление. Подобные общественные объединения искуственно сформировались в нашей маленькой стране. Надо пересмотреть проблему существования и деятельности таких союзов. Нужно предоставить доказательство их необходимости, анализ их значения. Те союзы, которые открыто ставят целью оказать поддержку той или иной политической силе или деятелю во время тех или иных выборов, незримо разобщают наш народ. Они не столько способствуют единению людей, так сказать одной земли и воды, людей данной территории, их местной культуры, быта, сохранению их истории, сколько разделяют лорийца и вайкца, сюникца и других. Земляческие союзы раскалывают наш народ и без того раздробленный на тысячу и один сорт. Истинный мотив создания подобных объединений – показать отличную успеваемость в сформированном в Армении институте «приносящий голос». Чем больше земляческий союз, тем больше политический вес его руководителя как «приносящего голос». Но самое черное дело земляческих союзов состоит в том, что они служат противовесом идее национального единения. К этой «территориальной раздробленности» прибавляются множество других групповых, религиозных разделений, размышляя о безотлагательности избавления от которых, трижды пророчески звучит послание Чаренца: «О, aрмянский народ, твоё единственное спасение - в твоём единении». Кстати, именно это послание избирают девизом своей деятельности упомянутые раскольники.
Сомнительными устремлениями у нас обладают также целый ряд партий, созданных без реальной идейной основы. Для становления государственности необходимо избавиться и от этой групповой партийной мелкоты. “Партийная страсть – враг своего народа и друг врагов своего народа”. Лучшим образцом этого золотого правила Нжде был большевизм, когда на государственном уровне было объявлено о начале великого террора и вся страна превратилась в террористическую структуру. “Комсюк” в партийном порыве требовал от Москвы квот на уничтожение сливок собственного народа. В эти годы на территории Советского Союза отрекшиеся от народа, фанатичные партийцы принесли в жертву 50 млн. невинных людей, намного больше, чем фашизм.
Сегодня на смену квоты смерти пришел “цивилизованный” голос. К сожалению, руки приносящих голоса доходят и до образовательных учреждений, стремясь оказать влияние на родителей через директоров.
Поскольку мы вспомнили о Нжде, поговорим еще об одном больном вопросе. Уже сколько лет наша независимая страна терпит существование площади Спандаряна имени Нжде. Свободолюбивый человек, грезивший о независимой родине, находится под коммунистическим прессингом. По моему мнению, нахождение памятника Сурена Спандаряна на площади имени Нжде не должно быть приятно и коммунистам. Хотя бы они постарались перенести памятник преданного коммуниста с площади имени Нжде. Речь идет не об искоренении коммунистического прошлого, а об идейной неряшливости нашей страны.
На повестке дня должен стоять вопрос эмиграции. Ее нужно не предотвратить, а не способствовать ей. Наши государство и правительство громогласно и совершенно четко должны объявить о том, куда движется Армения. Какой должна быть страна, каким должен быть ее гражданин. По моему убеждению, независимо от содержания данного заявления, оно предотвратит эмиграцию многих, потому что люди покидают Армению не из-за несогласия с позицией страны, а из-за непонимания этой позиции.
Постановка всех этих вопросов на повестку дня и их комплексное решение в интересах государственных деятелей. Проблема не только в том, что и они живут в этой стране, а жить хорошо в плохой стране не так уж удобно. Проблема намного проще: завтра опять выборы и они снова будут стучать в дверь народа за голосом. И придет, обязательно придет тот день, когда недооценивающему народ правителю не помогут ни земляческие союзы, ни партии.
Эти, затрачиваемые зря, бесполезные усилия наполовину можно направить на решение данных проблем и получить искреннее доверие и поддержку народа. В этом случае народ без посторонних вмешательств отдаст свой голос правителю, который со спокойной совестью переложит решение девяноста процентов проблем, необходимых для существования страны, на народ и народ будет нести эту ношу с большей легкостью и удовольствием, чем бремя добывания хлеба насущного. За этим немедленно последует появление чувства ответственности народа за ситуацию в стране. Именно это и есть демократия.
В этом случае, несомненно, наш народ станет уважать свое настоящее и не будет гордиться своим прошлым. Ведь прошлым гордится лишь неудовлетворенный народ. Удовлетворенный народ просто признает свое прошлое, свою историю и ее уроки.
Может быть тогда мир в хорошем смысле заинтересуется тем, что у нас есть и тем, что мы никогда не потеряем.