Ռուսաստանը ժամանակավորապես դադարեցրել է ձավարեղենի արտահանումը․ Հայաստանը դրա 98 % ՌԴ-ից է ներկրում
Մարտի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը պարենային ապահովվածության խնդիր չունի․ «Հավի մսի 64 օրվա պաշար ունենք, ձեթի 38 օրվա պաշար ունենք: Միաժամանակ, միայն ամսի 18-ին 38 բեռնատար սննդամթերք է մուտք գործել Հայաստան, այդ թվում՝ 18 տոննա ձեթ, 220 տոննա շաքար, 145 տոննա ցորեն, 15 տոննա հրուշակեղեն, 20 տոննա սիսեռ, նաև՝ արևածաղկի սերմ, դդմի սերմ, սառեցված միս, կարտոֆիլ և այլն»։
Ձավարեղենի մեծ մասը՝ 98 %-ը, Հայաստան է ներկրվում Ռուսաստանից։ Մարտի 20-ից Ռուսաստանը հայտարարեց,որ ժամանակավորապես դադարեցնում է բոլոր տեսակի ձավարեղենի արտահանումը։ Այս տեղեկությունը հաստատում է նաև ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը։ Արգելքը մտցվել է 10 օրով, մինչև Ռուսաստանում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքային խումբը հատուկ ցուցումներ կտա։
Նշվում է, որ վերջին շրջանում ռուսական շուկայում ձավարեղենի մեծ պահանջարկ է գրանցվել, ու դեռևս մարտ ամսվա սկզբին վաճառքը 27,8 %-ով աճել է։ Մատակարարներն էլ իրենց հերթին են թանկացրել ձավարեղենի գինը. մասնավորապես, հնդկաձավարի արժեքը Ռուսաստանում բարձրացել է 15-20 %-ով։
Մենք ուսումնասիրել ենք Հայաստանում ձավարեղենի ներկրման և արտահանման ծավալներն ու հիմնական ուղղությունները։
Հայաստան տարեկան միջինը ներկրվում է մոտ 2200 տոննա ձավարեղեն։
2017-2020թթ հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանը ներկրել է 6724,95 տոննա ձավարեղեն, ընդհանուր՝ 2 մլն 689 250 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։
Ձավարեղենի մեծ մասը՝ 98 %-ը, ներկրվել է Ռուսաստանից։ Մասնավորապես, 2017-2019թթ․ին ՌԴ-ից ներկրվել է 6534,5 տոննա ձավարեղեն, ընդհանուր՝ 2 մլն 578 հազար ԱՄՆ դոլարի։ ՌԴ-ից ներկրվող ձավարեղենի մեկ կգ միջին արժեքն է 0,4 $ (~ 192 ՀՀ դրամ)։
Հայաստանը 2017-2019թթ․ ձավարեղեն է ներկրել նաև Իտալիայից՝ 51,2 տոննա, ընդհանուր՝ 56 300 ԱՄՆ դոլարի։ Ներկրումներ են եղել նաև Բելառուսից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Լիբանանից, Կանանդայից, Ուկրաինայից և Ֆինլանդիայից, սակայն դրանց ծավալները շատ չնչին են։
2017-2020թթ հունվարն ընկած ժամանակահատվածում արտահանվել է 623,9 տոննա ձավարեղեն, ընդհանուր՝ 260 540 ԱՄՆ դոլարի։ Տարեկան միջինը Հայաստանից արտահանվում է մոտ 210 տոննա ձավարեղեն։
Արտահանման հիմնական ուղղությունը դարձյալ Ռուսաստանն է։
Մասնավորապես, 2017-2019թթ․-ին Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել 391,1 տոննա ձավարեղեն՝ 138 900 ԱՄՆ դոլարի, ինչը կազմում է ընդհանուր արտահանումների 62.8 %-ը։ Արտահանման մեկ կգ միջին արժեքն է 0,35 $ (~170 ՀՀ դրամ), այսինքն՝ 20 դրամ ավելի էժան է, քան ներկրվողը։
Արտահանման հաջորդ ուղղություններն են՝ ԱՄՆ (54.8 տոննա), Բելգիա (34.2), Սիրիա (30 տոննա) և Ֆրանիա (14,6 տոննա)։
Մենք հարցում ենք ուղարկել Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ խնդրելով պարզաբանել, արդյոք ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը ևս կարող է դադարեցնել տեղական ձավարեղենի արտահանումը։ Պատասխանը կհրապարակենք առաջիկայում։

Россия временно прекращает экспорт круп. 98% этой продукции Армения импортирует из РФ
19 марта премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в Армении нет проблем с продовольственным обеспечением. “Запасов курятины хватит на 64 дня, растительного масла – на 38 дней. В то же время 18 марта в Армению прибыло 38 грузовиков с продовольствием, в том числе 18 тонн растительного масла, 220 тонн сахарного песка, 145 тонн зерна, 15 тонн кондитерских изделий, 20 тонн гороха “нут”, а также семена подсолнуха, тыквы, замороженное мясо, картофель и т.д.”.
98% круп Армения импортирует из РФ. 20 марта Россия заявила о временном прекращении экспорта всех видов круп. Эту информацию подтвердили и в Инспекционном органе безопасности пищевых продуктов. Запрет введен на 10 дней, то есть до тех пор, пока рабочая группа по предупреждению распространения коронавируса в России не даст специальных указаний.
Отмечается, что в последнее время на российском рынке наблюдался большой спрос на крупы. Еще в начале марте объем продаж увеличился на 27,8%. В свою очередь поставщики подняли цены на эти продукты. Так, цены на гречиху в России выросли на 15-20%.
Мы изучили зарегистрированные в Армении объемы и основные направления импорта и экспорта круп. В нашу страну в среднем импортируется около 2200 тонн круп.
В период с 2017-го по январь 2020 г. Армения импортировала 6724,95 т круп на общую сумму 2 млн 689 тыс. 250 долларов США.
Большая часть продукции - 98% - была поставлена из России. Так, в 2017-2019 гг. объем импорта составил 6534,5 т на общую сумм 2 млн 578 тыс. долларов США. Средняя стоимость одного килограмма круп из РФ - $0,4 (~192 драма).
В 2017-2019 гг. Армения импортировала крупы также из Италии - 51,2 т (общая стоимость 56.300 долларов США). Поставки были также из Беларуси, Германии, Франции, Ливана, Канады, Украины и Финляндии, но в ничтожных объемах.
В 2017-2020 гг. из Армении было экспортировано 623,9 т круп на общую сумму 260.540 долларов США. Основное направление экспорта – опять-таки Россия. Далее следуют США (54.8 т), Бельгия (34.2), Сирия (30 т) и Франция (14,6 т).