Ն․ Փաշինյան. «Կորոնավիրուսի թեթև դեպքերով քաղաքացիները կտեղափոխվեն հյուրանոցներ»
Կառավարության հերթական նիստը մեկնարկեց կորոնավիրուսի մասին քննարկմամբ։ Վարչապետ Ն․Փաշինյանը ներկայացրեց իրավիճակը։
«Այս պահին կորոնավիրուսով հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 290-ի, բուժվել է 18 քաղաքացի։ 2-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, նրանցից մեկը ԱՄՆ քաղաքացի է, ազգությամբ հայ չէ, մյուսը Հայաստանի քաղաքացի է, երկուսն էլ 75-ից բարձր տարիք ունեն, գտնվում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում, մոտ 100 քաղաքացի էլ մեկուսացումից դուրս է եկել»,- նշեց վարչապետը։
Վարչապետի խոսքով՝ կփորձեն աշխատել հյուրանոցների հետ, որպեսզի թեթև դեպքերով քաղաքացիներին տեղավորեն հյուրանոցներում՝ ապահովելով սնունդը և այլ կարիքներ։
Վարչապետը հետաքրքրվեց նաև ներկայիս ուղևորահոսքով։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ 2019 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին օրական միջինը Երևանում ուղևորահոսքը կազմել է 550,000, որոնք տեղափոխվել են տարբեր տրանսպորտային միջոցներով, մարտի 25-ի դրությամբ ունենք 18,000 ուղևոր, ընդhանուր ուղևորահոսքը կրճատվել է մոտավորապես 30 անգամ։

Н.Пашинян: “Граждане с легкой формой коронавируса будут размещены в гостиницах”
Очередное заседание правительства началось с обсуждения ситуации с коронавирусом. “На данный момент число подтвержденных случаев коронавируса достигло 290, вылечилось 18 граждан. Состояние двоих крайне тяжелое. Один из них – гражданин США, не армянин, второй – гражданин Армении. Обоим больше 75 лет, они находятся в отделении интенсивной терапии. Из изоляции вышли около 100 граждан”,- сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, правительство собирается разместить граждан с легкой формой коронавируса в гостиницах, где можно обеспечить их питанием, удовлетворить другие необходимые нужды.
Пашинян поинтересовался также пассажиропотоком. Вице-премьер Тигран Авинян отметил, что в марте-апреле 2019 г. пассажиропоток в Ереване составлял в среднем 550,000 человек в день. Их перевозка осуществлялась различными транспортными средствами. По положению на 25 марта этот показатель сократился до 18,000 человек, то есть примерно в 30 раз.