Կառավարությունը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքները չեզոքացնելու միջոցառումը. նախատեսվում է երեք եղանակով աջակցել տնտեսվարողներին
Կառավարությունն այսօր հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման առաջին միջոցառումը, որով նախատեսվում է երեք տարբեր եղանակով աջակցել տնտեսվարողներին։
Ըստ նախագծի՝ այն հնարավորություն կտա տնտեսավարողներին ժամանակ շահել՝ պահանջարկի փոփոխվող պայմաններին արձագանքելու նպատակով, և ըստ այդմ իրենց տնտեսական գործունեությունը շարունակելու կամ վերադասավորվելու ու փոփոխված տնտեսական իրավիճակին հարմարվելու, ինչպես նաև զարգացման ռազմավարությունները ճշգրտելու որոշումների կայացման համար։
Նախագիծը ներկայացնող Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ աջակցության այս գործիքն ամենալայնն է եւ վերաբերում է ՀՀ-ում գործող բոլոր իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին։ Հնարավորություն է ընձեռվելու այս աջակցության գործիքից օգտվել բոլոր իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց՝ անհատ ձեռնարկատերերին, որոնք գործում են վերջին 12 ամիսների ընթացքում՝ անկախ գործունեության ոլորտից։
Նախարարը նշեց, որ աջակցության այս գործիքից օգտվելու բացառություն կա միայն ֆինանսական կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ բանկերի, վարկային և ապահովագրական կազմակերպությունների, գրավատների համար, այսինքն՝ այս կազմակերպությունները չեն կարող դիմել ֆինանսական աջակցության համար։
Աջակցության գործիքից օգտվել ցանկացող տնտեսվարողների համար միայն մեկ պայման կա․ նրանք պետք է ունենան հարկային և վարկային բարվոք պատմություն։ Այս կազմակերպությունները Կառավարության աջակցության համար կարող են դիմել բանկային և վարկային համակարգի միջոցով, այսինքն՝ իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի վարկունակությունը գնահատվելու է ֆինանսական համակարգի միջոցով։
«Եթե ֆինանսական համակարգը որոշի, որ աջակցության համար դիմած կազմակերպությունն իր ճիշտ գործընկերն է, ունի համագործակցության բավարար փորձ, այսինքն՝ եթե տվյալ կազմակերպության առաջարկած գործունեության տեսակը գնահատվի որպես ընդունելի ռիսկերի դաշտում, ապա կորոշվի այդ կազմակերպության ֆինանսավորման չափը»,- ասաց Տիգրան Խաչատրյանը՝ նշելով նաև, որ ֆինանսավորման առավելագույն չափը յուրաքանչյուր կազմակերպության համար կարող է լինել 500 մլն դրամ՝ ՀՀ դրամով, որոշ դեպքերում՝ նաև արտարժույթով։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ սա նպատակային աջակցություն է, այսինքն՝ տնտեսվարողն այս աջակցությունը կարող է պետությունից ստանալ կոնկրետ նպատակներով։
Նշենք, որ դեռևս Կառավարության նախորդ նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է աջակցության այս գործիքի մասին ու նշել, թե կոնկրոտ ինչ է այն ենթադրում։
Մասնավորապես՝ աջակցության այս ծրագրից տնտեսվարողները կարող են օգտվել, եթե նպատակ ունեն աշխատակիցներին աշխատավարձ և դրան հավասարեցված վճարումներ, հարկերի վճարում կատարել, բայց յուրաքանչյուր աշխատակցի դեպքում ոչ ավել, քան 500 հազար դրամի չափով, եթե ցանկանում են հումքի գնում կամ ներմուծում կատարել՝ պայմանով, որ այդ հումքի ողջ ծավալը պետք է օգտագործվի Հայաստանում պատրաստի արտադրանք ստանալու համար, սարքերի և սարքավորումների ներմուծում կատարել՝ պայմանով, որ դրանք օգտագործվելու են ՀՀ-ում արտադրություն կազմակերպելու կամ արտադրությունն ընդլայնելու համար, եթե ցանկանում են պարարտանյութ, սերմ, տնկի, գյուղատնտեսական այլ հումք ներմուծել, որը կիրացվի ՀՀ-ում, եթե նպատակ ունեն կոմունալ վճարում կատարել։ Առևտրով զբաղվող տնտեսվարողները նույնպես կարող են դիմել այս աջակցության ծրագրին, եթե նպատակ ունեն սնունդ ներմուծել, որը պետք է իրացվի ՀՀ-ում։
Տիգրան Խաչատրյանը մանրամասնեց, որ Կառավարության աջակցությունը կարող է տրամադրվել երեք եղանակով։ Դրանցից մեկը համաֆինանսավորումն է։
Եթե առևտրային բանկը որոշում է, որ տնտեսվարողի կողմից ներկայացված ծրագիրն արժանի է ֆինանսավորման, ապա Կառավարությունը համաֆինանսավորում է, այսինքն՝ հատկացնում է իր բաժին դրամական միջոցները։ Նախարարը նշեց, որ համաֆինանսավորման գործիքի դեպքում նույնպես առանձնահատկություններ են սահմանված։
Մասնավորապես՝ եթե կազմակերպությունը դիմել է վարկային միջոցներ վերցնելու համար, որպեսզի աշխատավարձ կամ հարկ վճարի, ապա Կառավարության համաֆինանսավորումը կարող է կազմել ընդհանուր գումարի մինչև 50 %-ը, այսինքն՝ որքան բանկն է վճարում, նույնքան վճարում է Կառավարությունը։
Հումքի ձեռքբերման համաֆինանսավորման համար Կառավարության համաֆինանսավորումը կարող է կազմել վարկի ընդհանուր գումարի առավելագույնը 40 %, սարքավորումների ձեռքբերման դեպքում՝ 25 %, կոմունալ վճարումների համար՝ 45 %, իսկ սննդամթերքի ներմուծման համար՝ 30 %։
Ըստ որում՝ համաֆինանսավորման առանձնահատկությունն այն է, որ ֆինանսական կազմակերպությունը կարող է այն չափով պակաս գրավ պահանջել, որ չափով Կառավարությունը համաֆինանսավորում է տվյալ գործարքը։
«Սա նշանակում է, որ, օրինակ, եթե աջակցության համար դիմած կազմակերպությունն ունի միայն մեկ միավոր գրավային ապահովում, կարող է մինչև երկու միավոր ֆինանսական աջակցություն ստանալ՝ աշխատավարձ վճարելու համար»,- ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
Կառավարության աջակցության երկրորդ եղանակը սուբսիդավորումն է։ Եթե վարկավորման համար դիմած կազմակերպությունն ունի բավարար գույքային ապահովում կամ առևտրային բանկի տեսանկյունից վարկունակ է այնքան, որ Կառավարության օգնությանը չդիմի ֆինանսական միջոցների համար, տվյալ դեպքում Կառավարությունը կսուբսիդավորի այդ վարկի տոկոսները, ըստ որում՝ սուբսիդավորման առավելագույն չափը նույնպես կախված կլինի այն նպատակից, որի համար սուբսիդավորվող կազմակերպությունը դիմել է Կառավարության աջակցության գործիքին։
Մասնավորապես՝ եթե կազմակերպությունը դիմել է աշխատավարձ կամ հարկ վճարելու համար, ապա Կառավարությունը սուբսիդավորում է տվյալ վարկի բոլոր տոսկոսները։ Եթե աջակցությունը հումքի ձեռքբերման համար է, պետության սուբսիդավորումը մինչև 6 % կկազմի, կոմունալ վճարումներ կատարելու համար՝ մինչև 10 %, սարքավորումների դեպքում՝ 5 %, իսկ սննդամթերքի ներմուծման դեպքում՝ 8 %։ Սուբսիդավորման չափն, ըստ Տիգրան Խաչատրյանի, չի կարող գերազանցել վերցված վարկի 12 %-ը, եթե վարկը ՀՀ դրամով է և 9 %-ը, եթե արտարժույթով է։
Կառավարության աջակցության երրորդ տարբերակը վերաֆինանսավորումն է, որի նպատակն է առևտրային կազմակերպության արտարժութային ռիսկը փոխանցել Կառավարությանը։ Տվյալ դեպքում նույնպես Կառավարությունը ուղիղ ֆինանսական միջոցներով չի աջակցում վարկավորմանը, բայց եթե կազմակերպությունն ունի վարկավորման պահանջ և գրավային ապահովում, իսկ ֆինանսական կառույցն ունի ռեսուրս, որը կարող է տրամադրել, բայց ոչ ՀՀ դրամով, այլ արտարժույթով, ապա Կառավարությունը համաձայնում է այս գործիքով ֆինանսավորումը փոխարինել դրամի ֆինանսավորման։
Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ աջակցության առաջին գործիքի միջոցով վարկ վերցնելու դեպքում այն պետք է վերադարձնել մեկ տարվա ընթացքում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց աջակցության այս գործիքից օգտվելու հնարավորություն չտալ խաղատներին։ Նախարար Խաչատրյանը նշեց, որ որոշման նախագծում դա կլրացվի։

The Armenian government today approved the first in a series of bills to neutralize the economic impact of the coronavirus in the country.
It is designed to support businesses in three different ways.
According to the draft, it will allow entrepreneurs time to respond to changing demand conditions, thereby continuing their economic activity or rearranging and adapting to changing economic conditions, as well as adjusting development strategies.
Minister of Economy Tigran Khachatryan, who presented the project, noted that this support measure is the widest and applies to all legal entities and individual entrepreneurs operating in Armenia. All legal entities and individuals who have been operating for the past 12 months, regardless of their field of activity, can avail themselves of the program.
Khachatryan noted that banks, credit and insurance companies and pawnshops cannot apply for financial assistance under the program.
There is only one condition for businesses that want to use the support tool - they must have a good tax and credit history.
"If the financial system decides that the organization applying for assistance is its right partner, it has sufficient experience of cooperation, that is, if the type of activity offered by that organization is assessed as acceptable in the field of risk, then the size of its funding will be determined," said Tigran Khachatryan, noting also. that the maximum amount of funding for each organization can be 500 million drams in AMD, in some cases also in foreign currency.
The minister said that this is targeted assistance, that is, the economic operator can receive this support from the state for specific purposes.
It is noteworthy that at the previous session of the government, Prime Minister Nikol Pashinyan spoke about this support instrument and stated what exactly it means.
In particular, businesses may benefit from this support program if they intend to pay employee salaries and equity payments, but not more than 500,000 drams for each employee if they wish to purchase or import raw materials, provided that all the raw materials are to make finished products in Armenia. They can also use the funds for the import of equipment and equipment provided they are used to organize production in Armenia or to expand manufacturing.
Commercial entities may also apply for this support program if they intend to import food to be sold in Armenia.
Tigran Khachatryan said that government assistance can be provided in three ways. One of them is co-financing.
If a commercial bank determines that the business plan presented by the entrepreneur is worth financing, then the government co-finances, that is, allocates its share of the funds. The minister noted that the co-financing instrument also has specifics.
If an organization applies for a loan to pay for wages or taxes, government co-financing can comprise up to 50% of the total amount, that is, the more the bank pays, the more the government pays.
Government co-financing for raw materials purchase may be up to 40% of the total loan amount, 25% for equipment purchase, 45% for utility payments, and 30% for food imports.
The peculiarity of co-financing is that the financial institution may require less collateral to the extent that the government co-finances the transaction.
"This means that, for example, if an organization applying for support has only one unit of collateral, it can receive up to two units of financial support to pay their salaries," said Tigran Khachatryan.
The second type of government support is subsidization. If the organization applying for lending has adequate financial security or is sufficiently credit worthy, the government will then subsidize the interest on that loan, with the maximum amount of subsidy also depending on the purpose for which the subsidy is applied.
If an entity applies for a salary or tax payment, the government subsidizes all interest rates on the loan. If support is for raw material purchases, the state will subsidize up to 6%, for utility payments up to 10%, for equipment up to 5%, and for food imports up to 8%. According to Khachatryan, the amount of subsidy cannot exceed 12% of the loan if the loan is in AMD and 9% if it is in foreign currency.
A third form of government support is refinancing, which aims to transfer the currency risk of a trading organization to the government. In this case, too, the government does not support lending directly, but if the entity has a lending requirement and a collateral and the financial institution has a resource that can provide it, not in AMD, but in foreign currency, then the government agrees to replace the financing with this instrument. .
Prime Minister Nikol Pashinyan suggested that casinos should not be eligible for such assistance. Khachatryan noted that the draft decision will be amended.