Բիզնեսին 25 մլրդ դրամի աջակցության փաթեթը կդրվի հանրային քննարկման․ պատրաստվում է 25 և 80 մլրդ դրամանոց աջակցության երկու այլ փաթեթ
Կառավարությունը կորոնավիրուսով պայմանավորված ճգնաժամային իրավիճակի, ինչպես նաև հետճգնաժամային վիճակի համար աջակցության երեք փաթեթ է նախատեսում իրականացնել։ Դրանցից մեկն արդեն պատրաստ է և հանրային քննարկման կդրվի։
Կառավարության այսօրվա նիստը սկսվեց կորոնավիրուսի վերաբերյալ քննարկումներով։
«Այս ճգնաժամի արդյունքում Հայաստանը, Արցախը, հայ ժողովուրդը, մենք բոլորս պետք է ավելի ուժեղացած դուրս գանք»,- կառավարության նիստում այսօր հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հայտնելով, որ երեկ քննարկվել է հակաճգնաժամային տնտեսական մարտավարությունն ու ռազմավարությունը։
«Ուզում եմ ասել, որ մեր որոշումը միանշանակ է. մենք մեր առաջ խնդիր չենք դրել և չենք դնելու վերականգնել նախաճգնաժամային տնտեսական վիճակը, որքան էլ այն լավն էր ՀՀ-ում։ Մենք մեր առաջ խնդիր ենք դրել շատ ավելի մեծ ամբիցիաներով առաջնորդվել հետճգնաժամային վիճակից հետո դիրքավորվելիս։ Այստեղից բխում է մեր գործողությունների տրամաբանությունը, որ մենք պետք է այս ընթացքում իրագործենք զարգացման ծրագրեր, գուցե ավելի կենտրոնանանք բարեփոխումների այն օրակարգի վրա, որ որդեգրել ենք և, իհարկե, պետք է լրջագույն աջակցություն ցուցաբերենք տնտեսությանը, որը պետք է ունենա զարգացման տրամաբանություն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս նշեց՝ իհարկե, հասկանալի է, որ կորոնավիրուսի տարածմամբ պայամանավորված՝ ճգնաժամը որոշակի սոցիալական մարտահրավերներ նույնպես ի հայտ բերելու է. «Մենք պետք է առերեսվենք ու համարժեք քայլեր ձեռնարկենք նաև դրանց կապակցությամբ: Շատ կարևոր է, որ այդ սոցիալական ծրագրերը լինեն արդյունավետ, հասցեական, լինեն արդար»,- նշեց Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ նախկինում եղել են դեպքեր, երբ սոցիալական օգնությունը կենտրոնացել է մի քանի տեղում, և սոցիալական աջակցությունների ֆոնին ստվերային հարստացման երևույթներ են տեղի ունեցել, որոնք պետք է այժմ բացառվեն։
Փաշինյանը հայտնեց, որ առաջիկայնում մոտավորապես 25 մլրդ դրամանաոց բիզնեսին աջակցելու փաթեթ կգործարկվի, ևս 25 մլրդ դրամի սոցիալական աջակցության փաթեթ կպատրաստվի, որը կօգտագործվի ըստ անհրաժեշտության, և 80 մլրդ դրամի փաթեթ էլ կպատրաստվի, որի նպատակը կլինի հետճգնաժամային աշխարհում Հայաստանի դիրքերը լավացնելը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշեց, որ քննարկումների արդյունքում որոշվել է բիզնեսին աջակցության 25 մլրդ դրամի փաթեթն այսօրվանից դնել հանրային քննակման։
«Իհարկե, կորոնավիրուսի և գլոբալ շուկաների այսօրվա տիրող իրավիճակը բերում է սպառման անկանոն վիճակի, այդ թվում՝ նվազման, ինչը նշանակում է, որ մենք պետք է ունենանք ֆինանսավորման բարձիկներ, որոնք հնարավորություն են տալիս տնտեսվարողներին սպառման անկանոն ռեժիմի ժամանակահատվածն անցնել առանց էական վնասների կամ կորուստների։ Ըստ այդմ՝ ձևավորել ենք պոտենցիալ վարկային պրոդուկտների մի շարք, որը ենթադրում է վարկերի համաֆինասնավորում, վերաֆինանսավորում և տոկոսների սուբսիդավորում։ Մենք, կարծում եմ, կունենանք այնպիսի վարկատեսակ, որը հնարավորություն կտա բիզնեսին հոգալ բոլոր ծախսերը, չունենալ տոկոսային բեռ, արժութային ռիսկ, բայց պահպանել թե՛ աշխատակիցներին, թե՛ լուծել ընթացիկ կոմունալ խնդիրները»,- նշեց Մհեր Գրիգորյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ վարկերի մինչև 50%-ը ֆինանսավորելու է կառավարությունը՝ անտոկոս, մնացած մասը տրաադրել են բանկերը և վարկային կազմակերպությունները, որոնց տոկոսները նույնպես սուբսիդավորելու է պետությունը։
«Այսինքն՝ տնտեսվարողը 0%-ով ստանում է վարկային միջոցներ»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ միջոցները կարող են տրվել տնտեսավարողներին հետևյալ նպատակների համար․
1. Աշխատակիցներին աշխատավարձ և դրան հավասարեցված վճարումներ և դրանց գծով հարկերի վճարում․ առաջարկվում է յուրաքանչյուր աշխատակցի դեպքում ոչ ավել քան 500 հազար դրամի չափով և ոչ ավել, քանի երեք ամսվա համար։
2. Հումքի գնում կամ ներմուծում այն դեպքում, երբ հումքի ողջ ծավալը պետք է օգտագործվի Հայաստանում պատրաստի արտադրանք ստանալու համար, և վարկառու տնտեսվարողը տիրապետում է անհրաժեշտ համապատասխան արտադրական հզորությունների։
3. Սարքերի և սարքավորումների ներմուծում այն դեպքում, եթե դրանք օգտագործվելու են ՀՀ-ում արդադրություն կազմակերպելու կամ արտադրությունն ընդլայնելու համար։
4. Ջրի, էլեկտրաէներգիայի և գազի գծով ծախսերի իրականացում, բայց ոչ ավելի, քան յուրաքանչյուր ծառայության դեպքում 5 մլն դրամի չափով և ոչ ավելի, քան երեք ամսվա համար։
5. Առևտրով զբաղվող ընկերությունների կողմից սննդի ներմուծում, եթե ապրանքը պետք է իրացի ՀՀ-ում։
6. Պարարտանյութ, սերմ, տնկի, գյուղատնտռսական այլ հումքի ներմուծում, եթե ներմուծվող ապրանքը պետք է իրացվի ՀՀ-ում։
Տրամադրվելիք վարկերը կլինեն ՀՀ դրամով, մարման ժամկետը` մինչև 24 ամիս, առավելագույն չափը՝ 500 մլն դրամ, սակայն համաֆինանսավորման կամ վերաֆինասնավորման չափը չի կարող գերազանցել 250 մլն դրամը։ Վարկային միջոցների տրամադրման կարգը՝ միայն անկանխիկ և բանկային փոխանցման միջոցով։
Առաջիկայում այս տեքսը պետք է հանրային քննարկման դրվի։
Փաշինյանը խոսեց նաև վերջին օրերին լայն քննարկման առարկա դարձած, տնտեսվարողներին հարկային արձակուրդ տալու պահանջի մասին և հարց բարձրացրեց․ եթե Կառավարությունը բոլորին հարկային արձակուրդ տա, վերը նշված ծախսերն ինչո՞վ պետք է իրականացնի։
«Ասում են՝ կառավարությունն այս ծախսը պետք է անի, այն ծախսը պետք է անի, և նույն նախադասության մեջ ասում են՝ կառավարությունը բոլորին պետք է հարկային արձակուրդ տա: Բա եթե պետք է հարկային արձակուրդ տա, այդ ծախսերն ինչո՞վ պետք է իրականացնի: Դրա համար մենք ասում ենք, որ մարդիկ պետք է պատրաստ լինեն իրենց սովորական հարկերը, վճարումները անել: Իհարկե, ճգնաժամը չենք կարող արհամարհել, դրա համար կառավարությունը միջոցներ է ներդնում, այսինքն՝ քաղաքացու հետ մասնակցում է հարկերի վճարմանը: Պայմանավորվել ենք, որ բանկերը վարկերի հետ կապված պետք է անհատական աշխատեն իրենց հաճախորդների շրջանակների հետ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenian Government Introduces AMD 25 Billion Business Support Package to Cushion Coronavirus Impact; Social Assistance Package In the Works
The Armenian government plans to implement three sets of support packages for the ongoing coronavirus-related crisis and the post-crisis situation. One of them is ready and will be open for public debate.
Today's government session began with discussions on the coronavirus.
"As a result of this crisis, Armenia, Artsakh, the Armenian people, we all need to come out stronger," Prime Minister Nikol Pashinyan announced at a cabinet meeting today, saying that anti-crisis economic tactics and strategy were discussed yesterday.
"I want to say that our decision is unequivocal. We have not set a task before us and will not restore the pre-crisis economic situation however good it was in Armenia. We have set ourselves the task of being guided by much greater ambition in post-crisis posturing. It follows from the logic of our actions that we need to implement development plans during this period, maybe focus more on the reform agenda we have adopted and, of course, need to provide serious support to the economy that has development logic,” Pashinyan said.
Pashinyan noted that it is understandable that given the spread of coronavirus, the crisis will also pose some social challenges. “We must confront and take appropriate steps to address them. It is very important for these social programs to be effective and targeted fairly,” Pashinyan said, recalling that in the past there were cases when social assistance was concentrated in several places, and there were some cases of illegal enrichment. He said such cases must be ruled out.
Pashinyan reported that a business support package of approximately 25 billion drams (some US$50m) will be launched in the near future. A 25 billion dram social assistance package is being drafted and will be used as needed, and another 80 billion dram package is in the works designed to improve Armenia's economic position in the post-crisis reality.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan noted that as a result of discussions it was decided to introduce the 25 billion AMD business support package for public debate as of today.
"Of course, the current situation of the coronavirus and global markets is leading to irregular consumption, including a decline, which means we need to have financing cushioning that allow businesses to pass through irregular consumption without significant losses or losses. Accordingly, we have developed a range of potential credit products, which imply co-financing, refinancing and interest subsidies. We think we will have the kind of credit that will enable the business to cover all expenses, not have interest rate burdens, currency risk, but to retain both employees and solve current utility problems,” Grigoryan said.
Pashinyan said that up to 50% of loans will be financed by the government without interest, the rest by banks and credit organizations, whose interests will also be subsidized by the state.
"That is, the businesses receive credit at zero interest," Pashinyan said, noting that those funds can be given to businessmen for the following purposes:
1. Salaries and equity payments to employees and payment of taxes thereon. It is proposed that the amount for each employee does not exceed 500,000 drams and for not more than three months.
2. Purchase or import of raw materials in cases when the whole volume of raw materials is to be used for the production of finished products in Armenia and the borrower has the necessary production capacity.
3. Import of equipment and equipment if they are used for organizing production or expanding production in Armenia.
4. To cover of water, electricity and gas expenses, but not exceeding 5 million drams for each service and for not more than three months.
5. Importation of food by commercial companies if the goods are to be imported to Armenia.
6. Import of fertilizer, seed, seedling, other agricultural raw materials, if the imported product is to be sold in Armenia.
Loans to be issued are in AMD, maturity up to 24 months, maximum amount is AMD 500 million, but the amount of co-financing or refinancing may not exceed AMD 250 million. The procedure for providing credit facilities is only by non-cash and bank transfer.
Pashinyan also talked about the recently widely discussed issue of giving a tax break to businesses. He asked if the government gives everyone a tax break, how will the above expenditures be made.
“They say that the government should spend the money for this and that. In the same sentence they say that the government should issue tax breaks. If we do, who’s supposed to cover all these expenditures. That's why we say that people need to be ready to cover their taxes and payments. Of course, we cannot ignore the crisis. That’s why the government is making these investments. That’s to say the government, along with citizens, is participating in paying taxes. We have agreed that banks should work individually with their clients on loan issues,” Pashinyan said.