Լրագրողական կազմակերպությունները կոչ են անում անհապաղ սահմանել հայցվող տեղեկությունները ողջամիտ ժամկետներում տրամադրելու ընթացակարգը
Լրագրողական կազմակերպությունները հայտարարություն են տարածել հայցվող տեղեկությունները ողջամիտ ժամկետներում լրատվամիջոցներին տրամադրելու հստակ ընթացակարգի վերաբերյալ և կոչ են անում նշանակել դրա համար պատասխանատու մարմին:
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, գոհունակությամբ ենք ընդունել այն, որ ՀՀ կառավարությունը մարտի 25-ին վերանայեց մարտի 16-ի իր որոշումը և վերացրեց նոր կորոնավիրուսի հետ կապված խնդիրների լուսաբանման անհամաչափ սահմանափակումները։ Այդուհանդերձ, արձանագրում ենք, որ վերանայված դրույթներում հստակ նշված չէ այն լիազոր մարմինը, որն իրավասու է Պարետատան անունից լրատվամիջոցներին պաշտոնական տեղեկություն կամ մեկնաբանություն տրամադրել: Դա արտակարգ դրության մասին որոշման համապատասխան կարգավորումների արդյունավետ կիրառման խնդիրներ է առաջացնում:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակում հանրության իրազեկված լինելու, ճշգրիտ, վստահելի և բազմակողմանի տեղեկություններ ստանալու անհրաժեշտությունից՝ կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը անհապաղ սահմանել հայցվող տեղեկությունները ողջամիտ ժամկետներում լրատվամիջոցներին տրամադրելու հստակ ընթացակարգ և նշանակել դրա համար պատասխանատու մարմին:
Ինչպես և նախորդ հայտարարությունում, վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը` աջակցելու հանրության իրազեկումը պատշաճ կազմակերպելուն միտված ցանկացած հարցում»:

Media Organizations in Armenia Urge Government to Clarify Official News Dissemination Procedure
Several media organizations in Armenia have issued the following statement calling on the government to clarify its procedure for providing requested information to the media within a reasonable time and to appoint an official agency to supervise the procedure.
“We, the undersigned organizations, are pleased to note that the Armenian government on March 25 revised its March 16 decision and lifted disproportionate restrictions on coverage of novel coronavirus issues. However, we note that the revised provisions do not explicitly state the authority empowered to provide official information or commentary to the media on behalf of State of Emergency Command. This raises questions regarding the effective implementation of the relevant arrangements of the emergency declaration.
“Given the need for public awareness, accurate, reliable and comprehensive information in this situation, we urge the government of the Republic of Armenia to immediately establish a clear procedure for providing the requested information to the media within a reasonable time and designate a responsible body.
“As in our previous statement, we reaffirm our willingness support any steps taken to facilitate public awareness in a proper manner.”
The signatories include the Yerevan Press Club, the Media Initiatives Center, Asparez Journalists’ Club, Public Press Club, Goris Media Club, Free Speech Defense Committee and Journalists for Human Rights NGO.