Կորոնավիրուս․ Եվրոպական Միությունը նեցուկ է Հայաստանին
ԵՄ հայաստանյան գրասենյակը տեղեկացնում է, որ կորոնավիրուսային համավարակի բռնկումներին ուղղված գլոբալ արձագանքման գործողությունների շրջանակներում, Եվրահանձնաժողովը սատարում է Արևելյան գործընկեր երկրներին և վերաբաշխել է 140 միլիոն եվրո աջակցությունն, այդ թվում՝ Հայաստանի առավել անմիջական կարիքների արձագանքման համար:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Հանձնաժողովը կվերաձևակերպի մինչև 700 մլն եվրո արժողությամբ ամբողջ տարածաշրջանում կիրառվող ֆինանսավորման գործիքների նպատակայնությունը, ուղղելով դրանք՝ ի նպաստ կորոնավիրուսով պայմանավորված ճգնաժամի սոցիալ-տնտեսական վնասների մեղմմանը:
«Շատ դժվարին ժամանակներ են ոչ միայն ԵՄ-ի, այլև մեր գործընկեր երկրների, նաև՝ Հայաստանի համար: Մենք պետք է անենք ամեն հնարավորը, որպեսզի մեղմենք կորոնավիրուսային համավարակի ազդեցությունը մարդկանց կյանքի և կենսակերպի վրա: Այսօրվա փաթեթը արձագանքում է ինչպես առողջապահական համակարգերի անհապաղ կարիքներին, այնպես էլ հասարակության առավել խոցելի խմբերի, մասնավորապես՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների ավելի երկարաժամկետ կարիքների արձագանքմանը, որոնք կազմում են վեց երկրների տնտեսությունների ողնաշարը»,-նշել է ԵՄ Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին:
Արձագանք անհապաղ կարիքներին, մասնավորապես՝
Աջակցություն Հայաստանի առողջապահական համակարգին․ Գործընկեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի խնդրանքով, Հանձնաժողովը կարձագանքի անհապաղ կարիքներին՝ աջակցելով բժշկական սարքերի և անձնական պարագաների այդ թվում՝ բժշկական օդափոխիչների, լաբորատոր պարագաների, հավաքածուների, դիմակների, ակնոցների, բժշկական համազգեստի և անհատական պաշտպանիչ համազգեստների մատակարարմանը։ Եվրահանձնաժողովն աշխատում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ` 30 միլիոն եվրո արժողությամբ աջակցության փաթեթ տեղակայելու նպատակով և ապահովելու, որպեսզի առաջիկա շաբաթների ընթացքում այդ անհրաժեշտ պարագաները համատեղ կարգով ձեռք բերվեն և արդյունավետ մատակարարվեն վեց երկրների առողջապահական համակարգերին: Աջակցություն կտրամադրվի նաև բժշկական և լաբորատորիաների անձնակազմի վերապատրաստմանը և ավելի լայն հասարակության իրազեկման միջոցառումներին:
Աջակցություն ճգնաժամից առավել տուժած մարդկանց և քաղաքացիական գործընկերներին․ ԵՄ-ն տարածաշրջանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար հասանելի է դարձրել ավելի քան 11,3 միլիոն եվրո ծավալով փոքր դրամաշնորհներ: Այս միջոցներն արդեն իսկ արձագանքում են անհապաղ կարիքներին՝ տարածաշրջանային «Արագ արձագանքման մեխանիզմ» ընթացիկ ծրագրի միջոցով: Մոտակա օրերին Հայաստանում կգործարկվի Կարմիր խաչի և այլ տեղական ՀԿ-ների հետ համատեղ ծրագրեր ուղղված՝ տարեցների, անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց աջակցությանը, այդ թվում մարզերում: Այս փաթեթի շրջանակներում մինչև ամառ Հանձնաժողովը կհայտարարի «Արևելյան գործընկերության համերաշխության ծրագիրը», որը կուղղվի բնակչության առավել տուժած հատվածների, քաղհասարակության կազմակերպությունների աջակցությանը, մասնավորապես՝ հատկացնելով ենթադրամաշնորհներ տեղական, ավելի փոքր կազմակերպություններին։ Միաժամանակ, ս․թ․ մարտի 25-ին հայտարարվել է ընդհանուր 3 միլիոն եվրո բյուջե Հայտամրցույթ՝ աջակցելու քաղհասարակության կազմակերպություններին, որոնք նպաստելու են սոցիալական բարեկեցությանը, այդ թվում՝ COVID-19 համավարակի բռնկման հետևանքների վերականգնմանը։
Աջակցություն Հայաստանի տնտեսությանը, մասնավորապես՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններին. ԵՄ-ն սերտ համագործակցում է Միջազգային ֆինանսական հաստատությունների (ՄՖՀ) ԵՄ անդամ պետությունների համապատասխան ֆինանսական կառույցների հետ՝ TEAM EUROPE ծրագրի ներքո ապահովելով համակարգված եվրոպական արձագանք իրական տնտեսությունների, ներառյալ ՓՄՁ-ների կարիքներին։
Այսպես՝
- Կգործարկվի 100 մլն եվրո աջակցության տրամադրման տարածաշրջանային նոր ծրագիր, որը կօգնի ՓՄՁ-ներին, ներառյալ ինքնազբաղված անձանց և այլոց, հեշտությամբ ստանալ հայկական դրամով վարկեր և ճգնաժամից հետո խթանել իրենց բիզնեսը: Այն համալրվելու է հայաստանյան ՓՄՁ-ների համար հասանելի 13 մլն, եվրո արժողությամբ աջակցության նոր ծրագրով։
- ԵՄ-ն և ՀՀ կառավարությունը համատեղ ուսումնասիրում են նաև Հայաստանի համար Հարևանության ներդրումային պլատֆորմի շրջանակներում ավելի քան 30 միլիոն եվրո մոբիլիզացնելու հնարավորությունը, գոյություն ունեցող ծրագրերի միջոցով։
- Դյուրացնել, պարզեցնել, արագացնել և ամրապնդել տեղական արժույթով ՓՄՁ-ներին ուղղված վարկային գծերի և դրամաշնորհների իրացումը, որը կազմում է 200 մլն․, եվրո ամբողջ տարածաշրջանի համար, այդ թվում նաև EU4Business ծրագրի միջոցով:
- Բացի այդ, ներկա ճգնաժամային իրավիճակում ԵՄ-ն հասանելի է դարձրել 500 միլիոն եվրո Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամի (ԿԶԵՀ) ներքո հիմնական ռիսկերի նվազեցման գործիքակազմի միջոցներից։ Այն կապահովի լիկվիդայնության արագ տրամադրում և կարող է անհապաղ տեղակայվել ՄՖՀ գործընկերների կողմից` ԵՄ հարևանության տարածքում լիկվիդայնության տրամադրումը դյուրացնելու նպատակով, այդ թվում՝ շրջանառու կապիտալի, առևտրի ֆինանսավորման կամ պարտքերի սպասարկման մորատորիումի իրականացման միջոցով:
Եվրոպական միությունը միաժամանակ աշխատում է ընթացիկ ծրագրերի վերաձևակերպման ուղղությամբ՝ արձագանքելու Հայաստանի կարիքներին`համաճարակի դեմ պայքարում: Այս տրամաբանությամբ նախորդ շաբաթ իրականացվել է 1,75 միլիոն եվրո հատկացում՝ Պետական ֆինանսների քաղաքականությանը ԵՄ բյուջետային աջակցության ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում:Նույն տրամաբանությամբ, քննարկումներ են ընթանում ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ միասին Հայաստանում COVID-19 վարակի կանխարգելման և կառավարման նպատակով տեխնոլոգիական լուծումների ուսումնասիրության և աջակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։
Զուգահեռաբար, արդեն հաստատվել է և առաջիկայում կմեկնարկի քաղաքացիական պաշտպանության բարելավմանը և աղետների ռիսկերի կառավարմանը միտված՝ ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նոր Թվինինգ ծրագիրը Շվեդիայի և Լիտվայի քաղաքացիական պաշտպանության գործակալությունների հետ համատեղ։
Հանձնաժողովը պատրաստ է նաև օժանդակել Հայաստանին ԹԱՅԵՔՍ-ի՝ գործընկերային գործիքի միջոցով՝ օգտագործելով ԵՄ անդամ երկրների փորձագիտությունը, փորձը և գործելակերպի լավագույն օրինակները՝ արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության արձագանքման սխեման և առողջապահական համակարգերը գնահատելու համար։
COVID-19 համավարակի բռնկումն արագացրեց առասպելների ապատեղեկատվության տարածումը իր, որոք հոսում են Եվրամիության ներսում և դրանից դուրս գտնվող տարբեր աղբյուրներից: Իմացեք ավելին` կորոնավիրուսային համավարակի մասին ապատեղեկատվության վերաբերյալ զեկույցում:
COVID-19 համավարակի բռնկմանը Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից համընդհանուր եվրոպական արձագանքի համակարգման վերաբերյալ տեղեկատվության համար հետևեք այստեղ։

Coronavirus: The European Union Stands by Armenia
As part of its global response to the coronavirus outbreak, the European Commission stands by Eastern Partner countries and has reallocated €140 million for the most immediate needs including for Armenia. In addition, the Commission will also redirect the use of existing instruments worth up to €700 million across the region to help mitigate socio-economic impact of the coronavirus crisis.
Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Negotiations Olivér Várhelyi said: ”These are very difficult times not only for the EU, but for our partner countries, such as Armenia, as well. We have to do what we can to mitigate the impact of the Coronavirus outbreak on human lives and livelihoods. Today’s package responds both to the immediate needs of the health systems, as well as a longer term needs to the most vulnerable groups in society and small and medium-sized enterprises, which are the backbone of the economies in the six countries”.
Responding to immediate needs:
Support to the Armenian health system: At the request of the partner countries, including Armenia, the Commission will respond to immediate needs by supporting the supply of medical devices and personal equipment, such as ventilators, laboratory kits, masks, goggles, gowns, and safety suits. The European Commission is working with the World Health Organisation (WHO), and is deploying €30 million to ensure these necessary supplies are jointly purchased and effectively distributed to the health systems of the six countries in the coming weeks. In addition, the funds will support national health administrations to train medical and laboratory staff and carry out awareness raising measures to the wider population.
Support to the people who are most affected by the crisis, together with civic partners. The EU has made available more than €11.3 million in small grants to civil society organisations across the region. These funds are already responding to immediate needs, through the ongoing regional “Rapid Response Mechanism”, such as supporting local schools with distance learning. In Armenia, a project with the Red Cross will be launched in the coming days to support the elderly, vulnerable families, and people with disabilities. By the summer, and as part this package, the Commission will the launch of the “Eastern Partnership Solidarity Programme” which will target the most affected parts of the populations through civil society support and notably sub-grants to smaller, local organisations. Additionally a new call for proposals, worth €3 million, was launched on 25 March, to support civil society organisations contribute to social well-being, including those impacted by the COVID19 outbreak.
Mitigating socio-economic impact of the outbreak:
Support to Armenia’s economy, notably small and medium-sized enterprises (SMEs) The EU is working closely with International Financial Institutions (IFIs) and relevant financing institutions from EU Member States as TEAM EUROPE providing a coordinated European response for the real economy, including SMEs, in particular through:
- Launching of a new regional support programme of €100 million to help SMEs, including self-employed and others to easily access credit and boost their businesses after the crisis. This will be complemented by a new support programme targeting Armenian SMEs worth €13 million
- The EU is also exploring to mobilise over €30 million from existing programmes in coordination with the Armenian government
- Facilitating, simplifying, accelerating, and reinforcing €200 million worth of existing credit lines and grants to SMEs in local currency including through its EU4Business Initiative;
- In addition, in the current crisis the EU has mobilised its major de-risking instrument worth €500 million, the European Fund for Sustainable Development (EFSD). This will rapidly provide liquidly and can be urgently deployed by IFI partners to facilitate the provision of liquidity in the EU’s Neighbourhood including through working capital, trade finance, or moratoria on debt service.
The EU is also reorienting ongoing support programmes to address Armenia's needs to respond to the pandemic. As a result, €1.75 million has already been disbursed under a Public Finance Policy Reform budget support programme to provide immediate support to the government.
In parallel, a new Twinning programme of the Ministry of Emergency Situations in partnership with the Swedish and Lithuanian civilian protection agencies has been approved and will start soon to improve civil protection and disaster risk management. The Commission also stands ready to provide assistance to Armenia through TAIEX, its peer to peer instrument, by using EU Member States expertise, experience and examples of good practice on assessing emergency preparedness response scheme and health systems.
The outbreak of COVID-19 has accelerated spread of myths and disinformation around it– coming from various sources both within and outside of the European Union. Learn more in the report on Disinformation on the coronavirus.
Information on the European Commission’s coordination of a common European response to the outbreak of COVID-19 click here.