Մետրոն՝ կորոնավիրուսի օրերին
«Ինձ համար այս դատարկությունը շատ մեծ ցավ է, չգիտեմ։ Այս վիճակը ինձ համար շատ տխուր է։ Ես կյանքով լի մարդ եմ, աշխուժություն եմ սիրում։ Շատ եմ տխրում իմ մետրոյի և դատարկ փողոցների համար»,- ասում է գնացքային կարգավար Աղավնի Մարտիրոսյանը։
Նա չէր էլ պատկերացնում, որ մեր զրույցից մեկ օր անց Երևանի մետրոպոլիտենը կփակվի։
Աղավնի Մարտիրոսյանը մետրոպոլիտենում աշխատում է 1981 թվականից՝ մետրոյի գործարկումից սկսած։ Ասում է՝ «ներքևի օղակից» հասել է մինչ գնացքային կարգավարի աշխատանքին։ Առանց կարգավարի գիտության և թույլտվության, մետրոպոլիտենում որևէ աշխատանք սահմանված գրաֆիկից դուրս չի կատարվում։
«Իմ աշխատանքային 40 տարիների ընթացքում չի եղել նման վիճակ, որ ուղևորահոսքը նման ձևով կրճատվի։ Մութ տարիներին ունեցել ենք վայրիվերումներ՝ ավելի շատ ուղևորներով։ Այդ ժամանակ չորս վագոն էր աշխատում, ու գնացքում տեղ չկար։ Բայց այսպիսի վիճակ առաջին անգամ է»,- ասում է Աղավնի Մարտիրոսյանը։
Արտակարգ դրության օրերին մետրոյից օգտվողների թիվը նվազեց մոտ վեց անգամ: Մետրոն այս օրերին շարժվում էր 9-12 րոպեն մեկ անգամ, նախկին՝ 5 րոպեի փոխարեն: Իսկ արդեն երեկոյան՝ ժամը 21:00-ից հետո, կարգավարը ստուգում է այդ պահի ուղևորահոսքը, և եթե այն շատ չի լինում, գնացքը շարժվում է 15 րոպե դադարով։ Ասում է՝ եթե սովորական օրերին գնացքը մեկ րոպե ուշանում էր, ուղևորները սկսում էին բողոքել, հիմա ըմբռնումով են մոտենում։
«Ընդհանրապես գնացքը ժամը 07:01-ին է շարժվում՝ Գարեգին Նժդեհ կայարանից և Բարեկամությունից։ Անցած օրը կայարաններից մեկում մի ուղևոր կանգնած գնացքին էր սպասում։ Հերթապահին ուղարկեցի, որ հարցնի՝ աշխատանքի՞ է գնում, հարկավո՞ր է գնացքը շուտ ուղարկել, թե մի հինգ րոպե սպասենք, մարդիկ իջնեն։ Քանի որ ուղևորը աշխատանքի էր գնում, ստիպված գնացքը ուղարկեցի։ Ամեն ինչ հաշվարկում ենք»,- ասում է նա։
Կարգավարը տեսախցիկներով հետևում էր բոլոր կայարանների շարժին։ Ասում է՝ արտակարգ դրության օրերին մարդաշատ էր Գարեգին Նժդեհ, Հանրապատության հրապարակ, Չարբախից դեպի Շենգավիթ եկող կայարանները։
«Մեր մետրոն ընդհանրապես շատ եմ սիրում, բայց երբ տոնական օր է, ու ուղևորները անսահման են, շարժասանդուղքները միացնում ենք, վերև-ներքև, միացնում են պահուստային շարժասանդուղքները, գծից ասում են՝ կարգավար գնացքներում տեղ չկա, պետք է հրենք։ Սիրում եմ, երբ կյանքը լիքն է լինում»,- ասում է Աղավնի Մարտիրոսյանը։
Աղավնի Մարտիրոսյանը սիրում է պարել։ Ասում է՝ եթե չդառնար գնացքային կարգավար, կդառնար պարուհի։ Հիմա էլ կարգավարական կենտրոնացված կետում հաճախ հոգնածությունը թոթափում է պարի միջոցով։ Միացնում է երաժշտությունն ու մի քանի րոպե ինքնամոռաց պարում։ Նրա այս սովորության մասին մետրոպոլիտենում շատերը գիտեն։
Աղավնի Մարտիրոսյանն ասում է, որ վերջին տարիներին ուղևորների վերաբերմունքը փոխվել է, նրանք մետրոյի հանդեպ ավելի սրտացավ են դարձել։
Պատմում է, որ Սովետական Միության փլուզումից հետո ուղևորները պատռում էին նստատեղերի պաստառները։ Հիմա եթե մեկը մի սխալ բան է անում, ուղեւորները դիտողություն են անում։
Աղավնի Մարտիրոսյանը հիշում է նաև ուղևորների հետ տեղի ունեցած հիշարժան դեպքերը։ «Մի օր երեկոյան հերթապահը կառամատույցից ճչաց՝ դիսպետչե՛ր, ուղևոր է գիծն ընկել, գնացքը կանգնեցրե՛ք, հոսանքը հանե՛ք։ Գնացքը կանգնեցրինք միջակայքում, հոսանքը շտապ հանեցինք, այդ մարդն էլ ընկած է գծի մեջ, մի ոտքն այն հատվածում, որտեղ 1000 վոլտ հոսանք է գնում։ Մտածում ենք՝ մահացել է։ Ուղևորին գծերից հանեցինք, մեկ էլ ուղևորը կիսաքնած արթնացավ։ Հերթապահին սկսեց հայհոյել, թե ինչի ինձ քնից հանեցիք»,- պատմում է նա։

Yerevan’s Metro stopped running today.
State of Emergency Commandant Tigran Avinyan has ordered that all public transportation in Armenia, except for the railway, be halted until April 12.
Subway supervisor Aghavni Martirosyan finds the order painful.
“Such emptiness hurts. I find it all very sad. I like the hustle and bustle of life. I am saddened by our empty streets and empty subway,” said Martirosyan who’s been working for the metro since 1981, when it was first launched.
She started at the bottom and worked her way to the top. Nothing takes place along the tracks and in the stations without her knowledge.
“Nothing like this has occurred in my forty years of service. Not even in the cold and dark days after independence,” Martirosyan said.
Since the state of emergency was declared, the number of subway passengers has dropped by six-fold. Subways now run every ten minutes compared to the previous five.
Martirosyan says passengers are more tolerant regarding the current wait times.
“Generally, the subway departs at 07:01 am from the Garegin Nzhdeh Station and Barekamutyun. The other day a passenger was waiting for the subway at one of the stations. I sent the local attendant to ask if the person was going to work. Was there a need to send the train early or wait five minutes for people to disembark? Since the passenger was going to work, I had to send the train. We analyze everything,” said Martirosyan.
The supervisor monitors what’s going on at all the subway’s ten stations via cameras.
“I love our metro. But on holidays, when there are loads of passengers, we have to operate the reserve escalators. I love it when the stations are full of movement,” says Martirosyan.
Martirosyan loves to dance and says she was thinking of becoming a professional dancer. Even now, at the command hub, she turns on the music and does a few dance moves to relieve the stress and fatigue that comes with the job.
Martirosyan says that passengers have become more respectful regarding the metro.
She recalls that after the collapse of the Soviet Union, passengers tore up their posters. Now, if anyone does something wrong, they are scolded by fellow passengers.
Martirosyan has experienced any number of memorable events involving passengers down in the subway.
“One evening a track attendant cried out that a passenger had fallen on the tracks. ‘Stop the subway and cut the power’, she yelled. So, we stooped the train and cut the power. The passenger’s leg was right near the third rail with 1,000 volts running through. We thought he had died. We removed him from the tracks. The guy then opened his eyes and, in a half daze, started to curse out the attendant. ‘Why did you wake me?’ the drowsy man asked.”