Արսեն Թորոսյան. «9 բժշկական կազմակերպություն կզբաղվի միայն կորոնավիրուսով պացիենտների բուժմամբ»
«Այս պահի դրությամբ ունենք 92 դրական դեպք, որոնց մեծամասնությունն ի սկզբանե կասկածելի գոտում է գտնվել, օրինակ՝ հսկողության տակ, կամ եղել է ի սկզբանե հաստատված պացիենտների շփման գոտում։ Կան նաև նոր բերովի դեպքեր տարբեր երկրներից՝ թե՛ ցամաքային, թե՛ օդային ճանապարհով։ Բոլորի շփման շրջանակը հիմա պարզվում է»։ Այս մասին Կառավարության ապրիլի 2-ի նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ունենք 16 հաստատություն, որտեղ պահվում են թե’ դրական, բայց թեթև ձևերով պացիենտները, և թե’ այն քաղաքացիները, որոնք շփվել են հաստատված կոնտակտավորների հետ։
Այս պահի դրությամբ Հայաստանում 9 բժշկական կազմակերպություն զբաղվում է գրեթե միայն կորոնավիրուսի պացիենտների բուժմամբ։ Դրանք են՝ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցը, Օրթոպեդիայի ինստիտուտը, ոստիկանության հոսպիտալը, «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի ծննդատան մասնաշենքը, Արտաշատի բժշկական կենտրոնը, Գյումրու և Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցները, Կապանի բժշկական կենտրոնի առանձին մասնաշենք։
«Հաշվի առնելով թվերի մեծացումը՝ որոշում ենք կայացրել, որ Հայաստանի ամենամեծ բժշկական կենտրոնը, որը գտնվում է նախարարության ենթակայության ներքո, նույնպես պետք է զբաղվի այս խնդրով։ Դա Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնն է, որն այսօրվա ընթացքում ամբողջությամբ կդատարկվի և կծավալվի միայն որպես կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հիվանդանոց՝ ունենալով ամենամեծ մահճակալային ֆոնդը։
Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ երեկ երկու քաղաքացի կրկնակի բացասական թեստի արդյունքում առողջացած դուրս է գրվել հիվանդանոցից, և գրեթե ամեն օր ունենալու ենք նման պացիենտներ, որոնց 14 օրերը սկսում են լրանալ։

Арсен Торосян: “9 медицинских учреждений будут заниматься только лечением пациентов с коронавирусом”
На данный момент выявлено 92 положительных случая, большинство которых изначально находилось в зоне подозрения – например, под контролем, либо входило в круг контактов пациента с подтвержденным коронавирусом. Инфекция выявлена и у граждан, приехавших из других стран как сухопутным, так и воздушным путем. Круг контактов всех этих лиц выясняется. Об этом сообщил на заседании правительства 2 апреля министр здравоохранения Арсен Торосян.
По словам министра, есть 16 учреждений, где содержатся пациенты с коронавирусом, у которых болезнь протекает в легкой форме, а также граждане, имевшие контакты с инфицированными.
На данный момент 9 медицинских учреждений в Армении занимаются только лечением пациентов с коронавирусом. Это инфекционная больница в Норке, Институт ортопедии, госпиталь Полиции, родильный корпус медцентра ”Сурб Аствацамайр”, арташатский медцентр, инфекционные больницы Гюмри и Ванадзора, отдельный корпус капанского медцентра.
“Учитывая увеличение числа заболевших, мы решили, что этой проблемой будет заниматься также подведомственный Минздраву самый крупный медцентр Армении. Это медцентр “Сурб Григор Лусаворич”, который в течение сегодняшнего дня будет полностью освобожден и переоборудован в больницу для лечения пациентов с коронавирусом с наибольшим числом больничных коек.
Арсен Торосян отметил, что вчера два гражданина прошли повторное тестирование и были выписаны из больницы как выздоровевшие. И такие пациенты будут каждый день, поскольку постепенно начнет истекать их 14-дневный инкубационный период, добавил министр.