Վարչապետը ծանոթացել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի վերանորոգման աշխատանքներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Ինժեներական քաղաք»:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ` Կառավարության ղեկավարին նախ ներկայացվել են հայ մասնագետների կողմից ռազմական նշանակության տեխնիկական միջոցների մշակումներն ու լուծումները, այնուհետև վարչապետը ծանոթացել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի վերանորոգման աշխատանքներին:
Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները նշել են, որ այժմ աշխատում են թոքերի արհեստական շնչառության նոր սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության մշակումների վրա և կոնկրետ առաջարկություններ են ներկայացնելու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն: Միաժամանակ նշվել է, որ մասնագետները հաջողությամբ կարողանում են վերականգնել սարքերը, որոնք մինչ այդ գտնվում էին պահեստներում:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով հայ ինժեներների աշխատանքները և նշել, որ կառավարությունն իր հերթին պատրաստ է օժանդակել ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը:

Премьер-министр ознакомился с работами по ремонту аппаратов искусственной вентиляции легких
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра обороны Давида Тонояна и министра высокотехнологичной промышленности Акопа Аршакяна посетил “Инженерный город”.
Главе правительства были представлены созданные армянскими специалистами разработки технических средств военного назначения, затем премьер-министр ознакомился с работами по ремонту аппаратов искусственной вентиляции легких (ИВЛ).
Представители Инженерной ассоциации Армении отметили, что сейчас ведется работа над проектированием и реализацией, полными или частичными производственными разработками новых аппаратов ИВЛ, а конкретные решения будут представлены в министерство высокотехнологичной промышленности. Было отмечено, что специалисты успешно восстанавливают аппараты ИВЛ, которые до этого находились на складе.
Премьер-министр Пашинян отметил важность работы армянских инженеров в указанных направлениях и отметил, что правительство в свою очередь готово содействовать эффективной реализации программ.