Կորոնավիրուսով վարակված 6 ոստիկան կա
Ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսով վարակված 6 և մեկուսացված 16 ոստիկան կա։
Մհրյանը այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսում նշեց, որ արտակարգ դրության օրերին հանցագործությունների թվի, այդ թվում՝ գողությունների էական նվազում է արձանագրվել։
Փոխոստիկանապետը ցավով հայտնեց, որ արտակարգ դրության օրերին, երբ արգելվում է քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը, բակերում հաճախ բնակչության կուտակումներ են լինում, իրենք այդ մասին նաև ահազանգեր են ստանում։
«Ոստիկանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցների կողմից ամենօրյա ռեժիմով շրջայցեր են կատարվում։ Մեր ունեցած ուժերի և հնարավորությունների սահմաններում փորձում ենք նաև բակային տարածքներում մեր քաղաքացիներին համոզել, որպեսզի նրանք չխախտեն ինքնամեկուսացման կանոնները»,-նշեց ոստիկանության պետի տեղակալը։
Անդրադառնալով մեկուսացված անձանց ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներին՝ Հայկ Մհրյանը նշեց, որ դեպքեր են եղել, երբ մեկուսացված անձինք լքել են իրենց մեկուսացման վայրը, սակայն այսօրվանից կսկսեն բջջային հավելվածով «այդ խնդիրը կարգավորել»։ Թե ինչպես է իրականացվելու դա, Մհրյանը չմանրամասնեց։
Ապրիլի 6-ի դրությամբ՝ ինքնամեկուսացման և տեղաշարժի կանոնները խախտելու համար 1735 անձի նկատմամբ կայացվել է վարչական պատասխանատվության ենթարկելու որոշում:
Մհրյանը պատմեց, որ երբ օրեր առաջ Հյուսիսային պողոտայում ոստիկանները փորձել են կանգնեցնել քաղաքացիներից մեկին՝ փաստաթղթերը ստուգելու համար, նա փախուստի է դիմել, սակայն ոստիկանը հետևից վազել և կանգնեցրել է։

Шесть сотрудников полиции заражены коронавирусом
Шесть полицейских заражены коронавирусом, 16 – изолированы. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил заместитель начальника Полиции Айк Мгрян. По его словам, в дни чрезвычайного положения зафиксировано существенное сокращение числа преступлений, в частности краж.
Замначальника Полиции вырзил сожаление по поводу того, что в эти дни, когда свободное передвижение граждан запрещено, во дворах часто можно наблюдать скопления людей.
“Сотрудники Полиции и Министерства чрезвычаных ситуаций каждый день совершают рейды. В пределах наших возможностей мы пытаемся убеждать находящихся во дворах наших граждан не нарушать правила самоизоляции”,- сказал А.Мгрян.
Касаясь ограничения свободного передвижения изолированных граждан, замначальника Полиции сообщил, что были случаи, когда изолированные лица покидали места изоляции, однако с сегодняшнего дня эта проблема будет решаться с помощью мобильного приложения.
По состоянию на 6 апреля в отношении 1735 граждан приняты решения о привлечении их к административной ответственности за нарушение правил изоляции и передвижения.
Мгрян рассказал, что несколько дней назад, когда полицейские на Северном проспекте попытались проверить документы одного из граждан, тот пустился в бегство, однако сотруднику полиции удалось поймать беглеца.