Պետական գույքը չնչին գնով դարձել է Երվանդ Զախարյանի որդու հետ փոխկապակցված անձի սեփականությունը
Երևան քաղաքի Բուզանդի փողոցում գտնվող պետական գույքը 2018թ.–ին դարձել է Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որդու, նախկին դատավոր Արտակ Զախարյանի հետ փոխկապակցված անձի սեփականությունը։ Օտարումից հետո տարածքում գործում է «Պրեմիում Կրեդիտ» վարկային կազմակերպությունը, որի խորհրդի նախագահը նույն Արտակ Զախարյանն է։
Կառավարության 2018 թ.-ի որոշմամբ Բուզանդի ⅓ հասցեի ընդհանուր 313 քմ մակերեսով պետական գույքերը 78 մլն դրամով ուղղակի վաճառքով օտարվել են քաղաքացի Հովհաննես Երանոսյանին։ Մինչ օտարման պահը Երանոսյանը տարածքը պետությունից վարձակալում էր։ Այսօր այդ հասցեում գործում է «Պրեմիում Կրեդիտ» վարկային կազմակերպությունը (ՈւՎԿ ՓԲԸ)։
ՈւՎԿ-ի խորհրդի նախագահ Արտակ Զախարյանը 2008-14 թվականներին աշխատել է որպես դատավոր, նրա հայրը երկար տարիներ պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցրած Երվանդ Զախարյանն է։ Վարկային կազմակերպության ծանրակշիռ մասնակիցը՝ 100 % բաժնետոմսերին տիրապետողը Վարդան Կոպյանն է` 2013 թ.-ից մինչ օրս Արտակ Զախարյանին պատկանող «Արգալի Գրուպ» ՍՊԸ–ի տնօրենը։ 2005-ից 2013 թվականն ընկերության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրել է Հովհաննես Երանոսյանը, որը սկզբում վարձել է պետական գույքը, ապա` գնել։
Կադաստրից ստացված տեղեկության համաձայն՝ Երևանի Բուզանդի ⅓ շենքի 1 և 2 շինությունները Հովհաննես Երանոսյանը 2018 թ.-ին գնել և գրավ է դրել։ Առաջին շինությունը Երանոսյանը գնել է 63 մլն 306 հազար դրամով, երկրորդ շինությունը՝ 15 միլիոն 160 հազար դրամով։ Հասարակական նշանակության երկու շինությունները միասին գնահատվել են 78 մլն 467 հազար դրամ։ 313 քմ մակերեսով գույքերի 1 քմ–ն գնահատվել է ընդամենը 250 հազար դրամ։ Կադաստրի կոմիտեն հասարակական նշանակության գույքերի արժեքների վերաբերյալ վերլուծություն չի հրապարակում։ Պարզապես կարող ենք նշել, որ 1քմ/250 հազար դրամ արժեքն ավելի ցածր է Երևանի կենտրոնում գործարքի պահին բնակարանների 1քմ-ի արժեքից։ Կենտրոնում բնակարանի 1 քմ–ի միջին գինը 2018 թ.-ի հունվարին կազմել է 485 հազար դրամ։
Անշարժ գույքի գործարքը քրեական գործի տեսքով քննվում է Քննչական կոմիտեում։ Գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ օրենքի խախտումներով գույքն օտարվել է կադաստրային արժեքից զգալի չափով պակաս գնով: Ըստ դատախազության` «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնյան գույքերը գնահատել է առանց տարածքը զննելու, իսկ շուկայական արժեքը որոշվել է Երևանի կենտրոնում բնակարանների 1 քառակուսի մետրի միջինացված արժեքով։ Քրեական գործը հարուցվել է պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիքի հատկանիշներով (Քր.օր. 308-րդ հոդվածի 1-ի մաս և 314-րդ հոդված): Քրեական գործով դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձինք չկան։

Госсобственность была продана за ничтожную сумму близкому человеку сына Ерванда Захаряна
Государственная собственность на улице Бюзанда в Ереване в 2018 г. стала собственностью лица, взаимосвязанного с сыном бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна, бывшим судьей Артаком Захаряном. После отчуждения на этом месте начала действовать кредитная организация “Премиум Кредит”, председателем совета которой является все тот же Артак Захарян.
Решением правительства от 2018 г. являвшаяся государственной собственностью недвижимость площадью 313 кв.м по адресу: Бюзанда, ⅓, путем прямой продажи была отчуждена за 78 млн драмов Ованнесу Ераносяну. До отчуждения Ераносян арендовал это помещение у государства. Сегодня по указанному адресу действует кредитная организация – ЗАО “Премиум Кредит” (Универсальная Кредитная Организация).
Председатель совета УКО Артак Захарян в 2008-14 гг. работал судьей, а его отец, Ерванд Захарян, долгие годы занимал высокие должности. Владельцем 100% акций компании является Вардан Копян, который с 2013 г. по сей день является директором принадлежащего Артаку Захаряну ООО “Аргали Групп”.
С 2005-го по 2013-й гг. должность директора ЗАО занимал Ованнес Ераносян. Последний сперва арендовал принадлежащую государству недвижимость, а затем приобрел ее.
Согласно полученной в Комитете кадастра справке, в 2018 г. О.Ераносян купил и заложил два строения по адресу: Бюзанда, ⅓. Первое строение Ераносян приобрел за 63 млн 306 тыс. драмов, второе – за 15 млн 160 тыс.драмов.
Вместе оба строения общественного назначения были оценены в 78 млн 467 тыс.драмов.
Стоимость одного квадратного метра помещения площадью 313 кв.м составила всего 250 тыс.драмов. Отметим, что на момент заключения сделки стоимость 1 кв.м в размере 250 тыс.драмов была ниже стоимости 1 кв.м жилья в центре Еревана. В январе 2018 г. квадратный метр жилой площади в центре столицы стоил 485 тыс.драмов.
Уголовное дело, возбужденное по этой сделке с недвижимостью, расследуется в Следственном комитете. Согласно сообщению Генпрокуратуры, недвижимость была отчуждена за цену, значительно ниже кадастровой. Уголовное дело возбуждено по признакам статей УК РА о злоупотреблении должностными полномочиями и о должностном подлоге (ч.1 ст.308 и ст.314 УК РА).