Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ նախորդ օրը կորոնավիրուսի կասկածանքով ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների թեստավորման արդյունքներն այսօր ստացվել են, որոնցից մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական:
Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ, քաղաքացին ապրիլի 2-ին, առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ի «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ թեստավորված քաղաքացին եղել է ՀՀ-ից վերադարձած քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխվել նույն բուժմիավորում՝ բրոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ շփված բոլոր 17 քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացվել են և այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ են իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում է 39 կմ, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ հեռավորության վրա: Վերոնշյալ բնակավայրը, քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո, գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով:

В Арцахе зарегистрирован первый случай заражения коронавирусом
Согласно официальному сайту Министерства здравоохранения Республики Арцах, сегодня были получены результаты отправленных накануне в Армению двух тестов на коронавирус. Один из них оказался положительным, другой – отрицательным.
По поводу подтвержденного случая коронавирусного заболевания следует сказать, что утром 2 апреля на машине скорой помощи в медобъединение Кашатаха был доставлен гражданин, который сразу же был изолирован, поскольку вернулся в Арцах из считающегося “очагом заражения” района Армении.
Второй тест сдала вернувшаяся из Армении соседка инфицированного лица, которая 4 апреля поступила в это же медобъединение с симптомами бронхита.
Учитывая то обстоятельство, что после возвращения из Армении гражданин находился в селе Мирик Кашатахского района Арцаха, все контактировавшие с ним 17 граждан заранее самизолировались и на данный момент никаких симптомов не имеют.
Несколько дней назад специалисты арцахского ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” после уточнения круга возможных контактов инфицированного лица провели необходимые дезинфекционные работы в домах самоизолированных граждан. Отметим, что село Мирик находится в 39 км от райцентра и в 89 км от столицы.
После изоляции зараженного коронавирусом жителя населенный пункт был взят под контроль.
Во избежание распространения ложных и непроверенных данных призываем следить за официальными сообщениями, которые представляет информационный штаб вновь сформированной межведомственной координационной комиссии по профилактике распространения нового коронавируса.