Արսեն Թորոսյան․ «Օր-օրի, ցուցումների հետ մեկտեղ, թեստերի թիվը կավելանա»
Կառավարությունն այսօր՝ ապրիլի 13-ին, արտահերթ նիստ է հրավիրել։ Օրակարգը հաստատելուց հետո վարչապետը խնդրեց առողջապահության նախարարին տեղեկատվություն տալ կորոնավիրուսի մասին։
«Անցնող օրվա ընթացքում ունեցել ենք 26 նոր դեպք, գումարային դեպքերի թիվը դառնում է 1039։ Ընդհանուր բուժվածների թիվը դառնում է 211։ Այս պահին ակտիվ դեպքերի թիվը 814 է։ Շաբաթ և կիրակի բավական մեծ թվով թեստեր են արվել։ Շաբաթ օրը 680 թեստ է արվել, իսկ կիրակի՝ 467»,- հայտնեց նախարարը։
Վարչապետ Փաշինյանն էլ նշեց, որ գործնականում օրական 1000 թեստ անելու հնարավորություն ունենք․ «Պարզապես ցուցում պետք ա ունենանք, որ թեստ անենք, ուղղակի իմաստ չունի փողոցից մարդուն հրավիրել, ասել, եկեք Ձեզ թեստ անենք»։
Արսեն Թորոսյանի խոսքով՝ օր-օրի, ցուցումների հետ մեկտեղ, թեստերի թիվը կավելանա։
«Փաստացի այս պահի դրությամբ 6 լաբորատորիաներում են իրականացվում հետազոտությունները, և, հավանաբար, ևս մեկը կավելանա մոտակա մեկ շաբաթվա ընթացքում»,- նշեց նախարարը։

Арсен Торосян: “С каждым днем число тестирований, исходя из показаний, будет увеличиваться”
Сегодня проходит внеочередное заседание правительства. После утверждения повестки премьер-министр Никол Пашинян попросил министра здравоохранения предоставить информацию о ситуации с коронавирусом.
“За минувший день мы имели 26 новых случаев. В сумме это число достигло 1039. Общее число выздоровевших составило 211. На данный момент число активных случаев – 814. В субботу и воскресенье было проведено большое число тестирований: в субботу – 680, в воскресенье – 467”,- сообщил Арсен Торосян.
Премьер отметил, что есть возможность проводить 1000 тестирований в день. “Просто должны быть показания к проведению тестирований. Нет смысла приглашать с улицы человека и предлагать ему пройти тест”,- сказал Н.Пашинян.
По словам А.Торосяна, с каждым днем, исходя из показаний, число тестирований увеличится.
“На данный момент исследования проводят шесть лабораторий. В течение ближайшей недели, возможно, прибавится еще одна лаборатория”,- сказал глава Минздрава.