Հեռախոսային խոսակցությունների միջոցով տեղորոշման հավելվածը վերհանել է 3029 մարդու տվյալ
Հեռախոսային խոսակցությունների միջոցով կորոնավիրուսով վարակակիր անձանց շփման շրջանակը պարզելու օրենքն ընդունելուց հետո համակարգը վերլուծել է 3029 անձի տվյալ:
Այս մասին խորհրդարանում ասաց փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցադրմանը:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում հատուկ նիստ է` օրակարգում արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգման նախագիծը:
Պատգամավորը հետաքրքրվել էր, թե այդքան քննարկված նախագծի ընդունումից հետո համակարգը մինչ այսօր քանի քաղաքացու տվյալ է մշակել:
«Ավտոմատացված եղանակով վերլուծվել է 315 վարակակրի կոնտակտ, դիտարկվել են համակարգի ներդրումից նախորդող 14 օրերի տվյալները, և վերհանվել է 3029 կոնտակտ, որը չի ներառում համաճարակաբանների կողմից նույնականացված անձնանց: Սրանք լրացուցիչ կոնտակտներ են եղել: 3029 կոնտակտ համակարգի միջոցով տեղորոշվել է, բոլորի հետ կապ է հաստատվել, և նրանց մի մասը ինքնամեկուսացվել է»,-ասաց Ավինյանը:
Պարետի խոսքով` Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները 9339 զանգ են իրականացրել կոնտակտավոր անձանց և ինքնամեկուսացվածներին, ևս 2596 զանգերի պարբերաբար պատասխանող չի եղել:
«Համակարգն ունի հնարավորություն արձագանքել այն անձանց, ովքեր ունեն սննդի կարիք: Ինքնամեկուսացման ռեժիմում գտնվող անձին եթե զանգ է լինում, տվյալ է հավաքագրվում, թե արդյոք նա ունի սննդի կարիք, եթե ունի, տվյալները փոխանցվում են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, որպեսզի սննդով ապահովենք»,-ասաց նա:
Ավինյանի խոսքով` այս մաբողջ ժամանակահատվածում ինքնամեկուսացվել է շուրջ 7000 անձ, խախտում է արձանագրվել մոտ 400-ի մոտ:
Սամսոնյանն արձագանքեց. «Ըստ տրամաբանության՝ տեղորոշված անձինք բոլորը պետք է թեստավորվեին, այլ ոչ թե հավելվածի միջոցով իրենց տվյալները հավաքագրվեին»:
Ավինյանի խոսքով` դա կլիներ իդեալական, եթե ինկուբացիոն 14 օրվա շրջանը չլիներ:
«Պոտենցիալ ինքնամեկուսացվածի մոտ ՊՇՌ թեստ անելու դեպքում վարակի չափաքանակն այն ծավալի չէ, որ արձանագրվի վարակակիր է, դրա համար մեկուսացման ինստիտուտը կա, որ եթե այդ օրերին ախտանիշ չի լինում, մեկուսացման ռեժիմից դուրս գան, իսկ եթե հայտնվում են ախտանիշներ` հազ, ջերմություն, դժվարացած շնչառություն, թեստավորման ցուցում լինի»,-ասաց պարետը:

Приложение, с помощью которого по телефонным разговорам устанавливается местонахождение граждан, выявило данные 3029 лиц
После принятия закона, позволяющего устанавливать контакты инфицированных коронавирусом лиц посредством телефонных разговоров, система проанализировала данные 3029 лиц.
Об этом на сегодняшнем специальном заседании парламента сообщил вице-премьер, комендант Тигран Авинян, отвечая на вопрос депутата фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян.
Напомним, что в повестку специального заседания правительства был включен проект решения правительства о продлении срока действия чрезвычайного положения.
Самсонян интересовал вопрос о том, сколько данных было обработано после принятия этого нашумевшего законопроекта.
“Автоматизированным способом проанализировано 315 контактов вирусоносителей, изучены данные, которые были получены в последующие после внедрения системы 14 дней, выявлены 3029 контактов, которые не включают идентифицированных эпидемиологами лиц. Это дополнительные контакты. С помощью системы было установлено местонахождение 3029 контактов, часть которых самоизолировалась”,- сказал Авинян.
По словам коменданта, сотрудники МЧС сделали 9339 звонков контактным и самоизолированным лицам, еще на 2596 звонков никто не ответил.
“Система дает возможность брать на заметку лиц, которые нуждаются в продуктах питания. Если находящемуся в самоизоляции лицу поступает звонок, то фиксируются данные о том, требуются ли ему продукты питания. Если требуются, то эта информация передается в Министерство труда и по социальным вопросам для организации доставки продовольствия данному лицу”,- пояснил Т.Авинян.
По словам коменданта, за этот период самоизолировались 7000 человек, у 400 из них были выявлены нарушения.
Ани Самсонян отреагировала: “По логике, вместо того, чтобы посредством приложения собирать данные лиц, местонахождение которых следует установить, их нужно протестировать”.
По словам Авиняна, это было бы идеально, если б не 14-дневный инкубационный период. “Институт изоляции для того и существует, чтобы в случае отсутствия за эти дни каких-либо симптомов человек вышел из режима изоляции. Если же появляются симптомы – кашель, температура, затрудненное дыхание, то тогда уже необходимо проводить тестирование”,- сказал вице-премьер.