Վլադիմիր Գասպարյանը դատարանի վճռով 900 միլիոն դրամ պետք է վճարի իր տան նախկին սեփականատիրոջը
Հայաստանի նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը պարտավոր է 900 միլիոն դրամ վճարել փաստացի իրեն պատկանող առանձնատան նախկին սեփականատիրոջը։ Նման վճիռ է կայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ։
Երևանի «Հաղթանակ» զբոսայգու հարևանությամբ գտնվող առանձնատան նախկին սեփականատեր Աղասի Դանիելյանը դատարան էր դիմել 2018թ.-ին։ Դանիելյանն իր տունը փաստաթղթերով վաճառել էր Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչին՝ Հեղուշ Գալստյանին, սակայն տան գինը՝ 900 միլիոն դրամը, այդպես էլ չէր ստացել։ Տան նախկին սեփականատերը դատարանից պահանջել է, որպեսզի Գասպարյանի զոքանչի պարտավորությունները փոխանցվեն Վլադիմիր Գասպարյանին և նրա կնոջը՝ Սուսաննա Գասպարյանին, քանի որ գործարքի իրական կողմը հենց Վլադիմիր Գասպարյանն է։
Դատարանը 2020 թվականի ապրիլի 10-ին վճռել է Աղասի Դանիելյանի հայցը բավարարել։ Աղասի Դանիելյանի և Գասպարյանի զոքանչի միջեւ կնքված անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագրով գնորդի պարտավորությունները փոխանցվել են Վլադիմիր Գասպարյանին և նրա կնոջը։ Առանձնատան նկատմամբ Վլադիմիր Գասպարյանի անչափահաս որդու անվամբ կադաստրում կատարված գրանցումն անվավեր է ճանաչվել։ Որպես առանձնատան սեփականատեր կադաստրում պետք է գրանցվի Վլադիմիր Գասպարյանի և կնոջ համատեղ սեփականության իրավունքը։ Վլադիմիր Գասպարյանն ու նրա կինը Աղասի Դանիելյանին պետք է վճարեն 900 միլիոն դրամ՝ առանձնատան գումարը։ 18 միլիոն դրամ էլ նրանք պետք է վճարեն պետբյուջե՝ որպես պետական տուրք։ Գասպարյանների հաշիվների և գույքի վրա դրված արգելանքը կպահպանվի մինչև դատական ակտի կատարումը։ Վճիռը կարող է բողոքարկվել Վերաքննիչ դատարանում։
Դատարանն այսպիսի որոշման գալուց առաջ անդրադարձել է հայցվորի և պատասխանողների դիրքորոշումներին, վերլուծել փաստական հանգամանքները, մի քանի անգամ մեջբերել է «Հետք»-ում հրապարակված՝ առանձնատան գործարքը ներկայացնող հոդվածը։ Ըստ վճռի՝ Վլադիմիր Գասպարյանը եւ մյուս պատասխանողները դատական նիստերին չեն մասնակցել, հայցին պատասխան չեն ներկայացրել, դիրքորոշում չեն ներկայացրել նաև հայցի հիմքում ընկած և դատարան ներկայացված՝ «Հետքի» «Վլադիմիր Գասպարյանը 200 հազար դոլարով դարձել է 3 մլն դոլարանոց առանձնատան տեր» հոդվածում ներկայացված փաստերի վերաբերյալ։
Վճռի «Պատճառաբանություններ, վերլուծություններ և եզրահանգումներ» բաժնում դատավոր Արթուր Մկրտչյանը նշում է, որ պատասխանողների ներկայացուցիչը հայցադիմումի պատասխանում նշել է, թե իր վստահորդները չեն վիճարկում պայմանագրերի կնքման հանգամանքները, բայց չեն ընդունում այն պնդումը, որ առանձնատան իրական գնորդը Վլադիմիր Գասպարյանն է եղել։ Այդուհանդերձ, հայցվորի ներկայացրած փաստերը ժխտող ապացույցներ դատարան չեն ներկայացվել։
Վերլուծելով փաստերը՝ դատարանը հատուկ անդրադարձ է կատարել Գասպարյանների, նրա զոքանչի, Վլադիմիր Գասպարյանի կնոջ ազգականի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի վարքագծին։ Այս քաղաքացիական գործով դատավորը երկու անգամ դիմել է գլխավոր դատախազին քրեական գործ հարուցելու միջնորդությամբ, քանի որ կարծել է, որ փաստաբանն անհարգալից է գտնվել դատարանի նկատմամբ և զրպարտել է վերջինիս։ Քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին նախաքննական մարմնի որոշումները դատավորը բողոքարկում է դատարաններում։
«Նախկինում դատարանի վարույթում քննված գործերով փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի մասնակցությամբ կայացած դատական նիստերն ընթացել են փոխադարձ հարգանքի պայմաններում, ավելին, վերջինս դատարանի նկատմամբ ընդգծված հարգալից վերաբերմունք է դրսևորել, նույնը եղել է իր նկատմամբ,– վճռում գրել է դատավոր Արթուր Մկրչտյանը և շարունակել,-․․․հանդես գալով որպես ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի ներկայացուցիչ, Տիգրան Աթանեսյանն ակնհայտ անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել դատարանի նկատմամբ, զրպարտել է դատարանին, թեև իր վստահորդի իրավունքները պաշտպանելու ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված գործիքակազմն ուներ և չուներ դրանք իրագործելու որևէ արգելք»։
«Հետք»-ը երկու տարի առաջ ներկայացրել էր նախկին ոստիկանապետի գնած առանձնատան պատմությունը։ Մեր հրապարակման հիման վրա հարուցված քրեական գործով, որը քննվում է Հատուկ քննչական ծառայությունում, մինչ օրս առաջընթաց չի արձանագրվել։

Решением суда Владимир Гаспарян должен заплатить бывшему владельцу своего дома 900 млн драмов
Бывший начальник Полиции РА Владимир Гаспарян обязан заплатить 900 млн драмов бывшему собственнику дома, который фактически принадлежит ему. Такое решение принял ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артура Мкртчяна.
Бывший владелец особняка, находящегося рядом со столичным парком Победы, Агаси Даниелян обратился в суд в 2018 г. По документам Даниелян продал свой дом теще Владимира Гаспаряна Эгуш Галстян, однако деньги за дом – 900 млн драмов – так и не получил. Бывший владелец требует от суда передать обязательства Эгуш Галстян Владимиру Гаспаряну и его жене, Сусанне Гаспарян, поскольку реальной стороной сделки был именно бывший начальник Полиции.
10 апреля 2020 г. суд удовлетворил иск Агаси Даниеляна. Согласно заключенному между Даниеляном и тещей Гаспаряна договору купли-продажи недвижимости обязательства покупателя были переданы Владимиру Гаспаряну и его жене. Регистрация в кадастре особняка на имя несовершеннолетнего сына Гаспаряна была признана недействительной. В качестве собственника особняка в кадастре должно быть зарегистрировано право на совместную собственность Владимира Гаспаряна и его жены. Последние обязаны заплатить Агаси Даниеляну за особняк 900 млн драмов. 18 млн они уже перечислили в госбюджет в качестве госпошлины. Арест, наложенный на счета и имущество Гаспарянов, сохранится до исполнения судебного акта. Решение может быть обжаловано в Апелляционом суде.
До принятия такого решения суд ознакомился с позициями истца и ответчиков, проанализировал фактические обстоятельства, несколько раз сослался на опубликованную Hetq.am статью о сделке по купле-продаже особняка. В решении суда отмечается, что Владимир Гаспарян и других ответчики не участвовали в заседаниях, не высказывали позиции по положенным в основу иска и представленным в суде фактам, которые содержались в статье Hetq.am “Владимир Гаспарян за 200 тыс. долларов стал владельцем особняка стоимостью 3 млн долларов”.
Как отмечается в постановлении суда, представитель ответчиков уверяет, что его доверители не оспаривают обстоятельства заключения договора, но отрицают утверждение о том, что реальным покупателем особняка является Владимир Гаспарян. Тем не менее, в суде не были представлены доказательства, опровергающие приведенные истцом факты.
Проанализировав факты, суд уделил особое внимание поведению адвоката Тиграна Атанесяна, представляющего интересы Гаспарянов и тещи Владимира Гаспаряна. Судья по данному гражданскому делу дважды обращался к генпрокурору с ходатайством возбудить уголовное дело, так как считал, что адвокат проявил неуважение к суду, оклеветал его. Решение органа предварительного следствия об отказе в возбуждении уголовного дела судья оспаривает в судах.
Напомним, что два года назад Hetq.am опубликовал статью, в которой была представлена история приобретения особняка бывшим начальником Полиции. На основе этой публикации было возбуждено уголовное дело, которое расследуется в Специальной следственной службе. Однако никаких подвижек в этом деле до сих пор нет.