Նիկոլ Փաշինյան. «Ընդունել ենք 12 միջոցառում, և հիմա ժամանակն է ամփոփելու այս փուլի աշխատանքները»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը՝ կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման ուղղությամբ իրականացվող հակաճգնաժամային քաղաքականության վերաբերյալ։
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ` բացելով քննարկումը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մենք այս ձևաչափով արդեն գրեթե մեկ ամիս ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք, և մեր նպատակն ի սկզբանե եղել է և շարունակում է մնալ կորոնավիրուսի համաճարակի բերած տնտեսական և սոցիալական հետևանքները մեղմելուն ուղղված միջոցառումներ ընդունելը։ Այս պահի դրությամբ մենք ընդունել ենք 11 միջոցառում, այսօր ևս մեկը գրավոր ընթացակարգով ընդունվել է, այսինքն՝ 12 միջոցառում և կարծում եմ՝ հիմա ժամանակն է ամփոփելու այս փուլի աշխատանքները՝ հասկանալու համար, թե միջոցառումներից որոնք են, որ արդյունավետ են աշխատում, որոնք են, որ այնքան էլ արդյունավետ չեն, և մենք ինչ փոփոխություններ պետք է մտցնենք մեր մոտեցումներում և մարտավարության մեջ՝ ճգնաժամին առավել արդյունավետ հակազդելու համար»։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ներկայացրել է 1-ին և 2-րդ միջոցառումների ընթացիկ արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ 1-ին միջոցառման մասով կա որոշակի առաջադիմություն, նոր հայտեր են ստացվում։ Ընդհանուր հաստատված վարկերի քանակն այս պահի դրությամբ կազմում է 214, ծավալը՝ 9 մլրդ 715 մլն դրամ: Ընդ որում՝ նշված վարկային ռեսուրսներից 828 մլն 500 հազար դրամն ուղղվելու է 2055 աշխատակցի աշխատավարձերի վճարմանը։ 2-րդ միջոցառման շրջանակում հաստատվել է 770 վարկային հայտ, որից գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրված միկրովարկերի քանակը կազմում է 479։ Հաստատված վարկային գումարի ծավալը 1 մլրդ 844 մլն դրամ է, որից գյուղոլորտին արդեն իսկ հատկացված վարկային ռեսուրսների ծավալը կազմում է 346.5 մլն դրամ։ ԿԲ նախագահը նշել է, որ մոնիթորինգի արդյունքների համաձայն՝ 479 հաստատված գյուղվարկերի մեծ մասն արդեն իսկ ծառայում է նպատակին և ներդրվել է տնտեսության մեջ։
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է 3-րդ միջոցառման կատարման ընթացքին. հաստատվել է 102 վարկային հայտ՝ 947 մլն դրամ ծավալով։ Նրա խոսքով՝ ներկայում շրջանառության մեջ է միջոցառման որոշ չափանիշների փոփոխությունների նախագիծը, և դրա հաստատմամբ ակնկալվում է, որ այս միջոցառման շրջանակում տրամադրվող վարկային ռեսուրսների ծավալը կավելանա ևս 700-800 մլն դրամով։
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը զեկուցել է, որ 5-րդ միջոցառման շրջանակում արդեն կատարվել է 6149 շահառուի վճարում՝ 937.3 մլն դրամ ծավալով։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը զեկուցել է սոցիալական օժանդակության ծրագրերի ընթացքի մասին. 4-րդ միջոցառմամբ աջակցություն է տրամադրվել 964 շահառուի, 6-րդ միջոցառմամբ՝ 6723 շահառուի։ Միևնույն ժամանակ շահառուների նույնականացման գործընթացը շարունակվում է, և հնարավոր է՝ շրջանակն ընդլայնվի։ 7-րդ միջոցառման շահառուների ցանկն ընդլայնվել է 2000-ով, և աջակցությունը կտրամադրվի 5957 հղի կնոջ, ներկա ցուցանիշներով այս միջոցառման ընդհանուր ծավալը կազմում է 597 մլն 700 հազար դրամ։ 8-րդ միջոցառման շրջանակում արդեն առկա է 39000 հաստատված դիմում՝ 2.6 մլրդ ընդհանուր բյուջեով, դիմումների ստացումը շարունակվում է։ 9-րդ միջոցառումը ևս իրականացման փուլում է, ընթացքի մեջ է դիմումների ստացման գործընթացը, որից հետո կատարվում է շահառուների նույնականացում և ցանկերի համադրում։ Նշված աշխատանքների ավարտից հետո գումարները սեղմ ժամկետում կփոխանցվեն շահառուներին։
Զեկուցվել է նաև 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ միջոցառումների կատարման մասին։
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արձանագրվել է, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումներն արդյունավետ ընթացք ունեն։ Ապա քննարկվել է կորոնավիրուսի սոցիալական հետևանքների մեղմման միջոցառումների կատարումը։ Անդրադարձ է եղել դրանց իմպլեմենտացիայի աշխատանքներին։ Արծարծվել են այդ ծրագրերի որոշ բաղադրիչների բարելավումներին վերաբերող հարցեր, որոնք թույլ կտան բարձրացնել դրանց հասցեականությունը և արագացնել նախատեսված աջակցության տրամադրումը։
Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել մշտադիտարկումը, հետևել ծրագրերի ընթացքին և ամենօրյա կտրվածքով ներկայացնել միջանկյալ հաշվետվություններ։

Мы приняли 12 мероприятий, сейчас настало время подвести итоги данного этапа: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого была обсуждена антикризисная политика по нейтрализации последствий коронавируса.
Открывая совещание, премьер-министр Пашинян отметил: “Мы в ежедневном режиме работаем в этом формате уже почти месяц, и нашей целью изначально было и остается принятие мер по смягчению экономических и социальных последствий эпидемии коронавируса. На данный момент мы приняли 11 мероприятий, сегодня по письменной процедуре было принято еще одно мероприятие, то есть 12-е мероприятие, и думаю, сейчас настало время подвести итоги работы данного этапа, чтобы понять, какие из мероприятий эффективно действуют, какие не столь эффективны, и какие изменения мы должны внести в наши подходы и тактику для более эффективного противодействия кризису”.
Председатель Центрального банка Артур Джавадян представил текущие результаты 1-го и 2-го мероприятий. По его словам, по части первого мероприятия достигнут определенный прогресс, поступают новые заявки. Общее количество утвержденных кредитов на данный момент составляет 214, объем - 9 млрд 715 млн драмов. При этом, 828 млн 500 тыс драмов из указанных кредитных ресурсов будут направлены на выплату заработной платы 2055 работникам. В рамках второго мероприятия было одобрено 770 кредитных заявок, из которых количество предоставленных сельскохозяйственному сектору микрокредитов составило 479. Сумма утвержденной суммы кредитов составляет 1 млрд 844 млн драмов, из которых объем кредитных ресурсов, уже выделенных сельскохозяйственному сектору, составляет 346,5 млн драмов. Председатель Центрального банка отметил, что по результатам мониторинга большинство из 479 утвержденных сельскохозяйственных кредитов уже служат цели и были инвестированы в экономику.
Министр экономики Тигран Хачатрян коснулся процесса реализации 3-го мероприятия: одобрено 102 кредитные заявки на сумму 947 млн драмов. По его словам, в настоящее время в разработке находится проект поправок в некоторые стандарты мероприятия, и после его одобрения ожидается, что объем кредитных ресурсов, предоставленных в рамках этого мероприятия, увеличится на 700-800 млн драмов.
Председатель КГД Давид Ананян сообщил, что в рамках 5-го мероприятия уже выплачено 937,3 млн драмов 6149 бенефициарам.
Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян доложила о процессе реализации программ социальной помощи. В рамках 4-го мероприятия предоставлена поддержка 964 бенефициарам, в рамках 6-го мероприятия - 6723 бенефициарам. В то же время процесс идентификации бенефициаров продолжается, и, возможно, их круг расширится. Список бенефициаров седьмого мероприятия был расширен на 2000 человек, и поддержка будет оказана 5957 беременным женщинам, согласно текущим показателям, общий объем этого мероприятия составляет 597 млн 700 тыс драмов. В рамках восьмого мероприятия уже утверждено 39 тыс заявок с общим бюджетом в 2,6 млрд драмов, процесс получения заявок продолжается. Девятое мероприятие находится в процессе реализации, идет процесс приема заявок, после чего проводится идентификация бенефициаров и сравниваются списки. После завершения указанных работ в короткие сроки деньги будут переведены бенефициарам.
Было также доложено о реализации 10-го, 11-го и 12-го мероприятий.
В ходе обмена мнениями было отмечено, что мероприятия по нейтрализации экономических последствий коронавируса являются эффективными. Затем была обсуждена реализация мер по смягчению социальных последствий коронавируса. Была затронута работа по их имплементации. Были обсуждены вопросы, связанные с улучшением некоторых компонентов этих программ, что позволит повысить их адресность и ускорить оказание поддержки.
Премьер-министр поручил продолжить мониторинг, следить за ходом реализации мероприятий и ежедневно представлять промежуточные отчеты.