ԱԺ նախագահը նախազգուշացում հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանին
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նախազգուշացում հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին:
Խորհրդարանը քվեարկության էր ներկայացրել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկը:
Նախագիծը չնայած առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր, սակայն երկրորդ ընթերցման ժամանակ այն չէր ստացել գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանը երեկ կոչ էր արել դեմ քվեարկել նախագծին, քանի որ նախագծի հեղինակը չէր համաձայնել Կառավարության առաջարկներին:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգով խոսեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը` կոչ անելով դեմ քվեարկել, քանի որ ըստ նրա՝ նախագիծը շեղվում է այն կարգավորումների տրամաբանությունից, որն ի սկզբանե նախատեսված էր:
Նախագիծը մերժվեց 34 կողմ, 79 դեմ ձայներով: Վարման կարգով քվեարկությունից հետո նախագծի վերաբերյալ խոսեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը, սակայն տեղից ընդհատեց Էդմոն Մարուքյանը, ինչն առաջացրեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի վրդովմունքը:
«Ինչ է նշանակում՝ դու ով ես, պարո՛ն Մարուքյան»,- ասաց Միրզոյանը, ապա ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ նախազգուշացում հայտարարեց Մարուքյանին` պատճառաբանելով պատգամավորների հետ անհարգալից խոսելու հանգամանքը:
Մարուքյանն արձագանքեց` երեկվա քննարկմանը նույն պատգամավորն իրեն մանիպուլյատոր է անվանել, սակայն ԱԺ նախագահը նախազգուշացում չի հայտարարել, քանի որ իր խմբակցությունից էր:

Спикер НС сделал предупреждение Эдмону Марукяну
Спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян сделал предупреждение лидеру парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмону Марукяну.
На голосование было поставлено предложение фракции “ПА” о внесении изменения в закон РА “О содержании задержанных и арестованных лиц”
И хотя парламент принял законопроект в первом чтении, во втором он не получил положительное заключение профильной комиссии. Вчера замминистра юстиции Србуи Галян призвала проголосовать против этого документа, поскольку его автор не согласился с предложениями правительства.
До начала голосования выступил председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, который тоже призвал депутатов проголосовать против законопроекта, отметив, что он отклонился от той логики регулирований, которая была предусмотрена изначально.
В результате проект не был принят. По окончании голосования слово попросил депутат фракции “Мой шаг” Сурен Григорян. Однако Э.Марукян с места прервал его. Это вызвало возмущение спикера Арарата Мирзояна, который в соответствии с законом-регламентом НС сделал предупреждение Марукяну.
Последний в ответ заявил, что во время вчерашнего обсуждения этот же депутат назвал его манипулятором, однако председатель парламента не сделал ему предупреждение, поскольку Григорян состоит в одной фракции с А.Мирзояном.