25 միլիոն դրամից բարձրացվել է 50 միլիոնի. խորհրդարանը քննարկեց ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նախագիծը
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության ներկայացրած «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» և հարակից ներկայացված նախագծերում փոփոխություն կատարելու առաջարկը:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանը նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է 100 կողմ, 2 դեմ և 18 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Օրենքը հնարավորություն է տալիս բռնագանձել գույքը, որի ձեռքբերումը օրինական եկամտի աղբյուրներով չի հիմնավորվում: Նման գույքի առնչությամբ գործում է ապօրինի ծագում ունենալու կանխավարկածը, որը կարող է պատասխանող կողմից հերքվել` գույքի ձեռքբերումը հիմնավորող ապացույցների ներկայացմամբ: Նշենք նաև, որ այս նախագիծը քրեաիրավական միջոց չէ, այլ` քաղաքացիական հայց ներկայացնելու ինստիտուտ:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի խոսքով` տարիներ շարունակ Հայաստանի միջազգային գործընկերներն առաջարկել են ներդնել այնպիսի մեխանիզմներ, որով կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության ընթացքում ավելի հասանելի կդառնան գաղտնիք համարվող որոշակի տեղեկություններ:
«Ինչ են արել նախորդ կառավարություններն ու խորհրդարանական մեծամասնությունները, բնականաբար ոչինչ… Երեկ մեղադրում էին խորհրդարանական մեծամասնությանը նախորդ խորհրդարանական մեծամասնության կոնտեքստում նույն դիքորոշումը շարունակելու հարցում, իսկ ինչով է զբաղված ընդդիմությունը, ինչի չի ուզում, որ ներդրվեն բոլոր այն գործիքները, որոնք էֆեկտիվ են կոռուցիայի դեմ պայքարի համար»,-ասաց Բադասյանը:
Նախարարն անդրադարձավ նախագծի` առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարված փոփոխություններին:
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շեմի մասով՝ «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների և պետական-իրավական հարցերի հանձնաժղովի առաջարկներով՝ գույքի շեմը 25 միլիոն դրամից բարձրացվել է 50 միլիոն դրամի` բացառելու համար այն հնարավոր դեպքերը, որ մտահգություններ էին հնչում, թե արտագնա աշխատողները կարող են ընկել սրա տակ»,- ասաց նախարարը:
Բադասյանի խոսքով` փոփոխություն է կատարվել նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույք ձեռքբերող անձանց պաշտպանության հարցով, ըստ որի՝ գույք ձեռքբերողի բարեխիղճ չլինելու ապացուցման բեռը տեղափոխվել է իրավասու մարմնին:
«Եթե պետությունը վկայակոչում է, որ X անձը բարեխիղճ ձեռքերող չէ, ապացուցման բեռը կրում է ինքը: Անձինք, ում գույքը փոխանցվել է որպես ալիմենտ` կյանքին կամ առողջությանը պատճառված հատուցման համար, ազատվում են ստացված գույքը վերադարձնելու պատասխատվությունից»,- ասաց Բադասյանը:
Ռուստամ Բադասյանի խոսքով` ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ուսումնասիրության ժամկետը ևս վերանայվել է, արձանագրվել է, որ ուսումնասիրությունը սկսելուց առաջ պետք է նախորդի առավելագույնը տասը տարի:
«Բացառիկ դեպքերում, երբ պահպանվել են գործի համար էական ապացույցները, ավելի երկար ժամանակով, բայց սահմանափակվելով 1991 թվականից հետո ընկած ժամանակահատվածում»,- ասաց Բադասյանը:

Предлагается конфисковать незаконное имущество начиная с 50 млн драмов
Парламент обсудил во втором чтении представленный правительством проект закона “О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение” и проект поправок в смежные законы.
Законопроект дает возможность конфисковать имущество, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода. Отметим, что данный проект предусматривает институт подачи гражданского иска.
Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что международные партнеры Армении уже много лет предлагали внедрить такие механизмы, которые в процессе расследования коррупционных преступлений обеспечат большую доступность считающихся тайной определенных сведений.
Бадасян коснулся изменений, внесенных в проект между первым и вторым чтениями. “По предложению фракций “Просвещення Армения”, “Процветающая Армения” и постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам порог конфискации незаконного имущества повышен с 25 млн до 50 млн драмов, что позволяет исключить возможность подпадания под этот закон трудовых мигрантов”,- отметил министр.
Изменения внесены также в вопрос защиты лиц, приобретающих незаконное имущество. Согласно этим поправкам, доказательство недобросовестности лица, приобретающего имущество незаконного происхождения, возлагается на правоохранительный орган.
“Лица, которым незаконное имущество было передано в качестве алиментов или компенсации за причинение вреда жизни или здоровью, освобождаются от ответственности возвращать полученное имущество”,- отметил Р.Бадасян.
Пересмотру подвергся также срок изучения имущества, имеющего незаконное происхождение. Было отмечено, что началу изучения должен предшествовать 10-летний период.
“В исключительных случаях, когда сохранились существенные для дела доказательства, предусматривается более длительный период, ограниченный, однако, 1991 годом”,- сказал глава Минюста.