Նիկոլ Փաշինյանը` քաղաքացիական ավիացիայի խնդիրների մասին
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում գոյություն ունեցող խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունները տեղեկացել են Միավորված ազգերի կազմակերպության անվտանգության խորհրդի զգուշացումից հետո: Այս մասին խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանի հարցին: Փաշինյանը ընթերցեց Հաշվեքննիչ պալատից իրեն տրված տեղեկանքից մի հատված:
«2018-ի դրությամբ՝ Հայաստանում գրանցված 28 օդանավերից 18-ը բազավորված են Հայաստանից դուրս, որից տասը աֆրիկյան երկրներում: Դրանք հիմնականում իրականացնում են բեռնափոխադրումներ: Ավիացիայի վարչությունը պարբերաբար ԱԳՆ-ի միոջով ՄԱԿ-ից ստացել է անվտանգության խորհրդի բանաձևերի պահանջման կատարման գրություններ, նաև տեղեկություններ են ստացվել, որ ՀՀ-ում գրանցված օդանավերը աֆրիկյան երկրներում ներգրավված են զենքի անօրինական փոխադրումներում»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` եվրոպական համապատասխան հանձնաժողովը արձանագրել է, որ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն չի կարողանում վերահսկել ավիաընկերությունների գործունեությունը Հայաստանում:
Փաշինյանը հայտնեց, որ 2019-ի աշնանը եվրոպական կազմակերպությունը ստուգել է Հայաստանի ավիաընկերություններից մեկը և դրա մասին նախնական զգուշացնող տեղեկանք ուղարկել ավիացիայի կոմիտե:
«Այդ պաշտոնյան, որը պարտավոր էր զեկուցել կոմիտեի ղեկավարին, չի զեկուցել: Կոմիտեի ղեկավարն այդ տեղեկանքի մասին իմացել է երկու ամիս անց Եվրոպայում տեղի ունեցած ունեցած մի քննարկման ժամանակ. իր եվրոպացի կոլեգաներն են ասել»,- պատմեց Փաշինյանը:
Այնուհետև երբ ավիացիայում պարզաբանումների պրոցես է սկսվել, թե ինչի չի զեկուցվել ղեկավարին այդ տեղեկությունը, այդ աշխատողը ազատվել է աշխատանքից, ապա մի քանի օր անց աշխատանքի անցել այն ավիաընկերությունում, որը ստուգվել է, և որտեղ խախտումներ են հայտնաբերվել:
Ըստ Փաշինյանի` ստեղծված իրավիճակում լուծումներից մեկն այն է, որ Քաղաքացիական ավիացիան իր կարգավիճակը փոխի, ինչ-որ առումով լինի ինքն իր ծառայությունները սպասարկող ընկերություն, այնպես ինչպես կադաստրի կոմիտեն է:

Никол Пашинян о проблемах гражданской авиации
О проблемах в Комитете гражданской авиации власти Армении узнали после предупреждения Совета безопасности Организации Объединенных Наций. Об этом сказал во время Правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции “Просвещенная Армения” Карена Симоняна. Пашинян зачитал выдержку из справки, предоставленной Аудиторской палатой.
“В 2018 году18 из зарегистрированных в Армении 28 самолетов базировались за пределами Армении. Из них десять – в африканских странах. Они осуществляли в основном грузоперевозки. Управление авиации посредством МИД периодически получало из ООН записки с требованием выполнять требования резолюций Совета безопасности. Поступали также ведения о том, что зарегистрированные в Армении самолеты в африканских странах вовлечены в незаконные перевозки оружия”,- сообщил Пашинян.
По словам премьера, соответствующая европейская комиссия, Комитет гражданской авиации не могут контролировать деятельность авиакомпаний в Армении.
Осенью 2019 г. европейская организация проверила одну из армянских авиакомпаний, после чего направила в Комитет гражданской авиации справку с предварительным предупреждением.
“Чиновник, который обязан был доложить об этом руководителю Комитета, не стал этого делать. О справке руководитель Комитета узнала спустя два месяца во время одного из обсуждений в Европе. Ей об этом сообщили европейские коллеги”,- рассказал глава правительства.
После того, как в авиации начали звучать объяснения о том, почему об этих сведениях не было доложено руководителю Комитета гражданской авиации, этот сотрудник был уволен. Спустя несколько дней он поступил на работу в ту самую авиакомпанию, в которой была проведена проверка и были обнаружены нарушения.
По словам премьера, в сложившейся ситуации одним из решений является изменение статуса Комитета гражданской авиации, создание компании, которая в каком-то смысле будет сама себя обслуживать, как это делает Комитет кадастра.