Կորոնավիրուսային հիվանդության 48 նոր դեպք` մեկ օրվա ընթացքում
Ապրիլի 16-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ՝ հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 1159՝ ըստ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տեղեկատվության:
Մահվան դեպքերի թիվն ավելացել է 1-ով, ընդհանուր՝ 18 մարդ:
Առողջապահության նախարարության մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանի ֆեյսբուքյան գրառման համաձայն՝ մահվան նոր դեպքն արձանագրվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում: 73-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաստատված երկկողմանի թոքաբորբ։ Տղամարդն ունեցել է նաև ուղեկցող խրոնիկ հիվանդություններ՝ սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում։ Բուժման ընթացքում առաջացել է խրոնիկ հիվանդությունների սրացում` սրտի ռիթմի խանգարում` պերսիստենտ ձև, գլխուղեղի իշեմիկ ինսուլտ:

В Армении зарегистрировано 48 новых случаев коронавирусного заболевания
По состоянию на 11:00 16-го апреля число подтвержденных случаев заражения составило 1159, сообщает Национальный центр контроля и профилактики заболеваний.
Число смертей увеличилось на один, составив 18.
Пресс-секретарь Министерства здравоохранения Алина Никогосян на своей фейсбуковской странице сообщила, что в медцентре “Сурб Григор Лусаворич” зарегистрирован новый случай смерти. У умершего 73-летнего пациента было коронавирусное заболевание и подтвержденное двустороннее воспаление легких.
У мужчины имелись также сопутствующие хронические болезни: ишемическая болезнь сердца, артериальное давление. В процессе лечения началось обострение хронических заболеваний: персистентная форма нарушения сердечного ритма, ишемический инсульт головного мозга.
Число выздоровевших – 358. На данный момент лечение получают 783 пациента. Общее число тестирований - 9632. 537 из них были проведены вчера.