Զարեհ Սինանյանին ուղղված դիմումները մեծ մասամբ վերաբերում են Հայաստան վերադառնալուն
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց, որ շարունակում են մասնագիտական վեբինարներ կազմակերպել Սփյուռքի և Հայաստանի մասնագետների համար։ Այս պահին հիմնականում կենտրոնանում են առողջապահական ոլորտի վեբինարների վրա։
«Այդ իմաստով ունեցել ենք շատ հաջող մտքերի փոխանակում Սփյուռքի մեր բժիշկների և Հայաստանի բժիշկների միջև։ Մասնակից բժիշկները գտնում են, որ մտքերի և փորձի նման փոխանակումը շատ կարևոր է, որովհետև, փաստորեն, մենք նույն մարտահրավերն ունենք՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ենք բնակվում, և բժիշկներն ամեն օր նոր փաստեր են սովորում այս վիրուսի, այն հաղթահարելու ձևերի մասին։ Հետևաբար, շատ կարևոր է ռեալ ժամանակով մեր կապը պահպանենք մեր մասնագետ հայրենակիցների հետ»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի խոսքով՝ պլանավորում են վեբինար-քնարկումների ոլորտն ընդլայնել, կազմակերպել նոր քննարկումներ։ Այդ ուղղությամբ այս պահին աշխատում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների հետ։
Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ աշխատում են՝ սփյուռքի աջակցության ջանքերը կոորդինացնելու համար։
Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ Հայաստանում երբ դեռ նոր էր տարածվում կորոնավիրուսը, Լոս Անջելեսում բնակվող բժիշկները մի քանի օրերի ընթացքում մեկ տոննա բժշկական գույք են ուղարկել Հայաստան։ Մասնավորպես՝ առողջապահական սարքավորումներ և պաշտպանիչ միջոցներ։
Զարեհ Սինանյանն ուրախությամբ նշեց, որ Միացյալ Նահանգների հայ բժիշկները փորձի փոխանակման առումով շատ ակտիվ են։ Ասաց՝ ուրախ կլիներ, եթե այդ փորձի փոխանակման վեբինարներին միանային նաև Արևելյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հայ բժիշկները։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարին ուղղված դիմումները մեծ մասամբ վերաբերում են Հայաստան վերադառնալուն։ Սինանյանը նշեց, որ իրենց օգնության են դիմում Արևմտյան Սփյուռքից, Իրանից, Լիբանանից, սակայն Ռուսաստանից դիմորդների թիվը անհամեմատ մեծ է։
Ռուսաստանից իրենց դիմած հայերը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակին հայտնել են, որ չունեն աշխատանք, կացարան, ֆինանսական միջոցներ և ցանկանում են Հայաստան վերադառնալ, սակայն չեն կարողանում։ Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ պատգամավորներն այս մարդկանց խնդիրները լուծելու համար ակտիվ աշխատում են, իրենք էլ դուրսը մնացած անձանց համար կացարան են փնտրում։
«Խնդիրը բարդանում է նրանով, որ մեր դրսում հայտնված հայրենակիցներից շատերը հնարավոր է վարակված են, իսկ ոչ քաղաքացիներին բժշկական ծառայություն շատ տեղերում չեն մատուցում։ Եթե մենք նույնիսկ հիմա փորձում ենք իրենց համար կացարաններ գտնել իրենց վարակված կամ չվարակված լինելն էլ խնդրահարույց է դառնում։ Այդ ուղղությամբ խնդիրն, իրոք, լուրջ է»,-նշեց նա։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն այս պահին տեղեկություն չունի, թե Սփյուռքում ապրող քանի Հայաստանի քաղաքացի է կորոնավիրուսով վարակված։ Զարեհ Սինանյանն ասաց՝ սկզբի օրերին վարակված հայերի թվերի վերաբերյալ մոնիտորինգ էին իրականացնում, սակայն իրավիճակն այնքան արագ է զարգանում, որ դժվար է հետևել աշխարհում բնակվող հայերի տվյալներին։
«Վարակվածների թիվն իրականում մեծ է։ Ես կարծում եմ` շատ ավելի մեծ է, քան մենք պատկերացնում ենք։ Ինչու՞։ Որովհետև այսօր Ռուսաստանում դեռ չի հասել իր կիզակետին, և բնական է, որ Ռուսաստանում բնակվող մեր հայրենակիցները չեն կարող անմասն մնալ նրանից, ինչ այնտեղ է տեղի ունենում»,- նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։
Զարեհ Սինանյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին Հայաստանում բնակվող սիրիահայերին օգնելու ծրագիր չունեն։ Սակայն այժմ փորձում են ծրագիր առաջարկել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը, որը նախատեսված չի լինի միայն սիրիահայ ընտանիքների համար, սակայն կկարողանա բավարարել նաև նրանց պահանջները։ Սինանյանն ընդգծեց, որ սիրիահայերի մոտ 80 %-ը բնակվում է վարձով։

Armenia: Diaspora High Commissioner Organizing Web Seminars Linking Doctors in Armenia and Diaspora
Armenia High Commissioner of Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, at a press conference today in Yerevan, stated that his office continues to organize web-based seminars (webinars) bringing specialists in Armenia and the diaspora together to discuss a host of issues.
Today, according to Sinanyan, they are focusing on health care linkups.
"In that sense, we have had a very successful exchange of ideas between our doctors in the diaspora and Armenia. The participating doctors believe that such an exchange of ideas and experiences is very important, because, in fact, we have the same challenge, no matter where we live. Doctors learn new facts every day about the coronavirus and ways to overcome it. Therefore, it is very important to keep in touch with our specialists in real time,” said Sinanyan.
He says they plan to expand the field of webinar discussions and organize new ones. At the moment, they are working on this with the Ministries of Education, Science, Culture and Sports and High Technological Industry.
Sinanyan reported that his office is working with the Hayastan All-Armenian Fund to coordinate medical assistance provided by the diaspora to Armenia to fight the coronavirus.
Sinanyan said when the coronavirus first reached Armenia, doctors living in Los Angeles sent a ton of medical equipment and protective gear to Armenia in a few days.
Pointing to the active webinar participation of Armenian doctors in the United States, Sinanyan said he wished that Armenian physicians of Eastern Europe, Russia and Ukraine shared their experience as well.
Applications to Sinanyan’s office are mainly about moving to Armenia. Sinanyan noted that people from the western diaspora, Iran, Lebanon are asking for information, but that the number of applicants from Russia is much greater.
Sinanyan said that Armenians in Russia have contacted his office, complaining they have no work or shelter and that they want to return to Armenia.
The High Commissioner said that Armenian MPs are actively working to solve the problems of these people and are looking for housing for those left stranded.
"The problem is complicated by the fact that many of our compatriots who went abroad may be infected, and non-citizens are not provided with medical services in many places. Even if we try to find shelter for them, whether they are infected becomes a problem,” Sinanyan said.
Sinanyan’s office currently has no information on how many Armenian citizens living overseas are infected with coronavirus. He said they started to monitor such numbers but eventual gave up since it is difficult to trace the data of Armenians living in the world.
"The number of infected people is actually large. I think it's much bigger than we think. Why? Because it has not yet reached its focus in Russia, it is natural that our compatriots living in Russia cannot remain indifferent to what is happening there," said Sinanyan.
The High Commissioner added that his office has no immediate plans to specifically assist Syrian-Armenians living in Armenia, an estimated 80% of which rent their homes.