ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 456.500 եվրո օգնություն գյուղատնտեսության ոլորտում կորոնավիրուսի ճգնաժամի ազդեցությունը մեղմելու նպատակով
ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը տեղեկացնում է, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանին կտրամադրի 456.500 եվրո օգնություն գյուղատնտեսության ոլորտում կորոնավիրուսի ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը մեղմելու նպատակով:
Աջակցությունը կտրամադրվի Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից համաֆինանսավորվող «ԵՄ Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում (EU-GAIA)» ծրագրի բյուջեի շրջանակներում։
Այդ մասին հայտարարվել է EU-GAIA ծրագրի Խորհրդատվական հանձնաժողովի առաջին նիստում, որի ընթացքում հաստատվեց COVID-19 պանդեմիայի բռնկման համատեքստում ֆերմերներին և արտադրողներին աջակցելու անհապաղ միջոցառումների ծրագիրը:
Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանի` առաջարկվող գործողությունները համահունչ են ճգնաժամային իրավիճակում ՀՀ կառավարության` Գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարության նպատակներին. այն է՝ դարձնել Հայաստանի գյուղատնտեսությունն առավել արդյունավետ և կայուն կանաչ տնտեսության զարգացման համատեքստում:
Ծրագրով առաջարկվող հատուկ գործողությունները ներառում են երկանիվ տրակտորների և տնկիների տրամադրում, Կառավարության աշխատակազմի կարողությունների զարգացում, գյուղատնտեսական փոքր սարքավորումների և գործիքների տրամադրում, հետ-բերքահավաքում ներգրավված դերակատարներին աջակցություն, Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցության ծրագրերի մասին բուկլետների հրատարակում, արտադրության ընթացքում վիրուսի անվտանգության կանոնների մասին իրազեկում, տեխնիկական աջակցություն (հեռավար մասնագետների խորհրդատվություն և բիզնես մոդելների մշակում) Կառավարության կողմից պոտենցիալ ֆինանսական օժանդակություն ստացող արտադրողներին, հատկապես անապահով խավերին:
Ներկայացված կարճաժամկետ և միջնաժամկետ միջոցառումները ֆինանսավորվելու են EU-GAIA ծրագրի ներկայիս միջամտության տրամաբանության և բյուջեի շրջանակներում։ Միջոցառումներն ուղղված են հատկապես ծրագրի թիրախային մարզերում ստեղծված իրավիճակում առավել սոցիալ-տնտեսական խոցելի խմբերի համար: Միջոցառումներն առաջարկվել եւ իրականացվելու են Ավստրիական զարգացման գործակալության եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից։
EU-GAIA ծրագրի Խորհրդատվական հանձնաժողովի նիստը նախագահում էին Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո Դե Լա Ռոսան և Միջազգային օգնության / համագործակցության հարցերով պատասխանատու Անդրեա Բագիոլին: Առցանց հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Վարդան Մելիքյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը, Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Լոռու մարզպետարանի Գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Արտյոմ Շահվերդյանը, Ավստրիական զարգացման համագործակցության երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Գերհարդ Շաումբերգերը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը, ծրագրի թիմի ղեկավար Պասկալ Բոկկերսը, ՄԱԶԾ ծրագրի ղեկավար Կարեն Հարությունյանը և այլ ներկայացուցիչներ:
Անդրադառնալով Խորհրդատվական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներին՝ Անդրեա Բագիոլին հիշեցրեց, որ EU-GAIA ծրագրի միջամտությունը նաև հաշվի է առնում կլիմայի փոփոխության մեղմացման և ադապտացման (հարմարվողականության) միջոցառումները, ներառյալ կլիմայի փոփոխության հանդեպ դիմացկուն սերմերի ներդրումը, բնական ռեսուրսների կայուն կառավարումը և կենսաբազմազանության պաշտպանությունը, ռեսուրսախնայող (էներգաարդյունավետ) տեխնոլոգիաների և վերականգնվող էներգիայի խթանումը: Այս առումով, գյուղատնտեսության և բնապահպանության ոլորտում COVID-19 ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը մեղմելուն ուղղված համապարփակ աջակցության միջոցառումների շրջանակներում կարող են ներառվել ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Վարդան Մելիքյանի առաջարկությունները, այն է՝ սկսել քննարկումները մերձափնյա եւ անտառաշերտ գոտիներում լայնածավալ ծառատունկ իրականացնելու ուղղությամբ, որպես խոցելի խմբերի անմիջական սոցիալ-տնտեսական աջակցության միջոց, ինչպես նաեւ ստեղծել համընդհանուր կապ Սեվանի լճի տարածաշրջանում գյուղատնտեսական միջամտությունների և ջրի մաքրման նախագծի միջև:
ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն (EU-GAIA) ծրագրի մասին
ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն (EU-GAIA) ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից (9,7 միլիոն եվրո) և համաֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից (2 միլիոն եվրո): Ծրագիրն իրականացվում է Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից: Կառավարության կողմից ծրագրի գործընկերն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը: Ծրագիրն առաջիկա 3 տարիների ընթացքում կաջակցի կայուն, ներառական, նորարարական և շուկայահեն ագրոբիզնեսի զարգացմանը, մասնավորապես Հայաստանի հյուսիսային մարզերում (Լոռի, Տավուշ և Շիրակ):

European Union to Provide 456,500 EUR Assistance to Armenia to Mitigate Coronavirus Impact on Agriculture
The following was issued by the EU Green Agriculture Initiative in Armenia (EU-GAIA) Project
It will be allocated from the budget of the EU Green Agriculture Initiative (EU-GAIA) in Armenia project, funded by the European Union and co-funded by Austrian Development Cooperation.
This was announced at the meeting of the first Advisory Board of the EU-GAIA project, during which the plan of immediate measures to support farmers and producers at the outbreak of COVID19 was approved.
The list of specific activities offered by the project includes provision of two-wheeled tractors and seedlings, capacity building of government staff, provision of inputs, small agricultural equipment and tools, support to the post-harvest facilities, publishing booklets about existing programs of the Ministry of Economy, awareness of the safety rules of the virus during production, technical assistance (consulting with the help of remote professionals and the development of business models) to agri-producers – potential recipients of Government’s financial support with special focus on vulnerable groups.
According to the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, the proposed actions are in line with the goals of the Sustainable Agriculture Development Strategy of the Government in a crisis situation; that is, to make Armenia's agriculture more efficient and resilient in the context of green economy development.
The presented short-term and medium-term measures will be financed within the framework of the EU-GAIA project current intervention logic and budget. The measures are aimed especially at the most socio-economically vulnerable groups in the current situation in the target regions of the project. The events were proposed and will be implemented by the Austrian Development Agency and the United Nations Development Programme in Armenia.
The meeting of the EU-GAIA Advisory Board was chaired by Gonzalo Serrano De La Rosa, Head of the EU Delegation Cooperation Section, and Andrea Baggioli, International Aid / Cooperation Officer of the EU Delegation in Armenia. The meeting was attended by the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, the RA Deputy Minister of Environment Vardan Melikyan, Governor of Tavush Hayk Chobanyan, Governor of Shirak Tigran Petrosyan, Head of the Department of Agriculture and Nature Protection of Lori Marzpetaran Artyom Shahverdyan, Head of the Austrian Development Cooperation’s office in Yerevan Gerhard Schaumberger, Resident Representative of the United Nations Development Programme in Armenia Dmitry Mariyasin, Project Manager Pascal Bokkers, UNDP Project Coordinator Karen Harutyunyan and other representatives.
To summarise the results of the Advisory Board meeting, Andrea Baggioli recalled how the EU-GAIA intervention also considers climate change mitigation and adaptation measures: introduction of climate resilient seeds, sustainable management of natural resources and protection of biodiversity, promotion of resource-efficient (energy-efficient) technologies and renewable energy. To this respect, the Deputy Minister Melikyan’s proposal could well fit into a comprehensive assistance to mitigate the negative impact of the COVID-19 crisis in the agricultural and environment sector in Armenia: to launch the discussion on using large-scale tree planting in riparian zones and windbreaks, as a means of immediate socio-economic assistance to vulnerable groups; and to create synergies between the agricultural interventions and the water treatment plan in Sevan Lake region.
About the EU-GAIA project:
The EU Green Agriculture Initiative in Armenia is funded by the European Union (€ 9,7 million) and co-funded by the Austrian Development Cooperation (€ 2 million). The project is implemented by the Austrian Development Agency and UNDP Armenia. The Government counterpart of the project is the RA Ministry of Economy. EU-GAIA project will support the development of sustainable, inclusive, innovative and market-based agribusiness particularly in the northern provinces of Armenia – Shirak, Lori and Tavush. The project will be implemented over the course of three years.