«Ջրի կռիվ»՝ Հյուսիսային պողոտայում
Այս պահին ջրազրկված է Հյուսիսային պողոտա 6 շենքի համատիրության գրասենյակը, շենքի հավաքարարները ևս ջուր չունեն՝ աշխատելու համար: Այս մասին հայտնեցին շենքի բնակիչները:
«Հետքին» արդեն գրել է, որ բնակիչները գանգատվում են տաք և սառը ջրամատակարարման, ջեռուցման և սառնամատակարարման ծառայությունների չափազանց բարձր գներից:
Հյուսիսային պողոտա 6-ի կաթսայատունը պատկանում է «Նորդ Այլենդ» ՓԲԸ-ին, որը կաթսայատունը վարձակալությամբ հանձնել է «Նորդ Ավենյու» ՍՊԸ-ին: ՍՊԸ-ն էլ որոշում է տաք և սառը ջրամատակարարման, ջեռուցման և սառնամատակարարման ծառայությունների գները:
Այս գործն արդեն դատարանում է: Հայցվոր կողմը՝ «Հյուսիսային պողոտա 6» համատիրությունը, դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել շենքի բակի և բակում կառուցված կաթսայատան նկատմամբ «Նորդ Այլենդի» սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը և բակն ու կաթսայատունը՝ իր բոլոր սարքավորումներով, ճանաչել շենքի սեփականատերերի սեփականություն: Իսկ «Նորդ Այլենդի» և «Նորդ Ավենյուի» ներկայացուցիչ, փաստաբան Գևորգ Մինասյանը համոզված է, որ այս պահանջն անհիմն է ու անհեթեթ և ուրիշի ունեցվածքի նկատմամբ ոտնձգության դասական օրինակ է:
«Հյուսիսային պողոտա 6» համատիրության ներկայացուցիչ, փաստաբան Խաչատուր Օհանյանը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ որպես հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին հայտնելով, որ պատասխանողներն ամեն տեսակի միջոցներ ձեռնարկել են, որպեսզի խոչընդոտեն համատիրության ստեղծմանը՝ սպառնալով դադարեցնել շենքի ջրի ու ջեռուցման մատակարարումը:
Հայցվոր կողմը դատարանից խնդրել է արգելել «Նորդ Ավենյու» ՍՊԸ-ին դադարեցնել շենքի շինությունների այն սեփականատերերի սառը, տաք ջրամատակարարումը, սառեցման ու ջեռուցման մատակարարումը, որոնք պատշաճ վճարել են այդ մատակարարումների դիմաց, իսկ եթե այդ ծառայությունների մատակարարումն արդեն դադարեցվել է այդ սեփականատերերին, ապա պարտավորեցնել ՍՊԸ-ին վերականգնել մատակարարումը:
Դատարանը (դատավոր Էդիկ Ավետիսյան) փետրվարի 25-ին որոշեց մերժել Խաչատուր Օհանյանի միջնորդությունը: Դատարանի հիմնավորումը հետևյալն է. ««Նորդ Ավենյու» ՍՊԸ-ի կողմից Հյուսիսային պողոտա 6-րդ շենքին վճարովի ծառայությունների մատուցումից և դրանց դիմաց «Հյուսիսային պողոտա 6» համատիրության կողմից մատակարարին վճարումներ կատարելու հետ կապված հարաբերություններըւ, ինչպես նաև վճարային պարտավորությունները անպատշաճ /թերի/ կատարելու հետևանքով ծառայություններն ամբողջությամբ կամ մասնակի, մշտապես կամ ժամանակավորապես դադարեցնելու հետ կապված հարաբերությունները չեն առնչվում սույն գործով հայցի հիմքի և առարկայի հետ»:
Համաձայն ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետի գրության՝ «Նորդ Այլենդ» ՓԲԸ-ն պատկանում է «Հարությունյան և գործընկերներ իրավաբանական գրասենյակ» ՍՊԸ-ին: Իսկ «Նորդ Ավենյու» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 70 %-ը պատկանում է Բահամներում գրանցված «Մեզվյու» ՍՊԸ-ին: «Նորդ Ավենյու» ՍՊԸ-ում բաժնեմասեր ունեն նաև Գալինա և Մարինե Եդիգարյանները, Շահբազ Հարությունովը:
Նշենք, որ «Հարությունյան և գործընկերներ իրավաբանական գրասենյակ» ՍՊԸ-ն պատկանում է Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանի եղբայրներին:
Ուղղում
Հայցում ենք ընթերցողների ներողամտությունը և հայտնում, որ լուրի նախավերջին պարբերության առաջին նախադասության մեջ տեղ է գտել վրիպակ. «պատկանում է» բառը պետք է լինի «պատկանում էր»:

Водные страсти на Северном проспекте
Офис кондоминиума здания номер 6 по Северному проспекту на данный момент лишен воды. Из-за этого не могут работать и уборщицы. Об этом сообщили жильцы дома. "Hetq" уже писал о жалобах жильцов на чересчур высокие тарифы на холодную и горячую воду, системы отопления и охлаждения.
Котельная дома номер 6 по Северному проспекту принадлежит ЗАО "Норд Айленд", которое сдает ее в аренду ООО "Норд Авеню". Последнее и устанавливает тарифы на водоснабжение, пользование системами отопления и охлаждения.
Дело по данному вопросу давно находится в суде. Истец – кондоминиум "Северный проспект, 6" – требует признать недействительным право на собственность "Норд Айленда" в отношении двора здания и построенной во дворе котельной со всем ее оборудованием и признать право собственности на нее собственников дома. Между тем адвокат компаний "Норд Айленд" и "Норд Авеню" Геворк Минасян убежден, что это требование является безосновательным и представляет собой классический пример посягательства на чужую собственность.
Адвокат кондоминиума "Северный проспект, 6" Хачатур Оганян представил в суд ходатайство о применении средств обеспечения иска, сообщив, что ответчики, прибегая ко всевозможным шагам, препятствуют созданию кондоминиума и угрожают прекратить водоснабжение и отопление дома.
Истец попросил суд запретить ООО "Норд Авеню" не оказывать соответствующие услуги тем собственникам здания, которые добросовестно платили за воду и отопление. А если оказание этих услуг прекращено, то обязать ООО возобновить водо- и теплоснабжение.
25 февраля суд (судья Эдик Аветисян) отклонил ходатайство Хачатура Оганяна, посчитав, что оно не имеет отношения к предмету иска по данному делу.
Согласно записке Агентства госрегистра юридических лиц министерства юстиции РА, ЗАО "Норд Айленд" принадлежит ООО "Юридическая контора "Арутюнян и партнеры". A держателем 70% акций ООО "Норд Авеню" является зарегистрированное на Багамских островах ООО "Мезвью". Акциями ООО "Норд Авеню" владеют также Галина и Марине Едигаряны, Шахбаз Арутюнов.
Отметим, что ООО "Юридическая контора "Арутюнян и партнеры" принадлежит братьям председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания РА, члена правящей Республиканской партии Армении Давида Арутюняна.
Поправка
Приносим читателям извинения и сообщаем, что в первом предложении предпоследнего абзаца имеется опечатка: вместо слова “принадлежит” следует читать “принадлежало”.