Ապրիլի 24-ի հիշատակի երթը տեղափոխվում է վիրտուալ հարթություն
«Հետք»-ը զրուցել է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հարություն Մարությանի հետ:
Այս տարի ապրիլի 24-ին ավանդական երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր տեղի չի ունենա: Հայությանը միավորող այդ բացառիկ միջոցառումն առաջին անգամ տեղի չի ունենա համավարակը կանխելու պահանջներից ելնելով: Ձեր կարծիքով,այս ընդհատումը հետագայում չի՞ խարխլի 52 տարի շարունակ արմատացած հիշատակի հիմնական միջոցառման շարունակականությունը:
Կարծում եմ, որ այս ընդհատումը որեւիցէ ազդեցություն չի ունենա մեր հիշողության վրա, առավել եւս չի խարխլի այդ հիշողությունը: Ճիշտ է, 52 տարի շարունակ մեր ժողովուրդն այցելում էր հուշահամալիր, սակայն այդ հիշողությունն ավելի քան 100 տարեկան է: Նույնիսկ այն ժամանակներում, երբ երթեր չէին անցկացվում, մարդիկ ամենատարբեր ձեւերով հիշում էին Հայոց ցեղասպանությունը: Սփյուռքում հիշում էին եկեղեցական արարողությունների միջոցով, ե՛ւ Սփյուռքում, ե՛ւ Հայաստանում հիշում էին զանազան պատմություններ պատմելու միջոցով, գրքեր կարդալով եւ այլն: Այդ հիշողությունը մեզ հետ է ավելի քան մեկ դար եւ չի խարխլվի, որովհետեւ այն նաեւ հայոց ինքնության սյուներից է, որն, իրոք, միավորում է աշխարհի բոլոր ծագերում գտնվող հայերին: Դա նաեւ հիշողություն է, որ միավորում է մարդկանց հանուն արդարության, հանուն ճշմարտության, հանուն իրավունքների վերականգնման պայքարի գործում: Հայերի նկատմամբ անարդարություն է կատարվել, աշխարհը սկսել է ճանաչել եւ գնահատական տալ կատարվածին, պետք է շարունակել ե՛ւ հիշել, ե՛ւ պահանջել, ե՛ւ այդ հիշողությունը փոխանցել սերնդեսերունդ: Շատ գործեր կան, որ մեր հայրերը չեն արել՝ մեզ են փոխանցել, ինչ-որ բաներ վստահաբար մենք չենք անելու եւ փոխանցելու ենք երիտասարդ սերնդին: Այնպես որ, Հայոց ցեղասպանության հիշողությունը որեւիցէ ձեւով չի խարխլվի, չի սասանվի:
Վերջին 20 տարիներին աշխարհում մեծ թափ էր առել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացը: Այս օրերին մարդկությանը պատուհասած համավարակն իր ծանրագույն հետեւանքներով նոր մարտահրավեր է աշխարհի ժողովուրդներին: Արդյոք, այն չի՞ նվազեցնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորությունը:
Հիմա բոլորը խոսում են, որ այս համավարակից հետո շատ բան է փոխվելու աշխարհում, բայց չեն մանրամասնում, թե հատկապես՝ ինչը: Ես վստահ եմ, որ մարդկանց համար արժեքները չեն փոխվելու, շարունակվելու են գնահատվել պայքարը արդարության, ճշմարտության համար, ճնշված ժողովուրդների իրավունքների վերականգնման համար եւ այլն: Այն հոգևոր արժեքները, որոնք մեզ փոխանցվել են ծնողներից, դպրոցից, գրականությունից, չեն փոխվելու, իսկ Ցեղասպանության ճանաչման այս ամբողջ շարժումն այդ ծիրում է: Դրանք այն արժեքներն են, որոնք մնայուն են, մի քանի հազար տարի կան եւ հուսամ, որ այդպես էլ կշարունակվեն ապագայում: Քանի դեռ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցադրումն այս ոլորտներում է, վստահ եմ, որ դրա կարեւորությունը չի նվազեցվի:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը կոչով դիմել է հայությանը եւ հայ ժողովրդի բարեկամներին, այս տարի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերին հիշել եւ հարգանք մատուցել՝ օգտագործելով համացանցի տրամադրած հնարավորությունները։ Միայն համավարակո՞վ էր պայմանավորված այս նախաձեռնությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (ՀՑԹԻ) նախատեսել էր այս տարի ապրիլի 24-ին «Հիշողության երթ» կազմակերպել՝ կոչ ուղղելով մեր հայրենակիցներին այդ օրը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելել ցեղասպանության զոհ կամ վերապրած իրենց հարազատի լուսանկար-վահանակով: Քանի որ համաճարակային իրավիճակը թույլ չի տալիս իրականացնել այդ մտահաղացումը, մենք որոշեցինք «Հիշողության երթը» տեղափոխել վիրտուալ հարթություն:
Հայաստանի քաղաքացիներին եւ հայ ժողովրդի բարեկամներին կոչ ենք անում ապրիլի 24-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում իրենց լուսանկարները փոխարինել հատուկ այդ նպատակով ստեղծված, հուշային շրջանակի մեջ առնված իրենց հարազատների (զոհ կամ վերապրող) լուսանկարներով: Դրա բացակայության պարագայում՝ անուն-ազգանունով, նաեւ նրանց մասին մի փոքր պատմությամբ։ Եթե չկան զոհ կամ վերապրող հարազատներ, ապա տեղադրել Ցեղասպանության զոհ արեւմտահայ մտավորականների, հասարակական-քաղաքական գործիչների, ֆիդայիների, շարքային զինվորների ու զորավարների լուսանկարները։ Տեղադրեք արեւմտահայության մշակութային ժառանգության գանձերի լուսանկարները, կիսվեք Արեւմտյան Հայաստանի ձեզ հասանելի պատկերներով։ Եվ ընդամենը մեկ պարզ գրությամբ՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում»:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն անցյալ տարվանից իր աշխատանքային գործունեության մաս է դարձրել այս խնդիրը։ Ունենք հրաշալի կարգախոս՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում», սակայն «ու՞մ եմ հիշում» հարցի պատասխանը, ի դեմս զոհերի ու վերապրողների անունների, մնացած հնարավոր տվյալների համահավաքի՝ չկա: Մեկ դար անց, թերեւս, եկել է պահը մանրամասնելու, թե ում ենք հիշելու:
ՀՑԹԻ-ի կայքէջում 2019թ. կեսերին գործարկվեց «Կիսվի՛ր ընտանիքիդ պատմությամբ, փոխանցի՛ր հիշողությունդ սերունդներին» նախագիծը, սակայն այն լայն արձագանք չունեցավ։ Ապրիլի 24-ը Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական օրացույցում կոչվում է «Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»։ Այդ օրը մենք բոլորս հարգանքի տուրք ենք մատուցում ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։ Իսկ ովքե՞ր են նրանք։ Չէ՞ որ զոհերը, նաեւ վերապրողները անուն-ազգանուն ունեցող մարդիկ են։ Եթե նրանց մասին տվյալներ են պահպանվել՝ ի ցույց դնենք մեզ, նաեւ՝ աշխարհին։ Նախատեսված երթը ցույց կտար Հայոց ցեղասպանության հիշողության հզոր լինելը, իսկ որ այն հզոր է՝ ոչ մի կասկած չունեմ:
Մի քանի տասնյակ տարի Հոլոքոստի ուսումնասիրողները, մասնավորապես Յադ Վաշեմ թանգարանը, փորձում են վերականգնել Հոլոքոստի զոհերի անձնական տվյալները: Ստեղծվել է Հոլոքոստի զոհերի եւ վերապրողների տվյալների շտեմարան, որի միջոցով 6 մլն զոհերից ներկայումս ճշտված են շուրջ 4.7 մլն-ի անուններն ու տվյալները:
Հայոց ցեղասպանության պարագայում նման ձեռքբերումներով չենք կարող հպարտանալ։ Փորձեր ձեռնարկվել են, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով դրանք մնացել են ճանապարհի կեսին։ Սա երկար տարիների գործ է։ Այս նյութը հավաքելու ձեւերից մեկն էլ ուղղակիորեն մարդկանց դիմելն է։ Քանի որ արեւմտահայ գաղթականության ժառանգները կազմում են մերօրյա Հայաստանի Հանրապետության բնակչության շուրջ կեսը, մտածում էինք, որ նրանց առաջարկած լուսանկարների եւ այլ տվյալների պատմությունները հավաքելով` ի մի կբերենք արխիվը: Հետագայում նրանց կխնդրենք լրացնել հարցաթերթերը, եւ այդ կերպ մի կարեւոր քայլ կարվի շտեմարանի ձեւավորման գործընթացում։
Ցեղասպանության 105-ամյակին ի՞նչ ձեռքբերումներ է ներկայացնելու Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը, ի՞նչ հիշարժան նորություններով է հարստացել թանգարանի արխիվը:
Անցյալ տարի Պոտսդամում գտնվող Յոհաննես Լեփսիուսի տուն-արխիվը ՀՑԹԻ-ին հանձնեց հայկական կոտորածներին վերաբերող բացառիկ նշանակություն ունեցող թվայնացված արխիվային նյութեր: Դրանց ճնշող մեծամասնությունն ուղղակիորեն վերաբերում է 1895-1897թթ․-ի համիդյան կոտորածներին ու դրանց ընթացքում սկիզբ առած որբախնամ/այրիախնամ գործունեությանը: Դրանք փաստաթղթեր են՝ նամակներ, զեկույցներ, նկարագրություններ, հաշվետվություններ: Սա Լեփսիուսի անձնական արխիվն է, մեծամասամբ ձեռագիր են, ավելի ուշ շրջանի փաստաթղթերի մեջ գնալով աճում է տպագիր նյութերի թիվը։ Փաստաթղթերի ճնշող մեծամասնությունը կա՛մ Լեփսիուսն է գրել, կա՛մ նրան ուղարկել են։ Արխիվային նյութերի թվայնացումն իրականացրել է ՀՑԹԻ «Ցեղասպանագիտական հանդես» գիտական պարբերականի խմբագրական կազմի անդամ, պ.գ.թ. Հայկ Մարտիրոսյանը՝ Գերմանիայում Ավետարանական եկեղեցու կրթաթոշակի շրջանակներում:
Ինստիտուտի գրադարանում կա «Գերմանիան, Հայաստանը եւ Թուրքիան 1895-1925 թթ. փաստաթղթեր եւ թերթեր դր. Յոհաննես Լեփսիուս-արխիվից» եռահատոր գիրքը (հեղինակ՝ Հերման Գոլց), որի առաջին հատորում նշված են արխիվային բոլոր փաստաթղթերի համարները եւ առաքողների անունները: Լեփսիուսի արխիվում մոտ 18 000 անուն նյութ է պահվում, իսկ դրանցում ներառված էջերի քանակն այս պահին որեւէ մեկին հայտնի չէ։
Բեռլինաբնակ ճարտարագետ Էդուարդ Ֆիչիճյանը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության արխիվի նյութերից ժամանակին պատճենել էր 36 փաթեթ միկրոֆիլմ (յուրաքանչյուրը 10x4x10 սմ ծավալով), որոնք վերաբերում են 1911-1921 թվականներին եւ անմիջապես առնչվում են Հայկական հարցի եւ Հայոց ցեղասպանության պատմությանը: Աշխատանքը Է. Ֆիչիճյանը կատարել է իր անձնական միջոցներով եւ միկրոֆիլմերի բնօրինակները տրամադրել է ՀՑԹԻ-ին: Դա նշանակալի համալրում է թանգարան-ինստիտուտի ֆոնդերի համար: Բեռլինից միկրոֆիլմերը տեղափոխելուն օժանդակեց Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Կարեւոր, մոտ 7-8 հուշագրություն էր պահպանել գրող Գրիգոր Ջանիկյանը՝ անցյալ դարի 60-70-ական թվականներից: Նա միշտ ցանկացել է հանձնել թանգարանին, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվել է: Մենք խնդրանքով դիմեցինք նրան, որովհետեւ կարծում էինք, որ այդ հուշագրությունները հանձնելու ժամանակն է: Դրանցից մեկը 1915 թ.-ից պահված օրագրություն էր աքսորավայրից եւ Հալեպից: Նման օրագրություններ մեզ քիչ են հասել:
Անցյալ տարի թանգարանը հարստացել է 1886 ֆոնդային միավորով, դրանք հիմնականում փաստաթղթեր, լուսանկարներ են եւ մոտ 400-ի հասնող գրքեր, որ ստացվել են որպես նվիրատվություն: Շատ արժեքավոր են Այնթապի լուսանկարները, Զմյուռնիայի աղետը պատկերող լուսանկարները: Զմյուռնիայի աղետը լուսանկարել է դանիացի մի նավաստի եւ փոխանցել իր աղջկան, որն արդեն շատ ծեր է: Նա նվիրեց մեզ, եւ մենք ընդամենը փոստային ծախսերը հոգացինք:
Չե՞ք կարծում, որ Թուրքիան չի ավարտել հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը. հայերի ֆիզիկական բնաջնջումն ու տեղահանությունն ավարտել են անցյալ դարասկզբին, սակայն հայկական ինքնությունը յուրացնելու քաղաքականությունը հետեւողականորեն շարունակում են առ այսօր: Յուրացնում են ազգային ոչ նյութական արժեքները՝ արվեստ, արհեստ, խոհանոց եւ այլն: Աշխարհի ամենահայտնի թանգարաններում հայկական հնագիտական արժեքները ներկայացված են թուրքականի անվան տակ: Ի՞նչպես է վերաբերվում թանգարան-ինստիտուտը պատմությունը կեղծելու եւ մշակութային ժառանգությունը յուրացնելու հարցերին:
Հայտնի ցեղասպանագետ, պրոֆեսոր Գրեգորի Սթենթոնը իր «Ցեղասպանության փուլերը» տեսությունում ցեղասպանության 10 փուլ է առանձնացնում, որից վերջինը նա համարում է ժխտողականությունը: Մի երեւույթ, որ մենք ավելի քան 100 տարի ականատես ենք Թուրքիայի պարագայում: Դա նրա քաղաքականության հիմնական գիծն է:
Թուրքիայի տարածքում շարունակվում է հայկական մշակութային արժեքների յուրացումը եւ դրանց ոչնչացումը: Վերջին տասնամյակներում մշակութային արժեքների ոչնչացմանը լծվել են ժողովրդական զանգվածները, ոսկու տենդ ասվածը մարդկանց մղում է քանդելու ամեն ինչ՝ սկսած գերեզմաններից վերջացրած կառույցներով: Արդեն պետությունը չի էլ զբաղվում դրանով, բնակիչներն են քանդում եւ այդ կերպ ոչնչացնում մշակութային արժեքները: Շատ եկեղեցիներ վերածվում են մզկիթների, փոխվում է դրանց նշանակությունը: Մշակութային ժառանգությունը յուրացնելու գործընթացը շարունակվում է եւ դրան ականատես են լինում Արեւմտյան Հայաստան այցելող բազմահազար ուխտավորները, նրանց միջոցով լուսանկարները հայտնվում են սոցիալական ցանցերում:
Ցեղասպանության տարիներին մեծ թալան եղավ եւ դրա մեջ զգալի տեսակարար կշիռ ունեին գորգերն ու գործվածքները: Հետագայում հայկական գորգերը տեղ գտան աշխարհի շատ թանգարաններում, դրանք ներկայացվեցին որպես թուրքական արվեստի գործեր եւ շարունակվում են այդպես ներկայացվել: Իմ խորին համոզմամբ, խնդիրը նաեւ մեր մեջ է, մենք դրան պետք է կարողանանք հակազդել մեր ունեցած նյութական արժեքներն աշխարհին մատուցելով: Մի քանի տարի շարունակ խոսվում է գորգի թանգարան ստեղծելու մասին: Մասնավոր գորգի թանգարան ստեղծելու փորձ արվեց, բայց, ցավոք, այն անվարտ մնաց: Պետությունը պետք է լծվի այդ գործին: Շատ գորգեր կան թանգարաններում, իմ խորին համոզմամբ, անհրաժեշտ է դրանք ի մի բերել, եւ գորգերին նվիրված ալբոմներ հրատարակել՝ գիտական տեքստերով: Այդպես աստիճանաբար պետք է վերականգնել պատմական ճշմարտությունը նաեւ այդ հարցում:

April 24: 1915 Genocide Commemorations Go Online During Coronavirus Crisis. Putting Faces to the Victims; Archiving Their Stories
Hetq spoke with Harutyun Marutyan, a Doctor of Historical Sciences and Director of Yerevan’s Armenian Genocide Museum-Institute Foundation (AGMI).
This year, on April 24, the traditional march to the Tzitzernakaberd Memorial will not take place. For the first time, this unique event uniting Armenians will not take place due to the demands of preventing the contagion. Do you think that this interruption will further undermine the continuity of the 52-year-old event?
I don't think this interruption will have any effect on our memory, much less that memory. It is true that our people have been visiting the memorial for 52 years, but that memory is more than 100 years old.
Even when there were no marches, people remembered the Armenian Genocide in various ways. In the Diaspora, people remembered through church ceremonies, and both in the Diaspora and in Armenia, they were remembered by telling various stories, reading books, and so on. This memory has been with us for more than a century and will not be shattered, because it is also one of the pillars of Armenian identity, which really unites Armenians of all origins in the world.
It is also a memory that unites people in the struggle for justice, for the truth, for the restoration of rights. Injustice has been done to Armenians. The world has begun to recognize and evaluate what happened. It is necessary to continue to remember and demand, and to pass that memory on to future generations.
The process of recognizing and condemning the Armenian Genocide has gained momentum around the world over the past 20 years. The epidemic that has befallen humanity today is a new challenge to the peoples of the world with its grave consequences. Will it not diminish the importance of recognizing the Armenian Genocide?
Now everyone is saying that a lot will change in the world after this pandemic, but they do not specify what exactly. I am convinced that the values for the people will not change, the struggle for justice, truth, the restoration of the rights of the oppressed peoples will continue. The spiritual values that have been passed down to us from our parents, school, and literature will not change, and this whole movement for the recognition of the genocide is in that orbit.
These are values that are permanent, that have existed for thousands of years, and I hope they will continue to do so in the future.
The Armenian Genocide Museum-Institute called on Armenians and friends of the Armenian people to commemorate the victims of the Armenian Genocide on April 24 this year using opportunities provided by the Internet. Was this initiative conditioned only by the pandemic?
The Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) planned to hold a "March of Remembrance" on April 24 this year, urging our compatriots to visit the Armenian Genocide Memorial on that day with a photo-panel of their genocide victim or survivor. Since the epidemic does not allow us to do so, we decided to move the "Memory March" to a computer-generated level.
We call on the citizens of Armenia and the friends of the Armenian people to replace their photos on Facebook on April 24 with photos of their relatives (victims or survivors) created especially for that purpose.
If there are no photos, they should at least list names and a little history about them. If there are no victims or surviving relatives, post photos of Western Armenian intellectuals, public and political figures, fidayee, private soldiers and generals who were victims of the genocide. Post photos of the treasures of the cultural heritage of Western Armenians, share them with images available to you in Western Armenia. And with just one simple note, "I remember, and I demand."
The Armenian Genocide Museum-Institute has made this a part of its work since last year.
We have a wonderful motto: "I remember. and demand," but the answer to the question "Who do I remember?" A century later, perhaps, the time has come to detail who we will remember.
We launched the “Share your family history, pass on your memory to future generations” project on our website in 2019. It did not receive a wide response.
April 24, according to the official calendar of the Republic of Armenia, is called Armenian Genocide Remembrance Day.
On that day, we all pay tribute to the memory of the innocent victims of the genocide. And who are they? After all, the victims, as well as the survivors, are people with names and surnames. If information about them is preserved, let us show it to ourselves and to the world. The planned march would show that the memory of the Armenian Genocide is strong, and I have no doubt that it is strong.
For decades, Holocaust researchers, particularly at the Yad Vashem Museum, have been trying to recover personal data from Holocaust victims. A database of victims and survivors of the Holocaust has been created, through which the names and data of about 4.7 million of the 6 million victims have been verified.
In the case of the Armenian Genocide, we cannot take any such pride because of a lack of similar achievements.
Attempts have been made, but for some reason they have remained half complete. This is a matter of many years. One way to collect this material is to contact people directly. As the descendants of the Western Armenian emigrants make up about half of the population of the Republic of Armenia today, we thought that by collecting the stories of the photos and other data they offered, we would make the archive complete as much as possible.
In the future, we will ask them to fill out questionnaires, and in this way an important step will be taken in the process of designing the database.
What achievements will the Genocide Institute-Museum present for the 105th anniversary of the genocide and what new items have been obtained?
Last year, the Johannes Lepsius House-Archive in Potsdam provided us with digitally archived materials of exceptional significance in connection with the Armenian massacres. Most of them are directly related to the Hamidian Massacres of 1895-1897 and the orphanage activities that began then.
These are documents: letters, reports and descriptions. This is the personal archive of Lepsius. The majority were either written by Lepsius or sent to him. The digitization of archival materials was carried out by a member of the editorial staff of the AGMI "Journal of Genocide Studies" scientific periodical, Ph.D. Hayk Martirosyan as part of a scholarship allocated by the Evangelical Church in Germany.
The institute's library includes the three- volume "Germany, Armenia and Turkey in 1895-1925, documents and newspapers, from the Johannes-Lepsius-Archive (by Hermann Goltz). In the first volume, the numbers of all the archival documents and the names of the senders are noted. There are some 18,000 items kept in the Lepsius archive. Presently, no one knows the number of pages they include.
Yetvart Ficiciyan, a Berlin-based engineer, once copied 36 packages of microfilm (10x4x10 cm each) from the archives of the German Ministry of Foreign Affairs, which date back to 1911-1921 and are directly related to the Armenian Cause and the Armenian Genocide.
Ficiciyandid it with his own resources and provided the original microfilms to AGMI. This is a significant addition to the museum-institute's archives. Armenian Ambassador to Germany Ashot Smbatyan assisted in shipping the microfilm rolls from Berlin.
Writer Krikor Janigian kept 7-8 diaries from the 60s and 70s of the last century. He always wanted to hand it over to the museum, but for some reason it was postponed. We asked him because we thought it was time to hand over those memoirs. One of them was a diary, from 1915, kept from the place of exile and Aleppo. We have few such diaries.
Last year, the museum was enriched with 1,886 items, mostly documents, photographs and about 400 donated books. The photos of Aintab and the photos of the Smyrna disaster are very valuable. The Smyrna disaster was photographed by a Danish sailor and passed on to his daughter. She donated it to us. We just paid for the postage.
Do you agree that Turkey has not ended the genocide against Armenians? The physical extermination and deportation of Armenians ended at the beginning of the last century, but the policy of assimilating the Armenian identity has continued to this day. Armenian archeological sites are presented as Turkish in the most famous museums of the world. What is the attitude of the AGMI to falsifying history and assimilating cultural heritage?
Well-known genocide scholar Professor Gregory Stanton singles out ten stages of genocide in his The Stages of Genocide, the last of which he considers to be denial. This is a phenomenon that we have been witnessing for more than 100 years in the case of Turkey. This is the main line of Turkey’s policy.
The assimilation of Armenian cultural values and their destruction continues in Turkey.
In recent decades, large segments of the people in Turkey have engaged in the destruction of Armenian cultural values. I’m talking about the so-called gold rush, which prompts people to destroy everything from graves to buildings.
The government no longer gets involved, letting the people to freely destroy cultural values. The process of assimilating the cultural heritage continues and is witnessed by thousands of pilgrims visiting Western Armenia, through whom the photos appear on social networks.
There was a lot of looting during the genocide, including the theft of many and rugs and fabrics.
Armenian rugs were placed in many museums around the world and were presented as works of Turkish art. They still are.
I am convinced that the problem is also in us. We must be able to counteract it by providing our material values to the world. For several years, there has been talk of creating a rugs museum. An attempt was made to create a private rug museum, but, unfortunately, it remained unfinished. The state must get involved.
There are many rugs in museums, and I am convinced that they need to be put together. Photo albums on these rugs need to be published. In this way, the historical truth must be gradually restored.