Կյանքից հեռացել է քաղաքական գործիչ, դիվանագետ Ռուբեն Շուգարյանը
Արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում հայտնել է Հայաստանի պետական, քաղաքական գործիչ, դիվանագետ, դասախոս և գիտնական Ռուբեն Շուգարյանի մահվան մասին: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Խորը վշտով հայտնում ենք, որ ապրիլի 21-ին կյանքից վաղաժամ հեռացավ ՀՀ պետական և քաղաքական գործիչ, դիվանագետ, դասախոս և գիտնական, մեր սիրելի գործընկեր Ռուբեն Շուգարյանը:
Պարոն Շուգարյանը մեծ ավանդ է ունեցել ՀՀ դիվանագիտական ծառայության համակարգի կայացման գործում: Դիվանագետի բազմամյա գործունեության ընթացքում նա իր մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ, նվիրվածությամբ և մարդկային որակներով կարողացել է լավագույնս ներկայացնել Հայաստանի ազգային շահերը և առաջ մղել ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները: Դրա արդյունքն են եղել ԱՄՆ-ի, եվրոպական մի շարք երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և մի շարք այլ ուղղություններով գրանցված ձեռքբերումները:
Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում պարոն Շուգարյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և բոլոր նրանց, ովքեր սգում են նրա կորուստը: Նոր լուսավոր մարդկային և փայլուն դիվանագետի կերպարը մշտապես վառ կմնան մեր հիշողություններում:
Ռուբեն Շուգարյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1962թ․ հոկտեմբերի 19-ին, Մոսկվայում: 1980-1985թթ․ սովորել է Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտում, իսկ 1985-1989թթ․ Երևանի պետական համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետում։ Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտից ստացել է գիտությունների թեկնածուի աստիճան (համաշխարհային պատմություն և միջազգային հարաբերություններ)։
1985-1990թթ․ դասախոսել է Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանում, 1990-1991թթ․ աշխատել է որպես ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի արտաքին գործերի փորձագիտական հանձնաժողովի ավագ փորձագետ-խորհրդատու:
1991-1993թթ․ եղել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար և արտաքին կապերի գծով օգնական:
1993-1999թթ․ զբաղեցրել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը:
1999-2005թթ․ եղել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ:2005-2008թթ․ զբաղեցրել է Իտալիայում, Իսպանիայում և Պորտուգալիայում որպես ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի (նստավայր՝ Հռոմ) պաշտոնը:2008թ-ից սկսած դասավանդում էր Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում՝ որպես հրավիրյալ դասախոս և գիտնական»:

Armenian Statesman and Diplomat Ruben Shugaryan Dead at 57
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today announcing the death of Ruben Shugaryan, a statesman, politician, diplomat, lecturer and scientist.
"We are deeply saddened to announce that on April 21, Republic of Armenia state and political figure, diplomat, lecturer and scholar, our dear colleague, Ruben Shugaryan passed away prematurely.
Mr. Shugaryan made a great contribution to the establishment of the system of the RA Diplomatic Service.
During the diplomat's many years of activity, with his high professionalism, dedication and human qualities, he was able to best represent the national interests of Armenia and advance the foreign policy priorities of the Republic of Armenia.
The result has been the development of bilateral relations with the United States and several European countries and in several other areas.
We extend our deepest condolences to Mr. Shugaryan's family members, relatives and all those who mourn his loss. The image of a new bright human and brilliant diplomat will always be vivid in our memories.”
Ruben Shugaryan's biography:
He was born on October 19, 1962 in Moscow. From 1980-1985, he studied at Yerevan's Bryusov Institute of Foreign Languages, and from 1985-1989 at the Faculty of Philosophy of Yerevan State University. He received a degree in Candidate of Sciences (World History and International Relations) from the Institute of Oriental Studies of the Armenian Academy of Sciences.
From 1985-1990 he lectured at the Yerevan Polytechnic University. From 1990-1991 he worked as a senior expert-consultant to the Committee on Foreign Affairs of the Supreme Council of the Armenian SSR.
From 1991-1993 he was the Spokesman for the President of the Republic of Armenia and a foreign relations assistant.
From 1993-1999 he served as Armenia’s Ambassador to the United States of America.
From 1999-2005 he was the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
From 2005 to 2008 he served as Armenia’s Ambassador to Italy, Spain and Portugal. to the Republic of Armenia and Portugal.
Starting in 2008, he taught at the Fletcher School of Law and Diplomacy (Tufts University) as an invited instructor.
Carl Bazarian
Ambassador Shugaryan was one of the most respected diplomats in Washington DC. He was a statesman, intellectual, and guided Armenia's emergence into the World Community. I had the great honor to work with him as a former Chairman of the Armenian Assembly. Moreover, the greatest honor was to be his friend. My utmost sincere condolences to this Armenian patriot that transformed Armenia into a respected nation state. Respectfully my condolences to Lilit and Family. Carl Bazarian