Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրենսդրական առաջարկը առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հեղինակած նախագիծը, որով փոփոխություն է առաջարկվում Հարկային օրենսգրքում: Նախագիծն ընդունվեց 109 կողմ ձայնով:
Պատգամավորն առաջարկում է փոքր և միջին ձեռնարկատերերի հարկերի ուշացումների տույժ-տուգանքների չափը նվազեցնել: Ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար հարկ վճարողը կամ հարկային գործակալը այժմ վճարում է 0.075 տոկոսի չափով տույժ: Փոփոխությունները կյանքի կոչվելու դեպքում ժամկետանց հարկ վճարողի տույժի յուրաքանչյուր օրվա գործակիցը կդառնա 0.04 տոկոս:
Մյուս նախագիծը ևս Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելուն է առնչվում, հեղինակը Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նապագահ Բաբկեն Թունյանն է: Այն ընդունվեց միաձայն` 111 ձայնով:
Պատգամավորն առաջարկում է հնարավորություն ընձեռել մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը կատարվող ներդրումների համար ծախսագրումները (ամորտիզացիոն մասհանումները) կատարել ոչ թե սահմանված նվազագույն ժամկետներում, այլ որոշել սեփական հայեցողությամբ` առնվազն մեկ տարում:

Парламент принял в первом чтении проект поправок в Налоговый кодекс
Парламент на сегодняшнем внеочередном заседании принял в первом чтении разработанный депутатом фракции “Процветающая Армения” Микаелом Мелкумяном проект поправок в Налоговый кодекс.
Депутат предлагает сократить размеры штрафов и пеней за просрочку уплаты налогов малыми и средними предприятиями. В случае осуществления изменений коэффициент пени за каждый день просрочки составит 0.04%.
Парламент принял еще один законопроект, предусматривающий внесение поправок в Налоговый кодекс. Его автор – председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
Последний предлагает предоставить возможность осуществлять амортизационные вычеты по инвестициям, которые будут осуществляться до 31 декабря 2020 г., не в установленные минимальные сроки, а по собственному усмотрению в течение как минимум года.