«39 ռուբլի էլ չունենք, որ ալյուր առնենք». 4 անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքը Ռուսաստանից չի կարողանում Հայաստան վերադառնալ
«Մեծահասակ ռուս հարևան տատիկ-պապիկ ունենք, մեզ ինչ-որ չափով օգնում են՝ կարտոֆիլ, բանջարեղեն են տալիս։ Գոնե կարողանում եմ որոշ չափով ուտելիք պատրաստել երեխաների համար։ Ես էլ նրանց եմ օգնում՝ ներարկում անում, ձեռքիցս ինչ գալիս է` անում եմ»,- ասում է Քրիստինե Խաչատրյանը։
Ընտանիքը վարձով բնակվում է Մոսկվայի շրջանի Էլեկտրոստալ քաղաքում։ Ռուսաստան են տեղափոխվել տասը տարի առաջ։ Քրիստինեն, ամուսնու և չորս անչափահաս երեխաների հետ ցանկանում են վերադառնալ Հայաստան, սակայն չեն կարողանում։
Ընտանիքի աշխատող չորս անդամներն արդեն երկու ամիս է` անգործ են՝ զրկվելով ապրուստի միջոցից։ Նրանց աշխատավայրերը փակվել են Ռուսաստանում կորոնավիրուսի տարածման և կանխարգելիչ սահմանափակումների պատճառով։
Քրիստինեի ընտանիքի հետ է բնակվում նաև նրա եղբայրը։ Քրիստինեն աշխատել է խանութներում, նրա ամուսինը, 17-ամյա որդին և եղբայրը շինարարություն են արել։
Քրիստինե Խաչատրյանն ապրիլին երկու անգամ «WhatsApp» հավելվածի միջոցով Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանության հեռախոսահամարին ուղարկել է իրենց անձնագրերը, խնդրել Հայաստան վերադառնալ ցանկացողների ցանկում ներառել իրենց անունները։ Սակայն մեծ հերթագրումների պատճառով, իրենց հերթը չի հասել, իսկ երեկ դեսպանությունից հայտնել են, որ վերադառնալ ցանկացողներն արդեն առցանց պետք է լրացնեն դիմումները։
Ընտանիքը, չաշխատելու պատճառով, ծայրահեղ ծանր վիճակում է հայտնվել։
«Ես վարպետ տղա եմ, աշխատող տղա եմ, մենակս վեց հոգու պահել եմ։ Ես էլի չեմ նեղվում, եթե աշխատանք տան, ես էլի կապրեմ։ Բայց որ սենց անտեսում են, լքված թողել են։ Գնամ օդանավակայան քնե՞մ, որ ինձ էլ ուղարկեն Հայաստան։ Ասել են՝ անձնագիր ուղարկեք, ուղարկել ենք։ Մինչ հիմա արձագանք չկա»,- ասում է Գևորգ Մաթևոսյանը՝ Քրիստինե Խաչատրյանի ամուսինը։
Ընտանիքը Ռուսաստանում բարեկամներ չունի, որպեսզի այս օրերին իրենց որոշ չափով օգնեն։ Պետությունից էլ դեռ որևէ օգնություն չեն ստացել։
«Տանտիրոջն էլ խնդրել եմ, որ գոնե այս ամսվա տան վարձը չտանք, չի համաձայնում։ Մինչ ամսի 26-ն է թույլատրել մնալ տանը, եթե չկարողանանք տան վարձը վճարենք, դուրս է հանելու։ Իրոք գումար չունենք»,- ասում է նա։
Ընտանիքը Հայաստան էլ սեփական տուն չունի, վերադառնալու պարագայում` պետք է բնակվի Քրիստինե Խաչատրյանի եղբոր տանը։ Սակայն հույս ունեն, որ Հայաստանում գոնե կկարողանան աշխատել, երեխաներին սննդով ապահովել։
«Ես Հայաստանում էլ ոչ մի բան չունեմ։ Ուղղակի Ռուսաստանում ահավոր է, եթե չաշխատեցիր, իրոք, սոված կմնաս։ 39 ռուբլի էլ չունենք, որ ալյուր առնենք, հաց թխենք։ Երեկ ընկերուհուցս եմ ալյուր բերել»,- ասում է նա։
Գևորգը երեկ գնացել է աշխատավայր` շինարարությունում աշխատելու համար վարձատրությունը ստանալու, սակայն չի ստացել այն` շինարարության կիսատ մնալու պատճառաբանությամբ:
Քրիստինեն ապրիլի 4-ին «WhatsApp»-ի միջոցով զրուցել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության աշխատակցի հետ։ Նրան տեղեկացրել է, որ ծայրահեղ ծանր վիճակում են, իրենց խնամքին ունեն չորս անչափահաս երեխա, արդեն երկու ամիս է` չեն աշխատում։ Դեսպանության աշխատակիցը հայտնել է, որ իրենք միայն օգնում են Հայաստան վերադառնալու հարցում և այլ աջակցություն չեն կարող ցուցաբերել։

No Work in Russia; Financially Strapped Family on Wait List to Return to Armenia
They moved to Russia ten years and now want to return to Armenia, with their four children. There’s no more work in Russia because of the coronavirus crisis.
"We have Russian neighbors, they’re grandparents. They help us a bit, giving us potatoes and vegetables. I can cook some food for the children at least. I also help them, giving them injections. I do whatever I can,” says Mrs. Khachatryan, who used to work in retail stores.
Her husband and brother, who also lives with the family, and her seventeen-year-old son used to work in construction.
In April, Mrs. Khachatryan twice sent their passports to the Armenian Embassy in the Russia via WhatsApp, requesting that their names be included in the list of those wishing to return to Armenia.
However, due to long queues, their turn never arrived. Yesterday the embassy announced that those who want to return must fill out the applications online.
The family’s financial situation is dire.
"I am a craftsman, a worker. I’ve taken care of six people on my own. I'm not upset anymore. If they give me a job, I'll live. But they’ve ignored us. Should I go to the airport to sleep so that I can be sent to Armenia? They said send a passport. We sent it. So far, there is no response,” says Kevork Matevosyan, Khachatryan's husband.
The family has no relatives in Russia to help them. They have not yet received any help from the state.
"I asked the landlord to delay the payment of this month’s rent. He didn’t agree. He’s allowed us to stay until the 26th. If we can't pay the rent, he will evict us. We really don't have money,” says Matevosyan.
The family has no home in Armenia. They’ll have to live with Kristineh Khachatryan’s brother if they return. They hope to at least work in Armenia and provide food for the children.
"I have nothing in Armenia either. It's just awful in Russia. If you don’t work, you’ll starve. We even don't have 39 rubles to buy flour and bake bread. I brought flour from my friend yesterday,” she says.
Yesterday, Kevork went to the construction site to get paid. Management said it couldn’t pay due to the job halt.
Kristineh spoke to a staffer at the Armenian Embassy in Moscow on April 4 via WhatsApp and explained the family’s financial plight.