Կոչ իշխանություններին՝ պահպանել կապի առնվազն երեք օպերատորների առկայությունը
Մի խումբ հասարակական կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել՝ իշխանություններին կոչ անելով Հայաստանում պահպանել կապի երեք օպերատորների առկայությունը։ Ստորեւ՝ հայտարարության տեքստը։
2019թ դեկտեմբերի 30-ին «Վեոն Արմենիա» և «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունները դիմել էին ՀՀ ՏՄՊՊՀ համակենտրոնացման թույլտվություն ստանալու նպատակով, մասնավորապես «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը նախատեսում է ձեռք բերել «Վեոն Արմենիա»-ի 100 % բաժնետոմսերը և այդ դիմումի հիման վրա ՏՄՊՊՀ-ն սահմանված կարգով վարույթ է հարուցել: Սույն թվականի մարտի 19-ին ՏՄՊՊՀ-ն, ելնելով կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում վարույթների վերաբերյալ նիստերի անցկացման հետ կապված առողջական ռիսկերից, իր N 122-Ա որոշմամբ կասեցրեց մի շարք վարույթների, ներառյալ նաև այս վարույթի, ընթացքը:
Կապի օպերատորների հնարավոր միավորման դեպքում հիմնական ռազմավարական ռիսկերից է ՀՀ տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը, մինչդեռ հեռահաղորդակցության ոլորտում երեք ուժեղ օպերատորների առկայության դեպքում այդ ռիսկը նվազում և/կամ չեզոքացվում է:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, ինչպես նաև մենաշնորհային կամ մերձմենաշնորհային դրությունների վնասակարությունը ինչպես ազատ շուկայական տնտեսությանը, այնպես էլ ժողովրդավարությանը եւ մարդու հիմնարար իրավունքների համակարգին, վճռականորեն կոչ ենք անում Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին վարույթը վերսկսելուց հետո, ելնելով իր լիազորություններից, որոշում կայացնել նշված համակենտրոնացման գործողությունը արգելելու վերաբերյալ: Այդպիսի որոշումը թույլ կտա.
- Պահպանել շարժական կապի առնվազն երեք օպերատորների առկայությունը, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի անմենակարևորը՝ ապահովել երկրի տեղեկատվական անվտանգությունը, ինչպես նաև տնտեսական մրցակցությունը և տեխնոլոգիական զարգացումը:
- Բացառել մեկ սեփականատիրոջ կողմից մեկից ավելի կապի օպերատորի սեփականատեր լինելը:
- Կապի օպերատորներին ներկայացնել այնպիսի պահանջներ, որպեսզի շարունակաբար բարելավվի ծառայությունների որակը, նրանց կողմից մատուցվող ծառայությունները տեխնիկական, տեխնոլոգիական և ֆինանսական առումով հասանելի դառնան Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում ամբողջ բնակչությանը:
Միաժամանակ, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանում գործող կապի օպերատորներին՝ այս օրերին մեր հասարակությանը, մասնավորապես, խոցելի խավերին ցուցաբերած աջակցության համար։

Armenia: NGOs, Media Groups Urge Government to Maintain a Minimum of 3 Telecom Operators
On December 30, 2019, Veon Armenia and Ucom CJSC applied to the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia for seeking consent to market concentration. In particular, Ucom CJSC plans to acquire 100% of Veon Armenia shares based on this application. SCPEC has initiated proceedings in accordance with the established procedure. On March 19, 2020, the SCPEC, due to the health risks associated with conducting sessions on proceedings in the context of the coronavirus infection, suspended the proceedings of a number of proceedings, including this proceedings, by its decision N 122-A.
The key strategic risk posed by the potential merger of telecom operators is linked with Armenia’s information security. With three strong telecom operators in the country, that risk is diminished and/or neutralized.
Based on the foregoing, as well as the harms of monopolistic or quasimonopolistic positions to the free-market economy as well as democracy and respect for human rights, we resolutely urge the State Commission for the Protection of Economic Competition to take legislative action or to implement the laws in order to:
- Maintain the existence of at least three mobile operators, which will, most importantly, safeguard the country’s information security, as well as economic competition and technological development;
- Rule out ownership of more than one telecom operators by the same owner; and
- To present to the telecom operators requirements that will ensure continuous improvement of service quality and the technical and technological accessibility and financial affordability of their services throughout the Republic of Armenia and to the whole population.
We would like to take the opportunity to extend our gratitude to Armenia’s telecom operators for the support provided to Armenian society, especially the vulnerable groups during this difficult period.