Լևոն Մնացականյանը մասնակցել է ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի նիստին
Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, ոստիկանապետ Լևոն Մնացականյանի մասնակցությամբ ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի նիստը տևեց շուրջ չորս ժամ: Լևոն Մնացականյանն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զբաղեցնում էր Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը:
Նիստի ավարտին հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հանդիպումն արդյունավետ գնահատեց:
«Ես տվել եմ բոլոր հարցերի պատասխանները, որոնք հուզել են հանձնաժողովին: Պատասխանները եղել են անմիջական, անկեղծ, ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը, ներկայացրել ենք իրականությունը, որը եղել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լևոն Մնացականյանը:
ՊԲ նախկին հրամանատարի խոսքով՝ պաշտպանության բանակը ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կատարել է իր առջև դրված խնդիրը ու հաղթանակել։
«Իհարկե, ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անենք, էնքան անելիքներն ավելի շատ են»,-ասաց նա:
Հարցին՝ արդյոք օպերատիվ-հետախուզական տվյալների պակաս եղե՞լ է, Մնացականյանը չպատասխանեց։
«Հարցեր կան, որոնք դեռ պետք է ճշտվեն, արդեն հանձնաժողովը կորոշի, եթե կարիք լինի ներկայացնելու, կներկայացնի»,-ասաց նա:
«Ինչո՞ւ նախորդ իշխանությունը չէր հանրայնացնում պատերազմի ժամանակ ծագած բացթողումների խնդիրը» ,- հետաքրքրվեցին լրագրողները։ Լևոն Մնացականյանը պատասխանեց, որ ՊԲ-ի ու գլխավոր շտաբի համատեղ վերլուծության տվյալներ են առկա, որոնց հիման վրա որոշ որոշումներ հիմա ընթացքի մեջ են:
Դիտարկմանը, թե պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ ասում էր, թե կորցրած տարածքները ութ հարյուր հեկտար են, ապա՝ չորս հարյուր, Լեւոն Մնացականյանն արձագանքեց՝ իրենց հաշվարկներով չորս հարյուր է:
«Հետքի» հարցին, թե ինչու է ազատվել ՊԲ հրամանատարի պաշտոնից, Մնացականյանը պատասխանեց. «Նպատակահարմար է գտնվել, այդպես է որոշվել»:
Արցախում քաղաքական փոփոխություններից հետո նախկին պաշտոնին վերադարձի հնարավորության մասին հարցին ի պատասխան՝ Մնացականյանն ասաց. «Ես հիմա պաշտոն եմ զբաղեցնում, զբաղված եմ իմ աշխատանքով»:

Левон Мнацаканян принял участие в заседании комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны
Бывший командующий Армией обороны Арцаха Левон Мнацаканян принял участие в заседании временной комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны 2016 года парламента Армении. Заседание длилось около четырех часов. Отметим, что во время этих событий Л.Мнацаканян занимал должность командующего Армией обороны.
По завершении заседания председатель комиссии Андраник Кочарян назвал встречу результативной.
“Я дал ответы на все вопросы, которые волновали комиссию. Ответы были искренними и непосредственными. Я представил ситуацию, которая была во время апрельской войны”,- сказал на встрече с журналистами Левон Мнацаканян.
По словам бывшего командующего АО, во время апрельской войны армия выполнила поставленную перед ней задачу и одержала победу.
На вопрос, можно ли говорить о нехватке оперативно-разведывательных данных, Мнацаканян не ответил.
“Есть вопросы, которые нуждаются в уточнении. Если комиссия решит, что таки данные нужно представить, то они будут представлены”,- отметил бывший командующий АО.
“Почему предыдущая власть не говорила об упущениях, которые имели место во время апрельской войны?” – поинтересовались журналисты. По словам Левона Мнацаканяна, есть данные совместного анализа, проведенного Армией обороны и Генштабом, на основании которых сейчас осуществляются некоторые решения.
Касаясь того, что бывший президента РА Серж Саргсян сперва говорил, что сданные территории составляют 800 гектаров, а потом заявил о 400 гектарах, Л.Мнацаканян отметил, что по их расчетам площадь этих территорий 400 га.
На вопрос Hetq.am, почему он был отстранен от должности командующего Армией обороны, Мнацаканян сказал: “Целесообразным было признано такое решение”.
Говоря о возможности возвращения на прежнюю должность вследствие политических изменений в Арцахе, Левон Мнацаканян отметил: “Сейчас я занимаю должность, выполняю свою работу”.
Напомним, что на предыущем заседании парламентской комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны присутствовал третий президент РА Серж Саргсян.