Խորհրդարանը քննարկում է արտակարգ դրության պայմաններում պարետի լիազորությունների հստակեցման նախագիծը
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվում է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու Կառավարության օրենսդրական առաջարկը: Նախագծի հիմնական զեկուցող, արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանի խոսքով` փոփոխություններով առաջարկվում է պարետի ու պարետատան դերը հստակեցնել, սահմանել պարետի կոմից ընդունվող ակտերի բնույթը:
Ըստ առաջարկի` սահմանվել է, որ պարետն արտակարգ դրության ռեժիմի պայմաններում կարող է ընդունել ակտեր, այդ թվում` ենթաօրենսդրական նորմատիվ ակտեր:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը հետաքրքրվեց` եթե այս նախագծով փոխվարչապետը օժտվում է նորմատիվ ակտեր ընդունելու լիազորությամբ, ինչպես է հետադարձ ուժ տրվելու նախորդ որոշումներին:
«Արդյոք սրանով չենք ընդունում այն փաստը, որ փոխվարչապետը մինչև այսօր նման լիազորություններ չի ունեցել»,-հարցրեց նա:
Փոխնախարարն արձագանքեց, որ Սահմանադրության 152-րդ հոդվածի համաձայն` փոխվարչապետն արդեն իսկ նման լիազորությամբ օժտված է` ընդունել ենթաօրենսդրական նորմատիվ ակտեր:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ նկատեց, որ այս փաթեթով Կառավարությունն ըստ էության մինչ այսօր ընդունած որոշումներն է օրինականացնում:
«Պարետը նորմատիվ իրավական ակտեր ընդունելու իրավունք չուներ, բայց օրինականացնում եք ու հետադարձ ուժ տալիս: Ավելի քան 10 հազար մարդու նկատմամբ վարչական արձանագրություններ են կազմվել, ու մարդիկ տուգանվել են, արդյոք չեք կարծում, որ պետք է չեղարկեք այդ տուգանքները»,-հարցրեց նա` դիմելով փոխնախարարին:
Ռաֆիկ Գրիգորյանն արձագանքեց` ոչ իրավաչափ ակտեր չեն ընդունվել:
«Սահմանադրությունը նախատեսում է ակտեր ընդունելու հնարավորություն, մենք օրենսդրական կարգավորումներն առավել հստակեցնում ենք: Քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը կառավարության որոշմամբ ու վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով է կարգավորվում»,-ասաց Գրիգորյանը:

Парламент обсуждает проект, уточняющий полномочия коменданта в условиях чрезвычайного положения
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается представленный правительством проект поправки в закон РА “О правовом режиме чрезвычайного положения”. По словам основного докладчика, заместителя министра юстиции Рафика Григоряна, поправки призваны уточнить роль коменданта и комендатуры, характер принимаемых комендантом актов.
В частности, установлено, что в условиях режима чрезвычайного положения комендант может принимать акты, в том числе подзаконодательные нормативные акты.
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Аркадий Хачатрян поинтересовался, не признаем ли мы тем самым, что вице-премьер до сих пор не имел подобного полномочия. Замминистра пояснил, что по статье 152 Конституции вице-премьер уже наделен полномочием принимать подзаконодательные акты.
Лидер “Просвещенной Армении” Эдмон Марукян заметил, что этим пакетом правительство, по сути, узаконивает принятые до сих пор решения.
“Комендант фактически не имел права принимать нормативные правовые акты, и мы их узакониваем и придаем обратную силу. В отношении более 10 тысяч граждан составлены административные протоколы, люди оштрафованы. Не думаете ли вы, что следует отменить эти штрафы?” – обратился Э,Марукян к заместителю министра.
“Конституция предусматривает возможность принятия актов. Мы лишь вносим уточнения в законодательные регулирования”,- сказал Григорян.