«Եկե՛ք, ապացուցե՛ք, որ այդ գումարը կա». Բաբկեն Թունյանը ԼՀԿ-ին հրավիրեց ցույց տալու ազատ 300 միլիարդ դրամի տեղը
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվում է 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու Կառավարության օրենսդրական առաջարկը: Այս փոփոխությամբ առաջարկվում է 160 միլիարդ դրամով բյուջեի դեֆիցիտը (պակասուրդը) մեծացնել` համավարակի տնտեսական հետևանքները չեզոքացնելու համար:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում նշեց` քանի որ բյուջեի փոփոխությունն ուղղված է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքները չեզոքացնելուն, ուստի մի քանի թվեր կհնչեցնի:
«Միայն սոցիալական միջոցառումներով դրամական աջակցություն է ստացել ավելի քան 380 հազար մարդ, աջակցության չափերը տարբեր են, բայց այդքան մարդ գումար է ստացել: Սրան պետք է գումարել նաև կոմունալ վճարումների ծախսերը, այդ դեպքում թիվն ավելի մեծ է»,-ասաց Թունյանը:
Պատգամավորի խոսքով` Կառավարության աջակցության առաջին միջոցառման շրջանակում շուրջ 300 ընկերություն է վարկավորվել` ստանալով 21 միլիարդ դրամի աջակցություն: Երկրորդ միջացառման շրջանակում, որը վերաբերում է գյուղատնտեսության ոլորտին, վարկավորվել է շուրջ 5000 անձ:
Երրորդ միջոցառման շրջանակում աջակցություն է ստացել 400-ից ավելի ընկերություն:
«Հինգերորդ միջոցառումը, որը աշխատավարձի ֆոնդի մոտավորապես 20 տոկոսի չափով միանվագ աջակցություն է ենթադրում, սրա շրջանակում 12 հազար ընկերություն է սուբսիդավորվել, ընդհանուր շահառուների թիվը 15 հազար է: Տասներորդ միջացառման շրջանակում, որը վերաբերում է միկրոբիզնեսին, 3000 սուբյեկտի է վերաբերում, շահառուների թիվը 5700 է»,- ասաց Բաբկեն Թունյանը:
Ինչ վերաբերում է ութերորդ միջոցառմանը, որի շրջանակում վարձու աշխատողներին 68 հազարից 136 հազար դրամի աջակցություն է տրվում, ապա Թունյանի խոսքով այն վերաբերում է մոտ 44 հազար տնտեսվարողների, որից 5-6 հազար ՍՊԸ-ներ են:
«Իհարկե, այս միջոցառումները դեռ ամբողջական չեն, նոր միջոցառումներ էլ կլինեն: Կլինեն միջոցառումեր, որոնք գործընկեր պատգամավորների առաջարկներն են»,- ասաց նա:
Քաղաքական մեծամասնության պատգամավորն անդրադարձավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի առաջարկին` 100 հազարական դրամ բաժանել 250 հազար ընտանիքի, որն արդեն մի քանի օր է՝ քննարկվում է:
«Երկու օրվա քննարկումից հետո պարզվեց այն, որ ի սկզբանե եթե ասում էիք 300 միլիարդ դրամի ազատ միջոց կա, արդեն այսօր այդ այդ 300 միլիարդ դրամն իջավ 100 միլիարդ դրամի: Ես առաջարկում եմ «Լուսավոր Հայաստանի» մեր գործընկերներին վաղը մինչ 12:00 կամ ուրիշ օր կարող է լինել, գալ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով, գալ թղթով, գրիչով համակարգչով ու խնդրում եմ ցույց տալ այն 100 միլիարդ դրամը, որը ազատ դրված է ու կարելի է բաժանել ժողովրդին: Ձեր ասելով եթե գումարը կա ազատ է, ու չենք բաժանում մարդկանց, որ կարողանան սնունդ ու դեղորայք գնել, նշանակում է ժողովրդի թշնամին ենք: Եկե՛ք, ապացուցե՛ք, որ էդ գումարը կա ու իրոք չենք ուզում բաժանել»,- ասաց Թունյանը:
Ըստ պատգամավորի` քաղաքական տեսանկյունից այդ գումարը մարդկանց բաժանելն առաջին հերթին կբխեր Կառավարության շահից:
«Կարելի էր ինչ կա բաժանել՝ որպես սոցիալական աջակցություն, լավամարդ դուրս գալ, հետո ամիսներ կամ տարի անց կանգնել փաստի առաջ: Օրը, ժամը ուք ասե՛ք, հարգելի՛ գործընկերներ, մենք պատրաստ ենք ձեզ լսել»,-ասաց Թունյանը` հայացքն ուղղելով դեպի ԼՀԿ:

“Докажите, что эта сумма есть”: Бабкен Тунян предложил “ПА” сказать, где имеются свободные 300 млрд драмов
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается представленный правительством проект поправки в закон РА “О госбюджете 2020 года"
Проектом предлагается увеличить дефицит бюджета на 160 млрд драмов с целью устранения экономических последствий пандемии коронавируса.
Председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян в своем выступлении привел несколько цифр: “Только в рамках социальных мероприятий более 380 тысяч человек получили денежную помощь. Прибавьте к этому расходы на коммунальные платежи, и эта цифра значительно увеличится”.
По словам депутата, в рамках первой программы содействия правительства около 300 компаний получили кредит на общую сумму 21 млрд драмов. В рамках второй программы, которая касается сельского хозяйства, около 5000 человек получили кредиты. И в рамках третьей программы помощь получили более 400 компаний.
“Пятое мероприятие направлено на субсидирование 12 тысяч компаний и предполагает оказание единовременной помощи в размере 20 процентов от фонда заработной платы. Общее число бенефициаров этого мероприятия составляет 15 тысяч. Десятое мероприятие касается микробизнеса, число бенефициаров – 5700”,- сообщил Бабкен Тунян.
Касаясь восьмого мероприятия, в рамках которого наемным работникам выделяется помощь в размере от 68 тысяч до 136 тысяч драмов, Тунян отметил, что оно охватывает 44 тысячи хозяйствующих субъектов, в том числе 5-6 тысяч ООО.
По словам председателя комиссии, предусмотрено осуществить новые мероприятия, которые будут разработаны на основе предложений депутатов.
Представитель политического большинства коснулся также предложения лидера оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Эдмона Марукяна раздать 250 тысячам семей по 100 тысяч драмов. “После двухдневных обсуждений выяснилось, что если вначале говорилось о наличии свободных 300 млрд драмов, то сейчас говорят лишь о 100 млрд. Я предлагаю нашим коллегам из фракции “Просвещенная Армения” завтра до 12.00 или в какой-либо другой день прийти в комиссию по экономическим вопросам и на бумаге или на компьютере показать, где имеются те свободные 100 млрд драмов, которые можно раздать народу. Докажите, что эти деньги действительно есть, но мы не хотим раздать их людям, чтобы они купили еду и лекарства. Эти деньги, конечно, можно раздать, а через несколько месяцев или год встать перед фактом. Уважаемые коллеги, назовите день и время встречи. Мы готовы вас выслушать”,- сказал Тунян, обращаясь к депутатам от “Просвещенной Армении”.