Ըստ Փաշինյանի՝ աջակցության ծրագրից օգտվել են նաև բանկում ավանդ ու հաշիվներում զգալի գումար ունեցողները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ` սոցիալական աջակցությունը 100 տոկոսով թիրախավորված հասցնելու համար հարկավոր է եկամուտների համընդհանուր տարեկան հայտարարագրի մեխանիզմ ներդնել: Այս մասին խորհրդարանում կառավարության գործունեության 2019 թվականի կատարողականի քննարկմանն ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով կառավարության հակաճգնաժամային իններորդ ծրագրի մասին, որը թույլ է տալիս քաղաքացիներին ներկայացնել իրենց տվյալները և ստանալ համապատասխան աջակցություն, վարչապետն ասաց.
«Երեկ քննարկում էինք մեր ծրագրերի արդյունավետությունը, և պարզվում է` մեր իններորդ ծրագրի մասնակիցներից հիսուն դեպք ունենք, երբ մարդը բանկում 20 միլիոն և ավելի ավանդ ունի, և եկել պետությանը հայտնում է, որ օգնության կարիք ունի»:
Փաշինյանի խոսքով` նույնիսկ արձանագրվել է, որ այդ ծրագրից օգտված 70 անձանց բանկային հաշիվներում 1 միլիարդ գումար կա:
«Հետևաբար լավ մեխանիզմը համընդհանուր հայտարագիրն է: Ժողովու՛րդ, լավ առիթ եղավ, եկե՛ք համընդհանուր հայտարագրի մասին նախագիծ ներկայացնենք»,-ասաց Փաշինյանը` հայացքն ուղղելով գործադիրի անդամներին:
Ըստ վարչապետի՝ կարելի է հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից այդ համակարգը ներդնել:
«Այն մեծ երաշխիք է, որ սոցիալական ծրագրերը հարյուր տոկոսով ճշգրտություն կունենան»,- եզրափակեց կառավարության ղեկավարը:

Программой помощи воспользовались даже граждане, имеющие в банке крупные вклады и счета – Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая сегодня в ходе обсуждения в Национальном Собрании доклада о выполнении программы деятельности правительства 2019 г., выразил убежденность, что для обеспечения 100-процентной адресности социальной помощи правительства необходимо внедрить механизм всеобщего годового декларирования доходов.
Говоря о девятой антикризисной программе правительства, которая позволяет гражданам представлять свои данные и получать соответствующую помощь, премьер отметил: “Вчера, когда мы обсуждали эффективность наших программ, выяснилось, что в рамках нашей девятой программы зафиксирован случай, когда у человека в банке имелся вклад на сумму более 20 миллионов драмов, но он обратился к государству для получения помощи”.
По словам Пашиняна, оказалось также, что на счетах воспользовавшихся этой программой 70 граждан имеется 1 миллиард драмов.
“Поэтому лучшим механизмом является всеобщее декларирование. И это хороший повод представить проект закона о всеобщем декларировании”,- сказал Пашинян, обращаясь к членам правительства.