Գործադիրի նիստը մեկնարկեց երկրում կապիտալ շինարարական աշխատանքների մասին քննարկմամբ
Կառավարության մայիսի 7-ի նիստը վարում էր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։ Մինչ նիստի օրակարգին անցնելը՝ վերջինս անդրադարձավ երկրում պլանավորված կապիտալ շինարարություններին։
Փոխվարչապետը հիշեցրեց, որ երեկ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով ազդարարեց, որ այս տարի կապիտալ շինարարության ոլորտում էական ծրագրեր կան։ Խոսքը նվազագույնը 100 օբյեկտի նախագծման և շինարարության մասին է։
Փոխվարչապետը Քաղաքաշինության կոմիտեի առաջին տեղակալի պարտականությունները կատարող Արմեն Ղուլարյանին խնդրեց մանրամասնել՝ ինչ ծրագրերի մասին է խոսքը, և ինչ փուլում են նախագծման աշխատանքները։
Արմեն Ղուլարյանը նշեց, որ այսօր մշակվում է 74 կրթական, մշակութային և մարզական նշանակության օբյեկտների նախագծման աշխատանք, դրանց մի մասն արդեն ավարտվել է, մի մասն էլ ավարտման փուլում է, մյուս մասն էլ կավարտվի հուլիս, օգոստոս ամիսներին։ Պատրաստ են նաև ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրատվությամբ 30-ից ավելի օբյեկտների նախագծային աշխատանքներ։
Ընդհանուր առմամբ, այսօր 111 կրթական, մշակութային օբյեկտների նախագծային աշխատանքներ ավարտված կամ ավարտման փուլում են։ Դրանցից 90 օբյեկտի շինարարության մրցույթները նախնական պայմանավորվածությամբ կիրականացնի քաղաքաշինության կոմիտեն։ Մյուս 21 և ավելի օբյեկտներինը, որոնք հիմնականում նորոգման աշխատանքներ են, կիրականացվի ԿԳՄՍ նախարարության պատվիրատվությամբ։ 12 առողջապահական նշանակության օբյեկտների նախագծային աշխատանքները նույնպես ընթացքի մեջ են և կավարտվեն նույն ժամանակահատվածում։
«Շինարարական աշխատանքները պատշաճ կազմակերպելու համար սկսել ենք քննարկումներ շինարարական կազմակերպությունների, նաև անհատ շինարարների հետ՝ փորձելով արդեն կազմակերպել և սկսել ամբողջական ընթացքը»,- հայտնեց Քաղաքաշինության կոմիտեի առաջին տեղակալը։
Տիգրան Ավինյանը կարևորեց այս տարի տեմպերի առումով մի փոքր ավելի առաջանցիկ քաղաքականության որդեգրումը, քանի որ նմանատիպ ծավալի կապիտալ շինարարության աշխատանքներն ակնհայտորեն երկրի տնտեսության համար էական նշանակություն ունեն։
Ըստ փոխնախարարի՝ այս ծրագրերը պիտի լինեն առաջնահերթությունների եռյակում։
ԿԳՄՍ նախարարն էլ նշեց, որ 5 մլրդ դրամի նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր նախարարությունն արդեն ունի։
«Ըստ էության, շինարարություններն իրականացվելու են Հայաստանի ամբողջ տարածքում, ինչը կնշանակի, որ շինարարական ընկերությունները բոլոր մեր համաքաղաքացիներին, որոնք հնարավորություն չեն ունեցել կորոնավիրուսի հետ կապված մեկնելու արտագնա աշխատանքի կամ այս պահին ունեն աշխատանքի խնդիր, կներգրավեն այս գործընթացների մեջ։ Սրանք 22 մոդուլային դպրոցներ են, բազմաթիվ քոլեջներ և ուսումնարաններ, մշակութային օբյեկտներ են, որոնց մի մասը վերակառուցվում է, մյուս մասն ունի տարբեր տեխնիկական խնդիրներ և վերազինվում է՝ տանիքից մինչև ջեռուցման համակարգեր»,- նշեց Արայիկ Հարությունյանը։

Заседание правительства началось с обсуждения вопроса о капитальном строительстве
Сегодняшнее заседание правительства вел вице-премьер Тигран Авинян. Перед тем, как приступить к повестке заседания, вице-премьер коснулся вопроса запланированного в стране капитального строительства.
Т.Авинян напомнил о том, что премьер-министр Никол Пашинян, выступая вчера в Национальном Собрании, заявил, что в этом году в сфере капитального строительства намечены крупные программы. Речь идет о строительстве как минимум 100 объектов.
Вице-премьер попросил врио первого заместителя председателя Комитета градостроительства Армена Гуларяна рассказать, о каких программах идет речь и на каком этапе находятся проектные работы.
Армен Гуларян отметил, что сегодня в процессе проектирования находятся 74 образовательных, культурных и спортивных объекта. Эти работы будут завершены в июле-августе. Готов также заказ Министерства образования, науки, культуры и спорта на проектирование более 30 объектов.
На сегодняшний день завершено или близится к завершению проектирование 111 образовательных и культурных объектов.
В процессе выполнения находятся и работы по проектированию 12 объектов сферы здравоохранения.
Тигран Авинян отметил важность обеспечения опережающих темпов капитального строительства, поскольку такой объем строительных работ будет иметь существенное значение для экономики страны.
“Строительство будет осуществляться на всей территории Армении, а это означает, что строительные компании, все наши соотечественники, которые из-за пандемии коронавируса не смогли уехать на заработки или столкнулись с трудностями в вопросе трудоустройства, будут вовлечены в эти работы. Речь идет о строительстве 22 модульных школ, многочисленных колледжей и техникумов, культурных объектов, часть которых реконструируется, часть имеет технические проблемы, которые необходимо устранить”,- сказал министр ОНКС Араик Арутюнян.