Շտապօգնության 12 բժիշկ կորոնավիրուսով վարակված է
Շտապօգնության 12 բժիշկ կորոնավիրուսով վարակված է, նրանք մեկուսացված են բժշկական կենտրոններում։ Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
Թագուհի Ստեփանյանը չթաքցրեց, որ ունեցել են բժիշկներ, ովքեր կորոնավիրուսի պայմաններում հրաժարվել են աշխատել. «Բնականաբար ըմբռնումով ենք մոտեցել։ Մանավանդ տարիքի հետ կապված՝ ունենք բժիշկներ, բուժքույրեր, ովքեր 55 տարեկանից բարձր են և ընդհանրապես յուրաքանչյուր բժիշկ, բուժքույր կամ վարորդ, ով չի ցանկացել նման իրավիճակում աշխատել, ըմբռնումով ենք մոտեցել։ Եղել են դեպքեր, երբ արձակուրդ են վերցրել»,- ասաց Ստեփանյանը։
Ապրիլին Երեւանի քաղաքապետի կողմից գումար է հատկացվել«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ին, որն ուղղվել է շտապօգնության բժիշկների, բուժքույրերի և վարորդների պարգևատրմանը։ Բժիշկները պարգևատրվել են 95 հազար դրամի չափով, բուժույրերն ու վարորդները՝ 70 հազար դրամով։
Ըստ Թագուհի Ստեփանյանի՝ տեղաշարժման սահմանափակումների մեղմացումից՝ մայիսի չորսից հետո, շտապօգնության կանչերը չեն ավելացել։ Ստեփանյանը տեղեկացրեց, որ շտապօգնությունն օրական ստանում է 600-650 կանչ, որը հունվար-փետրվարի համեմատ նվազել է. երբ կանչերի թիվը հասնում էր 900-950-ի։
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրենի խոսքով՝ մարտ ամսից մինչ մայիսի 6-ը կորոնավիրուսի կասկածով հիվանդանոց է տեղափոխել 2333 քաղաքացի, որոնք ունեցել են սուր շնչառական խնդիրներ, թոքաբորոբ։
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրենի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրենց աշխատանքի ծարաբեռնվածությունը չի մեծացել.«Կանչի մեկնելիս մենք չգիտենք՝ ինչ կանչ ենք սպասարկելու։ Եթե կասկած է լինում կորոնավիրուսով վարակված հիվանդի մոտ, այդ ժամանակ արդեն հիվանդը տեղափոխվում է համապատասխան հիվանդանոց, որ ախտորոշվի կորոնավիրուս է, թե ոչ։ Այնուհետ մենք նորմալ հասնում ենք մեր նորմալ կանչերին։ Բոլորովին աշխատանքը չի խաթարվում»,- նշեց նա։
Թագուհի Ստեփանյանը վստահեցրեց, որ շտապօգնության մեքենաների պակաս չկա։ Եթե անգամ այս օրերին շտապօգնության մեքենաները վթարի են ենթարկվում կամ անսարքանում, դրանց վերանորոգումը բավականին արագ կազմակերպվում է, իսկ եթե շատ ժամանակ է պահանջվում, շահագործման են դուրս բերվում պահուստային մեքենաները։
Ըստ «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրենի՝ իրենք այս պահին որևէ բանի անհրաժեշտություն չունեն։ Ասաց՝ կորոնավիրուսի տարածման առաջին դեպքից հետո ձեռք են բերել պաշտպանիչ միջոցներ, համապատասխան հագուստ։
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը քաղաքացիներին հորդորեց կիրառել պաշտպանիչ միջոցներ. «Եթե թուլացրել են որոշ պայմաններ, դա չի նշանակում, որ ամեն ինչ վերջացել է մեր երկրում»,- նշեց նա։

В Ереване 12 врачей скорой помощи заражены коронавирусом
Директор ЗАО ”Скорая помощь” мэрии Еревана Тагуи Степанян сегодня на пресс-конференции сообщила, что 12 врачей заражены коронавирусом и изолированы в медицинских центрах.
По словам директора, были сотрудники, которые отказались работать в условиях распространения коронавируса. “Мы, естественно, подошли к этому с пониманием, поскольку у нас есть врачи, медсестры и водители, которым больше 55 лет, и они не захотели работать в такой ситуации. Были сотрудники, которые взяли отпуск”,- сказала Т.Степанян.
В апреле мэр Еревана выделил ЗАО “Скорая помощь” денежные средства, которые были направлены на выплату премий врачам, медсестрам и водителям. Врачи получили по 95 тыс.драмов, медсестры и водители – по 70 тыс. драмов.
После 4 мая, то есть после смягчения действовавших в стране ограничений на передвижение, количество вызовов неотложной помощи не увеличилось. Сейчас ЗАО “Скорая помощь” получает по 600-650 вызовов в день, что меньше, чем в январе-феврале, когда этот показатель достигал 900-950.
В период с марта по 6 мая с подозрением на коронавирусную инфекцию в больницы было доставлено 2333 гражданина, у которых имелись проблемы с дыханием, пневмония.
“Выезжая на вызов, мы не знаем, какого больного нам предстоит обслужить. Если есть подозрение на коронавирус, то мы доставляем пациента в соответствующую больницу, где проводится тест. После этого едем на другие вызовы. Наша работа от этого не страдает”,- заверила директор. По ее словам, они ни в чем не испытывают нехватку, в том числе и в машинах скорой помощи. С первых же дней распространения коронавируса служба “Скорой помощи” приобрела для своих сотрудников все необходимые средства защиты, соответствующую одежду.
Напоследок наша собеседница призвала граждан использовать средства защиты. “Если некоторые ужесточения отменили, это не значит, что в нашей стране пандемия закончилась”,- сказала Тагуи Степанян.