Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանը և Անուշավան Դանիելյանը երաշավորություն տվեցին Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության համար
Հայաստանի նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը Երևանի ընդհանուր իրավասության Շենգավիթի նստավայրում էին։ Եկել էին անձնական երաշխավորություն ներկայացնելու Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության համար։ Սա նշանակում է, որ Արցախի և Հայաստանի նախկին վարչապետներն իրենց խոսքով և դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցված դրամական միջոցով երաշխավորում են Հայաստանի երկրորդ նախագահի պատշաճ վարքագիծն՝ ազատության մեջ։
Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը դատարան էր ներկայացվել շուրջ երկու ամիս առաջ՝ մարտի 16-ին, սակայն դրանից հետո նիստեր տեղի չեն ունեցել։ Մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստը հետաձվեց, ապա պարզ դարձավ, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վիրահատվել է։ Մեկ ամիս անց՝ ապրիլի 17-ին, նա վերադարձավ աշխատանքի, սակայն նույն օրը նորից արձակուրդ մեկնեց՝ կապված առողջական խնդիրների հետ։ Այս երկու ամիսների ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները բազմիցս խոսել են այն մասին, որ դատավոր Դանիբեկյանի՝ առողջական խնդիրներ ունենալու պայմաններում խափանման միջոցի գործի քննությունը պետք է մակագրվի այլ դատավորի, սակայն Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը այլ դատավորի չմակագրեց գործի քննությունը։
Միջնորդությունն այսօր քննում է դատավոր Աննա Դանիբեկյանն, ով երեկվանից նորից աշխատում է։
Այսօրվա դատական նիստը մեկնարկեց առանց ծափահարությունների։ Քոչարյանի աջակիցներին ու ընդդիմադիրներին նիստերի դահլիճ մուտք գործել չի թույլատրվել։ Ներսում միայն ԶԼՄ ներկայացուցիչներ են, ըստ որում՝ մեծ մասամբ՝ օպերատորներ, կա նաև մեկ-երկու լրագրող, որոնք առանց օպերատորների են աշխատում։ Այս ամենը պայմանավորված է Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պայմաններում դատարանում անվտանգությունն ապահովելու հանգամանքով։
Չնայած դրան՝ դատարանի շենքի դիմաց բազմաթիվ քաղաքացիներ են հավաքված։ Ոստիկանությունը պարբերաբար նրանց հորդորում է սոցիալական հեռավորություն պահպանել։
Քոչարյանի համար երաշխավորություն ներկայացրած անձինք րոպեներ առաջ եկել էին նիստերի դահլիճ։ Նրանք բանավոր կերպով ևս երաշխավորեցին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ազատության մեջ պատշաճ վարքագիծ կդրսևորի, ապա ստորագրեցին երաշխավորության պայմանը խախտելու դեպքում սպասվող պատասխանատվության մասին զգուշացված լինելու վերաբերյալ գրության տակ։

Бывшие премьер-министры Армении и Арцаха поручились за Роберта Кочаряна
Бывшие премьер-министры Армении Карен Карапетян, Хосров Арутюнян, Вазген Манукян и бывший премьер-министр Арцаха Анушаван Даниелян прибыли сегодня в ереванский суд общей юрисдикции в административном округе Шенгавит. Экс-премьеры намерены поручиться за второго президента РА Роберта Кочаряна, чтобы он вышел на свободу. Это означает, что бывшие главы правительств Армении и Арцаха своим словом и перечисленными на депозитный счет суда денежными средствами гарантируют надлежащее поведение экс-президента на свободе.
Ходатайство об освобождении Кочаряна под личное поручительство бывших премьеров было представлено в суд около двух месяцев назад, 16 марта, однако после этого заседания суда не проводились. Назначенное на 17 марта заседание было отложено в связи с болезнью судьи Анны Данибекян. Спустя месяц, 17 апреля, судья вышла на работу, но в тот же день оформила отпуск по состоянию здоровья. В течение последних двух месяцев адвокаты Роберта Кочаряна неоднократно заявляли о том, что в связи с болезнью судьи Данибекян дело об избрании меры пресечения в отношении их подзащитного необходимо передать другому судье, однако ереванский суд общей юрисдикции не пошел на этот шаг.
На сегодняшнем заседании ходатайство защитников Кочаряна опять рассматривает Анна Данибекян.
Заседание началось без привычных аплодисментов, поскольку сторонникам и оппонентам Кочаряна не разрешили зайти в зал. Внутри находились только представители СМИ, причем в основном операторы. Это обусловлено соображениями безопасности в условиях распространения в Армении коронавируса.
Несмотря на это, перед зданием суда собралось большое число граждан, которых полиция постоянно призывала сохранять социальную дистанцию.
Прибывшие на заседание поручители в устной форме гарантировали надлежащее поведение Роберта Кочаряна на свободе, после чего подписали документ о том, что они предупреждены об ответственности, которую понесут в случае нарушения условий поручительства.