Ջրի վրա հիմնված Սիս գյուղում խմելու և ոռոգման ջուր չունեն
1988թ.-ին, երբ Արցախյան հակամարտության հետեւանքով Ադրբեջանի Բաքու, Կիրովաբադ, Շամխոր եւ այլ քաղաքներից բռնագաղթած հայերի առաջին խումբը հասավ Արարատի մարզի ադրբեջանաբնակ Սիս գյուղ, ադրբեջանցիների մի մասը դեռեւս գյուղում էր: Նախնական պայմանավորվածությամբ նրանք տները փոխանակել էին տեղի ադրբեջանցիների հետ, բայց երբ տեղ էին հասել, գյուղում կատարյալ խառնաշփոթ էր սկսվել տների բաշխման հետ կապված: Դրան գումարած՝ գյուղական տներն ու կենցաղը բոլորովին չէին համապատասխանում քաղաքաբնակների պատկերացումներին։
Նորեկներին խաղաղեցնելու ու տեղավորելու գործը հանձնարարվում է Սիսի միակ հայ ընտանիքի ավագին՝ Հայկազ Շաբոյանին, որը գյուղի դարբինն էր:
«Հորս կանչեցին շրջկոմ ու գյուղապետ նշանակեցին: Ահավոր խառնաշփոթ էր, հայերի տները լավն էին, թուրքերը նախապես գնում, տեսնում էին տները՝ նրանց այնտեղից ուղարկում էին։ Հայերը գալիս էին այստեղ, տեսնում էին լավը չէ, ուզում էին մեկին հանել, մյուսին տեղավորել այդ տանը եւ այլն»,- վերհիշում է Հայկազ Շաբոյանի դուստրը՝ Սեդա Շաբոյանը:
Մինչեւ 1988թ.-ը Սիսում մեկ հայ ընտանիք է բնակվել, 20 քուրդ ընտանիք, մնացածը ադրբեջանցիներ են եղել։ Գյուղի բնակչության էթնիկ կազմը հիմնովին փոխվեց 1988-89 թվականներին: Քաղաքաբնակ հայությունը, ձմռան շեմին հայտնվելով այստեղ, երկրորդ ցնցումն էր ապրել իրեն անծանոթ գյուղական կենցաղից:
«Շատ ցուրտ ձմեռ էր, երբ եկան, վառարանները չէին կարողանում վառել, գարնանը չէին կարողանում հողը մշակել: Նրանց համար շատ դժվար էր այստեղ, շատերը հեռացան, հատկապես երիտասարդները, գյուղում մնացին տարեցները: Բռնագաղթածներին տեղավորելուց հետո հայրս այլեւս չցանկացավ աշխատել, արդեն տարիքն էլ առել էր»,- պատմում է Սեդան:
Մեկ տարի հետո նրանցից շատերը տները վաճառել են իրենցից առ ժամանակ հետո Սիսում հայտնված այլ բռնագաղթածների ու հեռացել: Վերջիններս Ադրբեջանի գյուղական բնակավայրերից էին եւ ավելի հեշտ են համակերպվել նոր միջավայրին:
«1988թ. հոկտեմբերին ենք եկել, շարժումն արդեն սկսվել էր, մի օրվա մեջ որոշեցինք եւ եկանք։ Երբ եկանք, դեռ թուրքեր կային այստեղ»,- պատմում է Սիսի դպրոցի օտար լեզուների ուսուցչուհի Անաիդա Ադիյանը: Ադիյանների ընտանիքը Կիրովաբադից է եկել: Հայաստանի հետ նրա կապը ավելի վաղ էր ստեղծվել՝ Երեւանի Բրյուսովի անվան ինստիտուտում է սովորել: Աշխատանքի է անցել դպրոցում եւ մինչ օրս ռուսերեն եւ անգլերեն է դասավանդում։ Տկն Անաիդան արդեն թոռնիկ ունի, բայց ասում է, որ մինչ օրս էլ գյուղի կենցաղին չի համակերպվել։
Ադրբեջանի Շամխոր քաղաքից եկած Սեդա Թումասյանն ասում է, որ առաջին փախստականներից շատ քչերն են մնացել: «Քաղաքաբնակները շուտ հեռացան, սարաֆաններով, զոնտիկներով շրջում էին գյուղում, ոնց որ պլյաժ լիներ: Առաջին տարիներին գնացին սովխոզում աշխատեցին, պոմիդոր ու բադրիջան էին մշակում, բայց աշխատավարձ չստացան, թողեցին հեռացան: Գնացին Ամերիկա, Ռուսաստան, իսկ գյուղերից եկածները կարողացան համակերպվել, հողագործությամբ զբաղվել, բայց նրանց երիտասարդներն էլ գնացին»,- պատմում է տկն Սեդան:
Սիսում բնակվող ադրբեջանցիների հիմնական զբաղմունքը հողագործությունն է եղել՝ բանջարեղեն էին մշակում եւ վաճառքը լավ կազմակերպում էին մայրաքաղաքում: Վերաբնակվածներն ասում են, որ երբ եկել են, տներում մեծ քանակով պարկերով բողկ ու այլ կանաչեղեն է դրված եղել, մի մասն՝ արդեն ցրտահարված, մի մասը բաժանել են, որ տարածքը մաքրեն։
Վերաբնակվածներին սեփականաշնորհման ժամանակ հողատարածքներ են հատկացրել՝ մեկ շնչին 3000 քմ (3 հոգին մեկ շունչ էր հաշվվում): Սակայն այդ հողատարածքները մինչ օրս չեն մշակվել ոռոգման ջուր չլինելու պատճառով: Դրանք խոտհարք ու արոտավայրեր են։
Սիսն ունի 329,58 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք, որը չի մշակվում ջուր չլինելու պատճառով: Խորհրդային տարիներից մնացած ոռոգման համակարգն ամբողջովին քայքայվել է ձմռան ցրտից ու ամռան տապից, իսկ նորը չի կառուցվել: «Ոռոգման ցանցի կիսախողովակներ չունենք, դրա համար դաշտերը չեն կարողանում մշակել»,- ասում է համայնքապետարանի գյուղատնտես Ժորա Գազարյանը։
Գյուղացիներն ասում են, որ ոչինչ չեն մշակում, տարեկան մեկ անգամ խոտ են քաղում այդ տարածքից: Միաժամանակ, շեշտում են, որ գյուղացիներից նրանք, ովքեր անհամեմատ ավելի լավ պայմաններում են ապրում, դրան հասել են անասնապահությամբ: Ժորա Գազարյանը նշում է, որ ոռոգելու դեպքում տարեկան 4 անգամ խոտ կհնձեին, իսկ հիմա մեկ անգամ են հնձում:
Սեդա Թումասյանն ասում է, որ 90-ականների սկզբներին բնակչության հիմնական զբաղվածությունը գյուղատնտեսությունն ու ձկնաբուծությունն է եղել: Գյուղում գործում էր «Մասիս» ձկնաբուծական կոմբինատը, որտեղ Սիսից եւ հարեւան գյուղերից մոտ 120 մարդ էր աշխատում: Բնակչության մեծամասնությունը, հիմնականում, հողագործությամբ էր զբաղվում, բանջարեղեն է մշակում ու դրանով ապրում: Իրենք նույնպես բանջարանոցն են մշակել, իսկ հիմա անասուն են պահում:
Սիսի բնակչության զբաղվածության հիմնական ճյուղը, ըստ փաստաթղթերի, հողագործությունն՝ կարտոֆիլ, առվույտ, բանջարաբոստանային կուլտուրաներ, ծաղկի մշակում ու անասնապահությունն է: Գյուղի զարգացումը համայնքապետարանը պայմանավորում է տնամերձերի, վարելահողերի, խոտհարքների եւ արոտավայրերի նպատակային եւ արդյունավետ օգտագործմամբ: Սակայն, դրան հասնելու համար համայնքապետարանը ոչինչ չի արել:
«Այս գյուղը ջրի վրա է հիմնվել, 2 մետր քանդում ես՝ ջուրը դուրս է գալիս,- ասում է Սիսի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Ռամելլա Օհանյանը: Գյուղում 23 արտեզյան հոր կա, որը ոռոգման համար է նախատեսված, բայց քանի որ գյուղն ընդհանրապես խմելու ջուր չի ունեցել, բնակիչներն օգտվում են արտեզյան հորերից։ Ասում է, որ Հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչությունը ամիսը մեկ անգամ ստուգում է արտեզյան հորերի ջրի որակը, սակայն, միեւնույն է, բնակիչներն իրենց ապահովագրված չեն զգում վարակիչ հիվանդություններից:
«Արտեզյանի ջուրը ե՛ւ խմում ենք, ե՛ւ կենցաղում ենք օգտագործում, ե՛ւ հողամասն ենք դրանով ոռոգում»,- ասում է Սեդա Շաբոյանը:
Աշխատակազմի քարտուղարի խոսքով՝ Սիսում երբեւէ խմելու ջրագիծ չի եղել: Համայնքապետարանը խմելու ջրի ներհամայնքային ցանցի կառուցումն անհրաժեշտություն է համարում, բայց համայնքային բյուջեով դա անհնար է: «Այդքան գումար չունենք,- ասում է աշխատակազմի քարտուղարը եւ ավելացնում,- երեք համայնքապետի հետ եմ աշխատել, երեքի խնդիրն էլ այդ է եղել։ Ես ինքս եմ բազմիցս գրություններ ուղարկել Կառավարություն, սակայն դրանք միշտ անպատասխան են մնացել»։
Սիսը հայերով վերաբնակեցնելուց անցել է ավելի քան 30 տարի, սակայն գյուղի կենցաղային պայմանները մինչ օրս էլ մտահոգիչ են՝ խմելու եւ ոռոգման ջուր չկա, գյուղը գազիֆիկացված չէ: Մարդիկ գնահատում են փոփոխությունները՝ գյուղում մի հատված ասֆալտապատվել է, բնակավայրը 90 %-ով լուսավորված է, երկու խանութ ունեն, մանկապարտեզ, դպրոց, էլեկտրագնացքի կանգառ, բայց գազ չկա: «Մի քանի ընտանիք գազ ունի, ասում են, թե տները պլանային չեն կառուցված, դրա համար էլ չի ստացվում»,- ասում է Բաքվից եկած Մարգարիտա Ավանեսյանը:
Խորհրդային տարիներին Սիսում գյուղմթերքների արտադրությունն ու ձկնաբուծությունը հակակշռել են իրար: Համայնքի հնգամյա ռազմավարական ծրագրում, որն ընդունվել է 2017թ.-ին՝ համայնքի նախկին ղեկավար Արմեն Եղյանի պաշտոնավարման ժամանակ, նշված է անգամ համայնքում եղած հավերի ու մյուս թռչունների գլխաքանակը, բայց ոչ մի խոսք չկա 30 ձկնաբուծարանների, դրանց զբաղեցրած հողատարածքների եւ համայնքի տնտեսական կյանքում ունեցած դերակատարության մասին:
Սիսի նախորդ եւ ներկա համայնքապետերը՝ Պարույր Մնացականյան, Արմեն Եղյան, Հայկ Մելքոնյան, ձկնաբույծներ են։ Հետեւաբար, շատ լավ պատկերացնում են, թե ֆինանսական ինչպիսի մեծ հնարավորություններ է ստեղծում բնական լճերով հարուստ տարածքը համայնքային բյուջեի եւ համայնքի ենթակառուցվածքները զարգացնելու համար:
Համայնքապետարանում ասում են, թե ձկնաբուծարանների համար ընդամենը հողի հարկ են վճարում, իսկ արհեստական ջրավազանների համար՝ նաեւ գույքահարկ, դրանք բնակիչների ու համայնքի համար եկամուտ չեն ապահովում: Նաեւ՝ աշխատատեղ են. 1580 բնակիչ ունեցող Սիսից մոտ 40 հոգի ներկայում աշխատում է ձկնաբուծարանում:
Սիսում 30 ձկնաբուծարան է հաշվառված, որտեղ աշխատում են ոչ միայն Սիսի եւ հարեւան գյուղերի բնակիչները, այլեւ հանրապետության տարբեր բնակավայրերից եկածները: Այդ է պատճառը, որ առ այսօր բնակչության կազմը շարունակում է փոփոխվել ձկնաբուծարաններում աշխատանք գտած ապարանցիների, թալինցիների, սիսիանցիների եւ այլ բնակավայրերի բնակիչներով, որոնք գնում կամ վարձակալում են Ադրբեջանից բռնագաղթած հայերի տները ու հաստատվում այստեղ:
Ոչ միայն բնակիչներն են անհանգստացած շարունակաբար բնակչության փոփոխվող կազմից, այլեւ դպրոցի տնօրեն Համեստ Աթանեսյանը (Սիսի նախկին համայնքապետ Արմեն Եղյանի կինն է): Վերջինիս ասելով՝ տարվա կեսին երեխաներին տեղափոխում են գյուղի դպրոց, եւ դա դժվարություններ է ստեղծում իրենց համար:
Սիս համայնքի տարեկան բյուջեն 36 մլն դրամ է, որից 23 մլն 462 հազարը պետական բյուջեից տրվող դոտացիան է, 12 մլն 240 հազարը՝ սեփական եկամուտներն են:
«Վերջին 10 տարիներին համայնքային բյուջեն 12 մլն դրամով ավելացել է՝ 80 %-ը դոտացիայի հաշվին եւ 20 %-ը՝ մեքենաների համար գանձվող գույքահարկի։ «Բյուջեն նոր եկամուտներով ավելացնելու հեռանկար տեսնո՞ւմ եք»,- հարցնում եմ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռոբերտ Գալստյանին: «Կարող է ավելանալ ձկնաբուծարանների օրինականացման հաշվին»,- ասում է նա՝ օրինակ բերելով հայտնի գործարար Սամվել Ալեքսանյանին: Ասում է՝ գրություն ենք ուղարկել, որ օրինականացնի իր ձկնաբուծարանը, պատասխանել են, որ ընթացքի մեջ է։
Վերջին տասնամյակում միայն Սիսում մեծ թվով հողերի վաճառք է իրականացվել, գյուղատնտեսական նշանակության հողերը վերափոխվել են ջրայինի, որի արդյունքում 10 արհեստական ձկնաբուծարան է կառուցվել:
Նախկին համայնքապետ Արմեն Եղյանը թաքցրել է, որ որոշ ձկնաբույծներ չեն փոխել հողի նշանակությունը եւ ոչինչ չեն վճարել բյուջե: Գյուղում մեկ խմբով մանկապարտեզ է գործում, եւ խումբը չեն ավելացնում միայն նրա համար, որ մանկապարտեզի ծախսերը չավելանան: Մինչդեռ, միայն ձկնաբուծարանների գործարքների վճարները բավարար էին գյուղում առաջնային կարեւորության ենթակառուցվածքներ՝ խմելու եւ ոռոգման ջրի համակարգ ստեղծելու, գյուղն ամբողջովին գազիֆիկացնելու համար:

In 1988, when the first group of Armenians deported from Baku, Kirovabad, Shamkhor and other cities of Azerbaijan due to the Artsakh conflict reached the Azeri-populated village of Sis in Armenia’s Ararat Province, some Azeris were still living there
According to a preliminary agreement, they exchanged houses with the local Azeris, but when they arrived, there was a complete mess in the village over the distribution of houses.
In addition, the rural houses and the way of life did not correspond to the ideas of the townspeople.
Village blacksmith Haykaz Shahboyan, the head of the only Armenian family in Sis, was given the task of pacifying and accommodating the newcomers.
“My father was summoned to the district committee and was appointed village head. It was a terrible mess. The houses of the Armenians were good. The Turks would go in advance to see the houses. They were sent from there. Armenians would come here and see that the houses weren’t good. They would try to change things around,” recalls Haykaz Shahboyan's daughter, Seda Shahboyan.
Until 1988, one Armenian family lived in Sis, along with twenty Kurdish families. The rest were Azeris. The ethnic composition of the village population changed dramatically in 1988-89. The Armenians who arrived here before the onset of winter were in for a second shock.
"It was a very cold winter when they came. They couldn't light the stoves and couldn't cultivate the land in the spring. It was exceedingly difficult for them here. Many left, especially the young people. The elderly stayed in the village. After getting the deportees settled in, my father did not want to work anymore. He was getting up in age,” says Mrs. Shahboyan.
A year later, many of them sold their homes to other IDPs arriving in Sis and left. The latter were from rural areas of Azerbaijan and more easily adapted to the new environment.
"We arrived in October 1988. The movement had already begun. We decided in one day and came. When we came, there were still Turks here,” says Anaida Adiyan, a foreign language teacher at the Sis School.
The Adiyan family came from Kirovabad. His connection with Armenia was established earlier, he studied at the Bryusov Institute in Yerevan. Her connection with Armenia dates to an earlier time when she studied at Yerevan’s Bryusov Language Institute. She continues to teach Russian and English at the village school. Mrs. Adiyan, who has a granddaughter, says she has not yet come to terms with the life of the village
Seda Tumasyan, originally from the Azerbaijani town of Shamkhor, says very few of the first refugees remain.
"The city folk left early. They’d walk around the village in their dresses and carrying umbrellas as if it were a plaza. In the early years, they went to work in the sovkhoz cultivating tomatoes and eggplants. They left because they weren’t paid. They went to America, Russia. Those who came from the villages were able to adapt and farm. But their young people also left,” says Mrs. Tumasyan.
The main occupation of the Azeris living in Sis was farming. They’d grow vegetables and do a brisk business selling them in Yerevan.
Sis has 330 hectares of agricultural land, which is not cultivated due to a lack of water. The Soviet-era irrigation system was destroyed by the winter cold and summer heat.
"We don't have irrigation network sub-pipes. That's why they can't cultivate the fields," says Zhora Gazaryan, an agricultural specialist at the municipality.
Villagers say that they do not cultivate anything and only harvest grass once a year. They note that those who living well in Sis have done so by cattle breeding. Mr. Gazaryan notes that in case of irrigation, grass would be harvested four times yearly.
Mrs. Tumasyan says that residents in the early 1990s were mainly engaged in agriculture and fish farming. At the time, the Masis Fish Farm in the village employed some 120 people from Sis and neighboring villages.
According to official documents, the main branch of employment of the population of Sis is agriculture: potatoes, alfalfa, vegetable crops, flower cultivation and cattle breeding. The municipality says the development of the village is due to the effective use of garden plots, arable lands, grasslands, and pastures. However, the municipality has done nothing to achieve this.
"This village is built on water. Dig down two meters and water gushes out,” says Ramella Ohanyan, Secretary of the Sis Municipality.
There are 23 artesian wells in the village, intended for irrigation, but since the village has no drinking water, residents use the wells. The Hygiene and Anti-Epidemic Inspectorate says it inspects the water quality of the artesian wells once a month, but residents do not feel protected from infectious diseases.
"We drink well water and use it for everyday household chores. We irrigate the land with it," says Mrs. Shaboyan.
Mrs. Ohanyan say there has never been a drinking water pipeline in Sis. While the municipality feels the construction of a community drinking water network is vital, it can’t afford such a project.
"We don't have that much money. I've worked with three mayors, and all three have had that problem." I have sent letters to the government many times, but they have always remained unanswered,” says Mrs. Ohanyan
More than thirty years have passed since the resettlement of Armenians in Sis but living conditions of the village remain deficient.
There is no drinking and irrigation water and the village lacks natural gas.
When residents assess the changes made over the years, they point to the fact that some streets have been asphalted, that the village is 90% illuminated, and that they have a school, kindergarten and two stores.
"Several homes have gas. But they say the houses are not built accordingly and that's why it doesn't work," says Margarita Avanesyan from Baku.
During the Soviet era, agricultural production and fish farming in Sis were in balance.
The five-year strategic plan of the community, adopted in 2017 during the tenure of former Community Head Armen Yeghyan, even lists the number of chickens and other fowl in the community. But there is no mention of the existing thirty fish farms, their lands, and their role in the community's economic life.
The previous and current mayors of Sis (Paruyr Mnatsakanyan, Armen Yeghyan, Hayk Melkonyan), are fish farmers. Therefore, they have good idea of the great financial opportunities created by the area, rich in natural lakes, to grow the community budget and improve community infrastructure.
The municipality says it only pays land tax for the fish farms, and property taxes for artificial ponds, which do not provide income for residents and the community. They are also jobs. About forty people from Sis, with a population of 1,580, are currently working in the fish farms.
There are thirty fish farms in Sis, where not only the residents of Sis and neighboring villages, but also those from different parts of the country work.
The village’s population is constantly changing with people from afar afield as Aparan, Talin and Sisian coming to Sis looking for work and buying or renting the houses of Armenians deported from Azerbaijan.
The annual budget of Sis is 36 million drams ($74,070), of which 23.4 million is a subsidy provided from the state budget. 12.2 million is from self-generated revenue.
“In the last ten years, the community budget has increased by 12 million drams, 80% at the expense of the subsidy and 20% at the property tax levied on cars,” says Sis Deputy Mayor Robert Galstyan, adding that it may grow due to the legalization of fish farms. He cites the example of Samvel Aleksanyan.
In the last decade alone, many lands have been sold in Sis, and agricultural lands have been rezoned for aquifers. This has led to the construction of ten artificial fish farms have been built.
Former Mayor Armen Yeghyan hid the fact that some fish farmers did not change the zoning of the land and did not pay anything to the budget.
Fish farm payments alone would have been sufficient to create a drinking and irrigation water system and to provide all residents with natural gas.