Տրանսֆերտները կրճատվում են. մոտ 10% անկում ՝ առաջին եռամսյակում
Այս տարի արտասահմանից Հայաստան ուղարկվող գումարները կամ ավելի պարզ՝ տրանսֆերտները, զգալի կրճատվում են: Առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով արտասահմանից Հայաստան են ուղարկել մոտ 354 մլն դոլարին համարժեք գումար: Նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ այս գումարը կրճատվել է մոտ 38 մլն դոլարով կամ 9.7%-ով:
Ինչպես ցույց են տալիս Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տվյալները, տրանսֆերտները էապես կրճատվել են փետրվար և մարտ ամիսներին: Եթե 2019 թվականի փետրվարին տրանսֆերտների ներհոսքը կազմել է 140 մլն դոլար, ապա այս տարվա փետրվարին ՝ 123 մլն դոլար: Իսկ նախորդ տարվա մարտին այն կազմել է 132 մլն դոլար, այս տարվա նույն ամսին՝ մոտ 118 մլն դոլար:
Ինֆոգրաֆիկայում 2019 և 2020 թվականների առաջին երեք ամիսներին արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումների ցուցանիշներն են: Դեղինով նշված է փոխանցումների ներհոսքը՝ այն գումարը, որը դրսից փոխանցել են Հայաստան, իսկ մոխրագույնով՝ Հայաստանից արտասահման փոխանցումներն են՝ արտահոսքը: Վերջինիս կանդրադառնանք ավելի ուշ:
Տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ նվազում են Ռուսաստանից ստացվող գումարները, իսկ այլ երկրներից որոշակի աճ է նկատվում:
Առաջին եռամսյակում Ռուսաստանից Հայաստան տրանսֆերտները մոտ 16%-ով նվազել են
Արտասահմանից Հայաստան տրանսֆերտների հիմնական աղբյուրը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը: Այդ գումարները, ինչպես բազմիցս գրել ենք, Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքի մեկնած հայաստանցիների ուղարկած գումարներն են: Եվ այս տարի այդ միջոցները նվազել ու նվազելու են:
Ռուսաստանից Հայաստան այս տարվա առաջին եռամսյակում փոխանցվել է 164 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ նվազել է 31 մլն դոլարով կամ մոտ 15.9%-ով:
Այս նվազումը պայմանավորված է Ռուսաստանի տնտեսական վիճակի վատացմամբ: Ռուսաստանի տնտեսության աճի տեմպերը զգալի անկում են ապրել, և դա ազդել է նաև այդ երկում աշխատողների վարձատրության վրա: Թուլացել են ռուսական ռուբլու դիրքերը, ինչը ևս հանգեցրել է տրանսֆերտների նվազմանը: Այսինքն՝ Ռուսաստանից կատարվող դրամական փոխանցումները ոչ միայն գումարային չափով են կրճատվել, այլև՝ դոլարային արտահայտությամբ:
Սպասվում է, որ առաջիկայում այս գումարները կշարունակվեն նվազել: Պատճառները կրկին նույնն են՝ Ռուսաստանի տնտեսության անկումը և ռուբլու թուլացումը:
Բացի այդ, մի շարք հայաստանցիներ այսօր չեն կարողանում Ռուսաստան մեկնել փակ սահմանների և գործատուների կողմից հրավերների չեղարկման պատճառով: Նրանք սեզոնային աշխատողներն են, որոնք, սովորաբար, այստեղից Ռուսաստան են մեկնում գարնանը, վերադառնում՝ աշնանը: Այս տարի, սակայն, նշված «օրինաչափությունը» խախտվել է աշխարհում տարածված կորոնավիրուսի պատճառով:
Մի քանի երկրներից տրանսֆերտներն առաջին եռամսյակում աճել են
Բացի Ռուսաստանից, այլ երկրներից այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան է փոխանցվել մոտ 189.2 մլն դոլարին համարժեք գումար: ԿԲ-ի տվյալների հիման վրա կատարված հաշվարկը ցույց է տալիս, որ այս գումարը 2019 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ կրճատվել է մոտ 7 մլն դոլարով կամ 3.4%-ով։
Չնայած այլ երկրներից ուղարկվող գումարների ընդհանուր նվազմանը՝ մի քանի երկրների մասով աճ է գրանցվել, ինչպես ԱՄՆ-ի (5.5 մլն դոլարով), Գերմանիայի (2 մլն դոլարով), ԱՄԷ-ի (2.9 մլն դոլարով):
Բնակչության գնողունակության անկում. տրանսֆերտների կրճատման համար առաջին բացասական ազդակները
Այն, որ Հայաստանում գնողունակության նվազման միտումներ են, արդեն իսկ երևում է ներքին առևտրաշրջանառության տվյալներից: Այս տարվա մարտին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, ներքին առևտրաշրջանառությունը Հայաստանում նվազել է մոտ 10%-ով, որն ուղղակիորեն նշանակում է բնակչության գնողունակության անկում:
Վստահորեն կարելի է ասել, որ դրա պատճառներից մեկն էլ տրանսֆերտների կրճատումն է: Այն ուղիղ հարված է այն ընտանիքներին, որոնց եկամուտների հիմնական աղբյուրը տրանսֆերտներն են: Սա հանգեցնում է այս ընտանքիների գնողունակության անկմանը, երկրում առևտրի շրջանառության նվազմանը և այլն:
Վերջին տարիներին դեպի Հայաստան տրանսֆերտների ամենամեծ անկումը գրանցվել է 2015 թվականին։ Այդ տարի, 2014-ի համեմատ, տրանսֆերտների ներհոսքը նվազել է կես միլիարդ դոլարով։ Այսինքն՝ բնակչությունն ու տնտեսությունը այդ չափով գումար կորցրին։ Սա պայմանավորված էր Ռուսաստանից կատարվող փոխանցումների կրճատմամբ։ Դա էլ իր հերթին համաշխարհային շուկայում նավթի էժանացման ու ռուսական տնտեսության անկման հետևանքն էր։
Նվազել են նաև Հայաստանից արտասահման տրանսֆերտները
Այս տարվա հունվար-մարտին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից արտասահման են ուղարկել 266 մլն դոլարին համարժեք գումար, որը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ նվազել է 20 մլն դոլարով կամ 7.1%-ով:
Այս ընթացքում Ռուսաստան է փոխանցվել մոտ 87 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ կրճատվելով 33 մլն դոլարով կամ 27.6%-ով:
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, 2019 թվականին Հայաստանից ռեկորդային ծավալի գումարներ են փոխանցվել տրանսֆերտների տեսքով։ Խոսքը 1 մլրդ 454 մլն դոլարի մասին է։ Դրանք բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումներն են Հայաստանից արտասահման, որոնց ծավալը նախորդ տարվա համեմատ 22.4%-ով աճել է։ Առնվազն 2004 թվականից սկսած, երբ ներկայացվում է վիճակագրությունը, ոչ մի ամիս այդ չափով գումար Հայաստանից դուրս չի եկել։
Արտահոսքի այս տեսանելի աճը Կենտրոնական բանկը բացատրում է հիմնականում ավտոմեքնենաների ներմուծման նույնքան զգալի աճով։ Այսինքն՝ գումարները արտերկիր են փոխանցվել ավտոմեքենաների դիմաց վճարումների տեսքով։
Ու քանի որ այս տարի ավտոմեքենաների ներմուծման տեմպերը թուլացել են, գումարած՝ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ֆինանսական դժվարությունները, սպասվում է, որ առաջիկիա ամիսներին Հայաստանից արտասահման դրամական փոխանցումները ևս կկրճատվեն:
Այսպիսով, այս տարվա առաջին եռամսյակում նվազել են ինչպես արտասահմանից Հայաստան, այնպես էլ՝ Հայաստանից արտասահման դրամական փոխանցումները։ Ու քանի որ տրանսֆերտների ներհոսքի կրճատումն ավելի մեծ է եղել, քան արտահոսքի կրճատումը, դա հանգեցրել է զուտ ներհոսքի նվազման։ Զուտ ներհոսքը ցույց է տալիս տրանսֆերտների ներհոսքի ու արտահոսքի տարբերությունը։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում այն կազմել է 87 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի մոտ 105 մլն դոլարի դիմաց։

Трансферты сокращаются: в первом квартале спад составил почти 10 процентов
В этом году наблюдается значительное сокращение поступающих в Армению зарубежных трансфертов. По данным за первый квартал, физические лица перевели в Армению через банки сумму, эквивалентную 354 млн долларов. По сравнению с тем же кварталом прошлого года эта сумма сократилась примерно на 38 млн долларов, или на 9,7%.
Как показывают данные Центрального банка РА, трансферты существенно сократились в феврале и марте.
Если в феврале 2019 г. приток трансфертов составил 140 млн долларов, то в феврале этого года – 123 млн. Этот же показатель в марте прошлого года составлял 132 млн, в том же месяце этого года – 118 млн долларов.
Анализ данных показывает, что сокращаются суммы, поступающие из России. Трансферты из других стран, наоборот, немного увеличились.
В первом квартале трансферты из РФ сократились на 16%
Основным источником поступления в Армению денежных средств из-за границы продолжает оставаться Россия. Мы неоднократно отмечали, что это те суммы, которые присылают на родину уехавшие в Россию на заработки жители Армении. В этом году эти суммы сократились и продолжают сокращаться.
В первом квартале этого года из РФ в Армению было перечислено 164 млн долларов, что на 31 млн, или на 15,9%, меньше, чем в аналогичный период прошлого года.
Это сокращение обусловлено ухудшением экономической ситуации в России, что повлияло и на заработки работающих в этой стране людей.
Рубль ослабел, что тоже способствовало сокращению трансфертов. В ближайшее время ожидается, что эти суммы будут продолжать сокращаться. Причины те же – спад российской экономики и ослабление рубля.
Кроме того, из-за закрытых границ и отмены приглашений со стороны работодателей сегодня часть жителей Армении не может выехать в Россию. Это сезонные работники, которые обычно весной уезжают в РФ, а осенью возвращаются. Однако в этом году из-за распрстранения коронавируса эта закономерность была нарушена.
В первом квартале выросли трансферты из других стран
В первом квартале этого года в Армению из других стран, кроме России, было перечислено около196 млн долларов.
Расчет, произведенный на основании данных ЦБ, показывает, что по сравнению с тем же кварталом 2019 г. эта сумма выросла примерно на 7 млн долларов, или на 3,5%.
Получается, что суммы, поступающие из России, которая является основным источником трансфертов для Армении, сокращаются, а суммы из других стран растут. Однако темпы сокращения российских трансфертов оказались выше, в результате чего в первом квартале общий приток денежных переводов сократился примерно на 10%.
Спад покупательной способности населения: первые отрицательные проявления сокращения трансфертов
О наблюдающейся в Армении тенденции к снижению покупательной способности свидетельствуют данные внутреннего торгового оборота. В марте этого года, по сравнению с тем же месяцем прошлого года, внутренний торговый оборот в Армении сократился примерно на 10%, что свидетельствует о снижении покупательной способности.
Можно с уверенностью сказать, что одной из причин является сокращение трансфертов. Эта ситуация бьет непосредственно по тем семьям, для которых основным источником дохода являются трансферты. В результате падает покупательная способность этих семей, сокращается торговый оборот страны и т.д.
В последние годы наибольшее сокращение объемов трансфертов было зарегистрировано в 2015 г., когда приток денег из-за рубежа сократился на полмиллиарда долларов. Именно такую сумму потеряли население и экономика страны. Это было обусловлено сокращением денежных переводов из России, что в свою очередь стало следствием снижения цен на нефть на мировом рынке и спада российской экономики.
Сократились также трансферты из Армении в другие страны
В январе-марте этого года физические лица через банки перевели из Армении за границу 266 млн долларов, что на 20 млн долларов, или на 7,1%, меньше прошлогоднего показателя.
За этот период в РФ было перечислено около 87 млн долларов, что на 33 млн долларов, или на 27,6%, меньше, чем в первом квартале прошлого года.
Ранее мы писали о том, что в 2019 г. из Армении в виде трансфертов была перечислена рекордная сумма. Речь идет об 1 млрд 454 млн долларов. Это были банковские переводы физических лиц из Армении за границу, объем которых по сравнению с предыдущим годом вырос на 22,4%.
Столь значительный отток денежных средств ЦБ объясняет столь же значительным ростом импорта автомобилей. То есть переведенные за границу сумы представляли собой платежи за импортированные авто.
А поскольку в этом году из-за финансовых проблем, вызванных пандемией коронавируса, темпы ввоза автомобилей снизились, ожидается, что в ближайшие месяцы сократятся также денежные переводы из Армении за границу.
И поскольку сокращение притока трансфертов превысило их отток, то это привело и к сокращению чистого притока. В первом квартале этого года чистый приток составил 87 мн долларов против 105 млн долларов в том же квартале прошлого года.