Կառավարությունը դրամաշնորհ կհատկացնի մինչև 100 աշխատող ունեցող ընկերություններին
Գործադիրի այսօրվա նիստին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությունը գրավոր ընթացակարգով ընդունել է հակաճգնաժամային 18-րդ միջոցառումը, որը վերաբերում է մինչև 100 աշխատող ունեցող ընկերություններին։ «Այն գործատուներին, ընկերություններին, որտեղ ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր պահպանվել են աշխատատեղերը և որոշ փոքր տարբերություններով պահպանվել է աշխատավարձային ֆոնդը, Կառավարությունը կվճարի յուրաքանչյուր հինգերորդ աշխատողի աշխատավարձի չափով դրամաշնորհ»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ դրանով Կառավարությունը խրախուսում է այդ ընկերություններին:
Կառավարության ղեկավարը հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ՝ հակաճգնաժամային միջոցառումներով բաշխված է ավելի քան 76 միլիարդ դրամ ու շահառու է հանդիսանում շուրջ 26 հազար իրավաբանական անձ և 1 միլիոն 100 հազարը գերազանցող ֆիզիկական անձ։
«Բանկային համակարգն այս ընթացքում վարկային արձակուրդներ է տրամադրել մոտ 460 հազարը գերազանցող ֆիզիկական և 15500 իրավաբանական անձանց: Դա շատ ծավալուն թիվ է, և բանկերը շարունակում են իրենց շահառուների հետ աշխատել»,- ասել է վարչապետը՝ արձանագրելով, որ բանկերն են այդպիսի որոշումներ կայացրել:

Правительство выделит гранты компаниям, имеющим до ста работников
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что правительство утвердило 18-е антикризисное мероприятие, которое касается компаний, имеющих до ста работников. “Тем компаниям, в которых с начала кризиса сохранились рабочие места, а фонд заработной платы сохранился с незначительной разницей, правительство предоставит гранты в размере зарплаты каждого пятого работника”,- сказал премьер, добавив, что тем самым правительство поощряет эти компании.
По словам Никола Пашиняна, на данный момент в рамках антикризисных мероприятий распределено свыше 76 млрд драмов, а их бенефициарами стали более 26 тысяч юридических и 1 млн 100 тысяч физических лиц.
“В этот период банковская система предоставила кредитные каникулы 460 тысячам физических и 15.500 юридических лиц”,- сказал глава правительства, подчеркнув, что такое решение было принято банками.