«Հայաստանի մաքսային մարմինները ոչ մի իրավախախտում թույլ չեն տվել»․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մաքսանենգ ծխախոտի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօրվա մամուլի ասուլիսին պատասխանեց նաև Հայաստանից մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտի արտահանման պատմության վերաբերյալ հարցին՝ նշելով, որ դրանով պետք է իրավապահ մարմինները զբաղվեն։
«Իմ հրապարակային և ոչ հրապարակային հայտարարություններն իրարից չեն տարբերվում, առավել ևս կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին հայտարարություններից։ Սակայն դա հարց է, որի պատասխանը պետք է տան իրավապահ մարմինները»,- նշեց կառավարության ղեկավարը։
Խոսելով պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանի կողմից մաքսանենգ ծխախոտի արտահանմանը մասնակից լինելու մասին լուրերին՝ վարչապետն ասաց, որ պատգամավորը դատական հայց է ներկայացրել իր անունը այդ պատմությանը կապողների հետ, և դատական գործընթացների ժամանակ բոլորն էլ կտեսնեն, թե ինչն է ճիշտ և ինչն է սուտ․
«Այդ ծախոտի արտահանման պարագայում, որը անձնական հարթությունից դուրս է, Հայաստանի մաքսային մարմինները ոչ մի իրավախախտում թույլ չեն տվել և ոչ մի չարաշահում, ոչ մի արտոնյալ վիճակ ոչ մեկի համար չեն ստեղծել։ Արտահանողներն իրենք էին, որ պիտի արտահանեին երրորդ երկիր, և դա փորձել են ապօրինի կերպով վաճառքի հանել մի երկրում, որը չէին կարող անել։ Դա արդեն այդ երկրի իրավապահ մարմինները պետք է զբաղվեն և բոլոր մեղավորներին պատժեն»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Таможенные органы Армении никаких правонарушений не допускали”: Никол Пашинян о контрабанде сигарет
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшней пресс-конференции ответил на вопрос об истории с контрабандным экспортом сигарет из Армении, отметив, что этим вопросом должны заняться правоохранительные органы.
“Мои публичные и непубличные заявления не отличаются друг от друга, тем более они не отличаются от заявлений о борьбе с коррупцией. Однако ответ на этот вопрос должны дать правоохранительные органы”,- сказал премьер.
Говоря об участии в экспорте контрабандных сигарет депутата парламента Грачья Акопяна, глава правительства отметил, что депутат подал судебный иск против тех, кто связывает его имя с этой историей, и во время судебного процесса все увидят, кто прав, а кто лжет.
“В истории с экспортом сигарет таможенные органы Армении не допустили никаких злоупотреблений и ни для кого не создавали привилегированных условий. Экспортеры сами должны были вывезти в третью страну. И они попытались организовать там незаконную продажу, что им не удалось. Этим уже должны заняться правоохранители данной страны и наказать всех виновных”,- сказал в заключение Никол Пашинян.