«Շատ մեծ պրոբլեմներ կան»․ վարչապետը ԵՄ երկրների հետ վիզաների ազատականացման մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ եվրոպացի գործընկերների հետ պայմանավորվածություն կա՝ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ բանակցությունները սկսելու հարցում։
«Մենք պետք է հասկանանք, որ Եվրամիությունում միգրացիան այսօր ամենասուր քաղաքական պրոբլեմն է, և կան երկրներ, որտեղ առանձնահատուկ սուր է այդ պրոբլեմը։ Նաև մենք խնդիր ունենք, որ նախկինում վիզայի ազատականացման համաձայնագրերի արդյունքները շատ մեծ պրոբլեմներ են առաջացրել եվրոպական մի շարք երկրներում։ Եվ սա շատ նուրբ թեմա է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների համար։ Մենք պետք է քայլ-քայլ գնանք առաջ՝ գիտակցելով, որ շատ մեծ պրոբլեմներ կան»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նշեց կառավարության ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այդ խնդիրների մասով Հայաստանի վիճակը էական լավ է, որովհետև վերջին տարիներին, ըստ վարչապետի, Եվրամիության երկրներից ապաստան խնդրող քաղաքացիների թիվը 60 տոկոսից ավել կրճատվել է։
«Սա շատ լուրջ փաստարկ է, որ Հայաստանի հետ այդ բանակցությունները սկսեն։ Այդ փաստարկին տեղյակ են, գիտեն, և եվրոպացի շատ լիդերներ ընդունում են դա։ Մենք ունենք հստակ պայմանավորվածություն, որ այդ փաստարկը իրական կյանքում կարտահայտվի՝ բանակացությունների մեկնարկի ձևով։ Սակայն կորոնավիրուսը և ընթացիկ քաղաքական պրոբլեմներն այդ երկրներում խնդիրներ են առաջացնում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan Says Negotiations Set for Visa Liberalization with EU
Armenian PM Nikol Pashinyan, at a press conference today, announced that an agreement has been reached with the European Union to start visa liberalization talks.
Pashinyan pointed to the fact that the number of Armenian citizens seeking asylum in European Union countries has decreased by more than 60% in recent years, describing it as a positive factor in facilitating an agreement.
The implication is that an easing of visa restriction would not lead to more Armenian citizens travelling to Europe, overstaying their visas, and applying for asylum.
"We must understand that migration in the European Union is the most acute political problem today. There are countries where this problem is particularly acute. We have a problem with the fact that in the past the results of visa liberalization agreements have caused great problems in several European countries. And this is a very delicate topic for Armenia-EU relations. We must move forward step by step, realizing that there are big problems,” Pashinyan said.