Ռոբերտ Քոչարյանը դատարան չի տեղափոխվել, Սեյրան Օհանյանի պաշտպանն առողջական խնդիր ունի․ նիստը նորից հետաձգվեց
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներից Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը կորոնավիրուս է ախտորոշվել, Ռոբերտ Քոչարյանը ստացիոնար բուժում է ստանում «Իզմիրլյան բժշկական կենտրոնում, իսկ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը դիմում է ներկայացրել դատական նիստը հետաձգել՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակի տարածմամբ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, նման պայմաններում այսօր հետաձգեց Մարտի 1-ի գործով վերը նշված ամբաստանյալի և ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ դատական նիստը։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ դատարան դիմում է ստացվել փաստաբան Կարեն Մեժլումյանից, որն Ինեսսա Պետրոսյանի ամուսինն է, նույնպես ներկայացնում է Սեյրան Օհանյանի շահերը։ Մեժլումյանը գրությամբ հայտնել է, որ Ինեսսա Պետրոսյանի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել, ինչի պատճառով նա չի կարող ներկայանալ դատական նիստին։ Ինքը՝ Մեժլումյանը, որպես կոնտակտավոր անձ, ինքնամեկուսացվել է, ուստի նա ևս չի կարող ներկայանալ:
«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից դատարան ուղարկված գրության համաձայն, ելնելով առողջական վիճակից՝ Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող մասնակցել այսօրվա դատական նիստին։ Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նշեց, որ բժշկական կենտրոնից ուղարկված գրության մեջ առկա չեն տեղեկություններ, թե որքան ժամանակ Քոչարյանը չի կարող մասնակցել նիստերին։
Ինչ վերաբերում է Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի դիմումին, նա դատարանին միջնորդել է նիստերը հետաձգել մինչև Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի հանդարտեցումը։
Դատական հաջորդ նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց հունիսի 9-ին։
Նշենք, որ վերջին երեքուկես ամսվա ընթացքում երեք դատական նիստ է կայացել։ Դատավարության կողմերը նիստերին չեն կարողանում ներկայանալ առողջական խնդիրների պատճառով։ Նախ դատավոր Աննա Դանիբեկյանն էր վիրահատվել, ապա՝ Ռոբերտ Քոչարյանը։

Роберт Кочарян не был доставлен в суд, у защитника Сейрана Оганяна возникли проблемы со здоровьем: судебное заседание вновь отложено
У защитника одного из обвиняемых по делу “1 марта” Сейрана Оганяна Инессы Петросян обнаружен коронавирус, другой обвиняемый по этому делу, второй президент РА Роберт Кочарян, не был доставлен в суд, так как проходит стационарное лечение в медцентре “Измирлян”, а защитник еще одного обвиняемого по данному делу, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, Эрик Алексанян, представил ходатайство о переносе судебного заседания в связи с распространением коронавирусной инфекции.
В этой ситуации ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян отложил заседание по делу “1 марта“. Отметим, что, помимо вышеуказанных лиц, фигурантом данного дела является также бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров.
Судья Данибекян сообщила, что поступила записка от мужа Инессы Петросян, адвоката Карена Межлумяна, который тоже представляет интересы Сейрана Оганяна. В записке говорилось о том, что у Инессы Петросян обнаружен коронавирус, и он как контактное лицо самоизолировался и тоже не может явиться на заседание.
В записке, полученной из медцентра “Измирлян”, сообщалось, что Роберт Кочарян, исходя из состояния здоровья, не может участвовать в сегодняшнем судебном заседании. Судья отметила, что в записке не указано, как долго Кочарян не сможет участвовать в заседаниях.
Что касается ходатайства защитника Эрика Алексаняна, то он просил отложить судебные заседания до стабилизации ситуации с коронавирусом.