Ինեսսա Պետրոսյան. «Առողջապահական ոչ մի հաստատություն չի հետաքրքրվել իմ վիճակով, բուժման խորհուրդները ծանոթներից եմ ստանում»
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել: Թեստն արվել է մայիսի 20-ին, երկու օր հետո առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ից զանգով տեղեկացրել են, որ արդյունքը դրական է եղել: «Ինձ միայն հարցրին՝ ջերմություն ունե՞ք եւ ձեզ հետ ո՞վ է ապրում»,- ասում է Ի. Պետրոսյանը:
Առողջապահության նախարարի հրամանի համաձայն՝ հիվանդներն այսուհետ պետք է մնան տներում, եւ նրանց պետք է հետեւեն պոլիկլինիկաները: «Այստեղ ոչ մի բանից տեղյակ չեն, և ինձ այսօր պոլիկլինիկա են կանչել անալիզներ հանձնելու համար»,- հայտնեց Ինեսսան: Նա զարմացած է այդ առաջարկից եւ հրաժարվել է պոլիկլինիկա գնալ: Իր գնալը ճիշտ չի համարում հատկապես այն պատճառով, որ դրանով ռիսկ է ստեղծում պոլիկլինիկա այցելած քաղաքացիների, նաեւ՝ բուժանձնակազմի համար, քանի որ նրանք պաշտպանիչ արտահագուստ չունեն:
Փաստաբանի տպավորությամբ՝ առաջնային բժշկական օղակում միանգամայն անպատրաստ են վիրուսակիրների հետ աշխատանքին եւ չափազանց շփոթված վիճակում են: Ոչ ոք իր անելիքը չգիտի, նրանց չեն նախապատրաստել:
Ինեսսան իր վարակման հավանական աղբյուրը հիվանդանոցներն է համարում: Մայիսի 8-ին առողջական խնդիրներ է ունեցել, շտապօգնություն են կանչել: Հաջորդ օրվանից հետազոտություններ է անցել մայրաքաղաքի տարբեր բժշկական հաստատություններում: Ասում է՝ ոչ ոք չէր կասկածում, որ վարակված է և հրաժարվում էին թեստավորել իրեն: Տանը բուժումներ է ընդունել այդ ընթացքում, մայիսի 20-ի առավոտյան ջերմություն է ունեցել եւ դիմել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն: «Կրկին հետազոտեցին եւ ասացին, թե ոչինչ չկա: Մեկ այլ բուժհաստատությունում առաջարկել են թեստ հանձնել: Մայիսի 22-ին ինձ զանգեցին եւ հայտնեցին, որ վիրուսի առկայությունը հաստատվել է»,- պատմում է Ինեսսան:
Նա խնդրել է թեստավորել նաեւ իր տարեց ծնողներին, քանի որ այդ օրերին իր կողքին են եղել, մայրը խնամել է իրեն, սակայն հրաժարվել են:
Ինեսսան ասում է, որ հիվանդանոցներում հրաժարվում էին համակարգչային տոմոգրաֆիայով թոքերը նկարել, երբ նույնիսկ հայտնել է, որ ինքն է վճարում դրա համար: Այն դեպքում, երբ հայտնել է, որ իր մոտ կորոնովիրուս է հայտնաբերվել և անհրաժեշտ է ստուգել թոքերը:
«Արդեն 18 օր է, ինչ պառկած եմ տանը, եւ ոչ ոք չի հետաքրքրվել իմ վիճակով: Ինձ մոտ անոթային խնդիրներ հայտնաբերվեցին, բայց մինչ օրս այդ հետազոտության արդյունքները ոչ ոք չի վերլուծել: Ես չգիտեմ՝ դա վիրուսի արդյունքում է եղել, թե այլ խնդիրներ ունեմ: Մեկը չլինի՞, որ գնահատի իմ վիճակը, հնարավոր է, որ ես շատ բան ճիշտ չեմ կարողանում ներկայացնել»,- հարցնում է փաստաբանը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին նամակով տեղեկացրել է, որ արդեն երրորդ օրն է գտնվում է անօգնական վիճակում, բուժվելու խորհուրդները ծանոթներից է ստանում: Առողջապահական ոչ մի հաստատություն չի հետաքրքրվել իր վիճակով: Նախարարը պատասխանել է. «Հարգելի քաղաքացի, ձեր հարցին պատասխան ստանալու համար կարող եք զանգահարել թեժ գիծ»:

Инесса Петросян: “Ни одно медучреждение не поинтересовалось, как я себя чувствую. Советы по лечению давали мне знакомые”
У адвоката Инессы Петросян обнаружен коронавирус. Тестирование было проведено 20 мая, а через два дня ей позвонили из Национального центра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения и сообщили, что ее тест на коронавирус дал положительный результат. “Меня только спросили, есть ли у меня температура, и с кем я живу”,- рассказала Инесса.
Сейчас по приказу министра здравоохранения больные без симптомов коронавирусного заболевания остаются дома, контроль за ними должны осуществлять врачи поликлиник. “В поликлинике, однако, ни о чем не осведомлены. Сегодня меня вызвали сдать анализы”,- сообщила Инесса. Она была очень удивлена и отказалась пойти в поликлинику, посчитав, что тем самым создаст риски для других пациентов и медперсонала, который не обеспечен специальной защитной одеждой.
По словам адвоката, первичное звено здравоохранения абсолютно не готово к работе с вирусоносителями, здесь все пребывают в полной растерянности. Медперсонал не знает свои обязанности, так как его не готовили к работе в новых условиях.
Вероятным источником своего заражения Инесса считает больницу. 8 мая у нее возникли проблемы со здоровьем, пришлось вызывать скорую помощь. Затем потребовалось пройти обследования в различных медучреждениях столицы. Инессу отказывались тестировать, так как не верили в возможность ее заражения коронавирусом. Все это время она лечилась дома. А утром 20 мая у Инессы поднялась температура. Она обратилась в медцентр “Наири”, где ее вновь обследовали и ничего не выявили. А в другом медучреждении предложили пройти тест на коронавирус. “22 мая мне позвонили и сообщили, что тест дал положительный результат”,- рассказала наша собеседница.
Она попросила протестировать и своих пожилых родителей, поскольку в эти дни они ухаживали за ней, но получила отказ. В больницах Инессе отказывали в проведении компьютерной томографии легких, хотя она предлагала заплатить за обследование. КТ не сделали, даже после того, как Инесса сообщила, что у нее обнаружен коронавирус и ей необходимо проверить легкие.
“Вот уже 18 дней я лежу дома, и никто не поинтересовался, как я себя чувствую. У меня возникли проблемы с сосудами, однако результаты моего обследования до сих пор никто не смотрел. Я не знаю, чем это вызвано – коронавирусом или другой проблемой. Неужели никто не должен оценить мое состояние. Может, я многое не могу излагать правильно”,- сказала адвокат.
Она поставила в известность министра здравоохранения Арсена Торосяна о том, что уже третий день находится в беспомощном состоянии. Советы по лечению ей дают знакомые. Ни одно медучреждение не поинтересовалось тем, как она себя чувствует. А на днях пришло письмо от министра, в котором говорилось: “Уважаемый гражданин, для получения ответа на ваш вопрос, позвоните на “горячую линию”.