Առաջին եռամսյակ. որ բանկերն են առավել մեծ շահույթ գրանցել
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերը միասին ապահովել են 23.3 մլրդ դրամի զուտ շահույթ։ 2019 թվականի վերանայված ցուցանիշների համեմատ՝ բանկերի շահույթն աճել է 40%-ով։ Այս մասին են վկայում բանկերի միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվություններում առկա ցուցանիշները։
«Հետքն» ուսումնասիրել է 17 բանկերի նշված հաշվետվությունները, որից պարզ է դարձել, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում ամենամեծ շահույթ գրանցած բանկերի առաջին եռյակում են «Արմսվիսբանկը», «Ամերիաբանկն» ու «Արդշինբանկը»։
Առաջին տեղում գտնվող «Արմսվիսբանկը» շահույթի թռիչքային աճ է գրանցել։ Այս տարվա առաջին երեք ամիսներին բանկի զուտ շահույթը կազմել է 3.2 մլրդ դրամ՝ 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 2.4 անգամ։
Շահույթի ծավալով երկրորդ տեղում «Ամերիաբանկն» է՝ մոտ 3 մլրդ դրամով։ Բանկի շահույթը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ մոտ 4%-ով կրճատվել է։
Եռյակը եզրափակում է «Արդշինբանկը»՝ կրկին մոտ 3 մլրդ դրամի շահույթով։ Աճը՝ 33%:
Հնգյակում են նաև «Ինեկոբանկը» (2.3 մլրդ դրամի շահույթով) և «Արցախբանկը» (մոտ 1.9 մլրդ դրամ)։ Երկուսն էլ շահույթի աճ են գրանցել. մանրամասները տե՛ս ներքևի գրաֆիկում։
Ընդհանուր առմամբ, 17 բանկերից 11-ը շահույթի աճ է գրանցել այս տարվա առաջին եռամսյակում, 6-ը՝ անկում։
Զգալի աճ է նկատվում «HSBC Հայաստան բանկի» ու «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» շահույթի գծով։ «HSBC Հայաստան բանկը» 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ստացել էր ընդամենը 42 մլն դրամի զուտ շահույթ, իսկ այս տարվա նույն ժամանակաշրջանում ՝ մոտ 1.2 մլրդ դրամի։
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» զուտ շահույթն էլ 4 մլն դրամից հասել է 1 մլրդ դրամի։
Այսպիսով, ամենաքիչ շահույթ գրանցած բանկերն են «Բիբլոս բանկը», «Մելլաթ բանկն» ու «Յունիբանկը»։
Ինչպե երևում է վերևի գրաֆիկում, «Բիբլոս բանկի» և «Մելլաթ բանկի» զուտ շահույթները կրճատվել են։ Շահույթի անկում են գրանցել նաև «Ամերիաբանկը», «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը», «Կոնվերս բանկը» և «ԱյԴի բանկը»։
Դժվար ժամանականեր են նաև բանկերի համար
Վերջին առնվազն հինգ տարիները հայաստանյան բանկերի համար, ընդհանուր առմամբ, նպաստավոր են եղել։ Հիմնական ցուցանիշների գծով բանկային համակարգը տարեցտարի աճել է ու զարգացել։
2019 թվականը ևս բարեհաջող տարի է եղել բանկերի համար։ 2019 թվականին Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերի շահույթը միասին կազմել է 78 մլրդ դրամ։ Ինչպես վկայում են բանկերի ֆինանսական հաշվետվությունները և Հայաստանի բանկերի միության հաշվարկները, 2018 թվականի համեմատ բանկային համակարգի շահույթն աճել է 15.8 մլրդ դրամով կամ 25.4%-ով։
Ինչպես տեսնում ենք, այս տարվա առաջին եռամսյակը ևս բանկերը հաղոջությամբ են փակել։ Սակայն, նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) բռնկումը ներկայում ազդում է ինչպես տնտեսության բոլոր ճյուղերի, այնպես էլ՝ բանկային համակարգի վրա։ Արդեն իսկ խնդիրներ են առաջացել նոր վարկավորումների, հին վարկերի սպասարկման հարցերում։ Մեծ ռիսկեր կան, որ հետագայում կարող են ավելանալ չաշխատող վարկերը։ Սրանք խնդիրներ են, որոնք ոչ միայն լրացուցիչ բեռ են քաղաքացիների, այլև՝ բանկերի համար։
Արդեն 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակի ամփոփումը ցույց կտա, թե երկրում տիրող տնտեսական իրավիճակն ինչ չափով է սկսել ազդել բանկային համակարգի համար։ Բոլոր դեպքերում, Կենտրոնական բանկը տարբեր պաշտոնյաների շուրթերով պարբերաբար հավաստիացնում է, որ բանկային համակարգը բավականին իրացվելի է, և էական ցնցումներ չեն սպասվում։

Первый квартал: какие банки получили наибольшую прибыль
В первом квартале этого года 17 действующих в Армении коммерческих банков вместе обеспечили чистую прибыль в размере 23,3 млрд драмов. По сравнению с пересмотренными в 2019 г. показателями прибыль банков выросла на 40%. Об этом свидетельствуют показатели, представленные в промежуточных финансовых отчетах.
Hetq.am изучил 17 банковских отчетов, из которых следовало, что в первом квартале этого года в первую тройку банков, обеспечивших наибольшую прибыль, вошли “Армсвисбанк”, “Америабанк” и “Ардшинбанк”.
Занявший первое место “Армсвисбанк” зарегистрировал скачкообразный рост прибыли. За первые три месяца этого года чистая прибыль банка составила 3.2 млрд драмов, что в 2,4 раза превышает показатель того же периода 2019 года.
На втором месте по объему прибыли находится “Америабанк” – около 3 млрд драмов. По сравнению с первым кварталом прошлого года этот показатель банка сократилась примерно на 4%.
Замыкает первую тройку “Ардшинбак”, прибыль которого также составляет 3 млрд драмов, рост – 33%.
Далее следуют “Инекобанк” (прибыль – 2,3 млрд драмов) и “Арцахбанк” (прибыль – 2,3 млрд драмов). Оба банка добились роста прибыли.
Отметим, что в первом квартале этого года прибыль выросла у 11 из 17 банков, сократилась – у 6 банков.
Значительный рост прибыли наблюдается у банков “HSBC Армения” и “ВТБ Армения”. В первом квартале 2019 г. “HSBC Армения” получил прибыль на сумму всего 42 млн драмов, а за тот же период этого года – на сумму около 1,2 млрд драмов.
Чистая прибыль банка “ВТБ Армения” увеличилась с 4 млн до 1 млрд драмов.
Меньше всего прибыли получили “Библос банк”, “Меллат банк” и “Юнибанк”. Сокращение прибыли наблюдается также у “Америбанка”, банка “АКБА-Кредит Агриколь”, “Конверс банка” и “АйДи банка”.
Трудные времена для банков
Последние пять лет в целом были благоприятны для армянских банков. По линии основных показателей банковская система добивалась роста, развивалась. Успешным был и 2019 год, когда общая прибыль действующих в Армении 17 банков составил 78 млрд драмов. Согласно финансовым отчетам банков и расчетам Союза банков Армении, по сравнению с 2018 г. прибыль выросла на 15.8 млрд драмов, или на 25.4%.
Как видим, банки успешно завершили также первый квартал этого года. Однако в настоящее время вспышка COVID-19 влияет не только на отрасли экономики, но и на банковскую систему. Уже возникли проблемы с оформлением новых и обслуживанием старых кредитов. Есть большие риски, что в дальнейшем количество неработающих кредитов может увеличиться. Эти проблемы представляют собой дополнительное бремя не только для граждан, но и для банков.
Обобщение результатов третьего квартала 2020 г. покажет, в какой мере сложившаяся в стране экономическая ситуация начала воздействовать на банковскую систему. Во всех случаях различные должностные лица Центробанка заверяют, что потрясения не ожидаются.