Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ: Այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում նա քաջ առողջություն և հաջողություն է մաղթել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև ցանկացել շուտափույթ ապաքինում նրան և նրա ընտանիքի անդամներին:
Հեռախոսազրույցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված իրավիճակի և հետագա հնարավոր զարգացումների շուրջ: Այս համատեքստում նրանք քննարկել են երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև համագործակցության հարցերը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է Հայաստանին՝ համաճարակի դեմ պայքարում աջակցելու Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաև Հայրենական Մեծ պատերազմում Հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ այս տարվա հունիսի 24-ին Մոսկվայում կայանալիք շքերթին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ առիթով օրեր առաջ ստացված հրավերի համար:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ մինչ այդ ապաքինված կլինի և կկարողանա մասնակցել Հաղթանակի 75-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ կայանալիք բոլոր միջոցառումներին:

Президент Российской Федерации Владимир Путин поздравил премьер-министра Никола Пашиняна с днем рождения. Сегодня во время телефонного разговора он пожелал премьер-министру Николу Пашиняну крепкого здоровья и успехов, а также пожелал скорейшего выздоровления ему и его семье.
В ходе телефонного разговора Никол Пашинян и Владимир Путин обменялись мнениями о ситуации в связи с эпидемией коронавируса и возможных дальнейших развитиях. В этом контексте они обсудили вопросы сотрудничества между министерствами здравоохранения двух стран. Президент Владимир Путин подчеркнул готовность Российской Федерации оказать Армении поддержку в борьбе с эпидемией.
Премьер-министр Республики Армения и президент Российской Федерации также коснулись предстоящего в Москве 24 июня этого года парада по случаю 75-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне. Премьер-министр Никол Пашинян в этой связи поблагодарил за приглашение, полученное несколько дней назад. Никол Пашинян выразил надежду, что до этого он выздоровеет и сможет принять участие во всех мероприятиях, которые будут проходить по случаю 75-летия Победы.