Էդուարդ Շարմազանով. «Միշտ չէ, որ ընդդիմությունը սխալ է, և միշտ չէ, որ իշխանությունը ճիշտ է»
Այսօր Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Երևանի պետական համալսարանի և Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողների հետ: Ուսանողներին հետաքրքրում էին երկրում տիրող ներքաղաքական իրավիճակն ու նախընտրական զարգացումները, արտաքին քաղաքական իրադարձությունները:
Ուսանողներից մեկի այն հարցին, թե արդյոք իշխանություններն ընդդիմադիր գործիչների քննադատությունները հաշվի առնո՞ւմ են, Է.Շարմազանովը պատասխանեց, որ բազմաթիվ են դեպքերը, երբ ընդդիմության և իշխանության ներկայացուցիչները համագործակցում են օրենքների նախագծերի մշակման հարցում:
Միջազգային դիվանագիտական կառույցներում ևս իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչները համագործակցում են: «Միշտ չէ, որ ընդդիմությունը սխալ է, և միշտ չէ, որ իշխանությունը ճիշտ է»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Երևանի պետական համալսարանի ուսանող Էրիկ Ստեփանյանը հարցրեց, թե եթե Իրանի շուրջը ստեղծված լարվածությունը հանգեցնի պատերազմական գործողությունների, ապա Հայաստանի համար ի՞նչ վտանգներ կլինեն:
Է.Շարմազանովի կարծիքով՝ Իրանում, ինչպես նաև Սիրիայում իրավիճակի ապակայունացումը Հայաստանում հումանիտար ճգնաժամի պատճառ կդառնա: Պատերազմը ցավալի հետևանքներ կունենա Հայաստանի համար, քանի որ Իրանը եզակի ճանապարհ է մեր երկրի համար: «Մենք կողմ ենք Իրանի խնդրի խաղաղ լուծմանը»,- նշեց բանախոսը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

Эдуард Шармазанов: «Не всегда оппозиция ошибается и не всегда власть бывает права»
Сегодня вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов встретился в парламенте со студентами Ереванского государственного университета и Ереванского государственного лингвистического университета. Студентов интересовали внутриполитическая ситуация в стране, предвыборные процессы, внешнеполитические события.
На вопрос одного из студентов, учитывают ли власти критику оппозиционных деятелей, Шармазанов ответил, что есть много случаев, когда представители оппозиции и власти сотрудничают в вопросе разработки проектов законов, а также в международных дипломатических структурах. «Не всегда оппозиция ошибается и не всегда власть бывает права»,- отметил Эдуард Шармазанов.
Студент ЕГУ Эрик Степанян спросил: если возникшая вокруг Ирана напряженность приведет к военным действиям, какие возникнут угрозы для Армении? По словам Шармазанова, дестабилизация ситуации как в Иране, так и в Сирии станет причиной гуманитарного кризиса в Армении.
По словам Эдуарда Шармазанова, война будет иметь болезненные последствия для Армении, поскольку Иран – единственный путь для нашей страны. «Мы выступаем за мирное решение проблемы Ирана»,- отметил вице-спикер парламента. Об этом сообщает пресс-служба НС.