Black Lives Matter. համերաշխության ակցիա ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց
Այսօր՝ հունիսի 4-ին, Երևանում՝ ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց, մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա անցկացրին, որի ընթացքում իրենց համերաշխությունը հայտնեցին ԱՄՆ-ում ապրող աֆրոամերիկացիներին և բոլոր ցուցարարներին։
Ակցիայի մասնակիցները դատապարտեցին Ջորջ Ֆլոյդի և այլ աֆրոամերիկացիների սպանությունը ԱՄՆ ոստիկանության կողմից։ Մասնակիցները դեսպանատան աշխատակիցներին փոխանցեցին նամակ, որով ԱՄՆ կառավարությունից պահանջում են ոստիկանության և ռազմական կառույցների ապաֆինանսավորումը։
ԱՄՆ-ում տեղի են ունենում լայնամասշտաբ ցույցեր, որոնք սկսվեցին մի քանի օր առաջ՝ Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո։

Black Lives Matter - Solidarity Demo at US Embassy in Yerevan
A small group of people gathered in front of the U.S. Embassy in Yerevan to show solidarity with African-Americans and all people currently protesting across the US.
The protesters condemned the killing of George Floyd and other African-Americans by US police. They carried posters declaring “Armenians For Black Justice”, “Defund Police”, “No Justice No Peace” and “Black Lives Matter” and “Abolish Police”.
Afterwards, they handed a letter to embassy staff, demanding that the U.S. government defund police departments and decrease U.S. military presence globally.