Նիկոլ Փաշինյան. «2019-ին չենք հավաքագրել այն ամբողջ պոտենցիալը, որ տեսականորեն ու իրականում գոյություն ունի»
Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում մեկնարկել են 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները: Քննարկումներին տեսակապով միացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ում խոսքով` 2019-ը պատմական տարի էր բյուջետային առումով:
«Որովհետև Կառավարությանը հաջողվեց նախատեսվածից 104 միլիարդ դրամով ավելի հարկային եկամուտներ գեներացնել, ընդ որում այդ գումարներից 62 միլիարդ դրամը դարձան պետական բյուջեի եկամուտներ, իսկ 42 միլիարդ դրամի չափով վերադարձվեց ԱԱՀ-ի պարտքը: 2019-ին արձանագրվել է վերջին 12 տարիների համար աննախադեպ` 7,6 տոկոս տնտեսական աճ, ունեցել ենք հարկեր-ՀՆԱ 22,35 տոկոս ցուցանիշ, որը 1,6 տոկոսային կետով գերազանցում է նախատեսված ցուցանիշը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նախօրեին Պետական եկամուտների նախագահ Դավիթ Անանյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Նիկոլ Փաշինյան իր ելույթում անդրադարձավ ՊԵԿ նախագահի հրաժարականին:
«Այնպես ստացվեց, որ 2019 թվականի բյուջեի կատարողականը քննարկում ենք ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հրաժարականի պայմաններում: Եւ քանի որ պարոն Անանյանը լքելու է պաշտոնը, ես ուզում եմ օգտվել առիթից և շնորհակալություն հայտնել նրան այս ընթացում կատարված աշխատանքների համար` արձանագրելով նաև Պետական եկամուտների կոմիտեում և ընդհանրապես համակարգում նոր փոփոխություններ կլինեն: Հույս ունենք, որ բովանդակային այն փոխոխությունները, որ սկսվել են պարոն Անանյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, ավելի կխորանան»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց` գործող Կառավարությունը դեռևս ոչ պատմական տարի ունենալու բախտ չի ունեցել, քանի որ 2018-ին ոչ բռնի հեղափոխություն է եղել, 2019-ը աննախադեպ է եղել տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներով, իսկ 2020-ը պատմական է կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումով:
«Պարզ է, որ այս տարի տնտեսական որոշ խնդիրներ ունենալու ենք, պարզ է, որ համավարակային առումով խնդիրներ ունենալու ենք, բայց խորհուրդ կտամ շտապ հետևություններ չանել, թե ինչպիսին կլինի 2020-ը, դեռ անհայտ է, ինչքան կտևի համավարակը, արդյունքներ և կորուստներ ամփոփելու համար վաղ է»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` ներկայում առերեսվում ենք անհատի ու պետական կարգի հարաբերություններին, և այն հարցն է արդիական, թե ինչպես ենք մենք ընկալում պետությունն ու պետականությունը: Փաշինյանը հարց հնչեցրեց` պետությունը պատմության գրքերում ձևակերպված բռնության գործիքի բանաձևով ենք ընկալում, թե՞ որպես պետություն ունենալու կամքի արտահայտություն:
«Սա շատ կարևոր հայեցակարգային հարց է, մենք պիտի վերագնահատենք պետական կարգի ու անհատի հարաբերությունները»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նրա խոսքով` պետք է փոխվեն նաև բյուջեի նկատմամբ ընկալումները, քանի որ ըստ վարչապետի` հանրության շրջանում բյուջեի վերաբերյալ հին մոտեցում կա, ըստ որի՝ բյուջեն ընդունում են իշխողները, որ թալանեն, իսկ նոր ընկալումն այն է, որ բյուջեն ընդհանուր դրամապանակ է, որը ձևավորվում է բոլորի կարիքները հոգալու համար:
«Ինչքան էլ 2019-ի բյուջեի կատարողականը թվային ցուցանիշներով գնահատեմ պատմական, բոլորս պետք է արձանագրենք, որ 2019-ին չենք հավաքագրել այն ամբողջ պոտենցիալը, որ տեսականորեն ու իրականում գոյություն ունի: Ամենատարբեր հաշվարկներով հսկայական ստվերային տնտեսություն գոյություն ունի»,- ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև պետական պաշտոնյաների աշխատավարձին` ընդգծելով, որ հանրությունն այդ հարցի վերաբերյալ այլ դիրքորոշում պետք է ունենա, և շահագրգիռ լինի, որ պաշտոնյաները բարձր վարձատրվեն: Ըստ նրա` դա նույնպես պետականություն ունենալու կամքի արտահայտություն է:

Никол Пашинян: “В 2019-ом мы не мобилизовали весь тот потенциал, который существует и теорически, и практически”
В постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального Собрания началось обсуждение отчета о выполнении госбюджета 2019 г. К обсуждению по видеосвязи присоединился премьер-министр Никол Пашинян. Глава кабмина отметил, что в плане бюджета 2019-й год стал историческим.
“Правительству удалось генерировать налоговые доходы на 104 млрд драмов больше. При этом 62 млрд драмов составили поступления в госбюджет, а 42 млрд были возвращены в качестве задолженности по линии НДС. В 2019 году мы имели беспрецедентный для последних 12 лет экономический рост на 7,6%, соотношение налоги-ВВП составило 22,35%, что на 1,6% превышает предусмотренный показатель”,- сказал премьер.
Накануне подал в отставку председатель Комитета госдоходов Давид Ананян. Комментируя эту отставку, глава правительства отметил: “Хочу выразить благодарность г-ну Ананяну за проделанную работу и подчеркнуть, что в КГД и системе в целом ожидаются новые изменения. Надеемся, что те перемены, которые начались в период руководства г-на Ананяна, еще больше углубятся”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, на долю действующего правительства пришлись только исторические годы: в 2018-ом была осуществлена “бархатная революция”, 2019-ый стал беспрецедентным по показателю экономической активности, а 2020-й стал историческим в плане коронавирусной пандемии.
“Понятно, что в этом году мы столкнемся с определенными экономическими трудностями. Понятно, что в эпидемиологическом плане будут проблемы, но я хочу посоветовать не спешить с выводами о том, каким будет 2020-й год. Пока неизвестно, как долго продлится пандемия, какие будут результаты и потери”,- сказал Пашинян.
Премьер затронул также вопрос восприятия обществом понятий “государство” и “государственность”. “Это очень важный концептуальный вопрос. Мы должны восстановить взаимоотношения между государственным строем и личностью”,- заявил Пашинян.
Говоря о бюджете, глава правительства отметил: “В 2019-ом мы не мобилизовали весь тот потенциал, который существует и теорически, и практически”.
Никол Пашинян затронул также вопрос заработной платы государственных служащих, подчеркнув, что общественность должна быть заинтересована в том, чтобы должностные лица получали высокую зарплату, поскольку это тоже проявление воли к созданию государственности.